Catharina Ingelman-Sundberg – Brambory na vloupačku

0

Märtha, Lumen, Motyka, Stina a Anna-Greta se v domově důchodců Diamant ukrutně nudí. Jídlo je nevalné, zacházení špatné, mají málo pohybu a vedení šetří, kde může. To by se měli lépe i ve vězení!
Märtha dostane geniální nápad – spáchají trestný čin a budou odsouzeni. Nějaký majetkový zločin, malou akci. Kořist pak darují chudým a přestárlým. Když mohl Robin Hood, proč ne my?
Chopí se tedy chodítek a vydají se do luxusního hotelu, plného bohatých hostů. Ale plán se nevydaří. Chtějí-li uspět, musejí vymyslet dokonalý zločin. Dobrodružství začíná. Netrvá dlouho a Liga důchodců se zaplete s podsvětím, kde se může stát cokoli…

…………………………………………………………….

Když vám před knihomolem uklouzne zmínka o Skandinávii, okamžitě se mu vybaví dnes tolik oblíbené severské krimi, nebo neméně úspěšný Stoletý stařík od Jonase Jonassona. Na úspěchu těchto dvou žánrů staví i Catharina Ingelman-Sundbergová, která se rozhodla vzít z obou to nejlepší a vytvořit tak originální krimikomedii, jenž pobaví nejednoho čtenáře a nabídne pár hodin skvělé zábavy.

196293_bigAutorka této knihy se dlouhá léta věnovala námořní archeologii, což se mimo jiné projevilo i v její tvorbě. V devadesátých letech se začala naplno věnovat psaní. Její historické romány, bohatě inspirované její předchozí prací, zaznamenaly u čtenářů i kritiky značný úspěch, jenž byl v roce 1999 korunován prestižní literární cenou Widdingpriset. V současné době pracuje na komediální krimi trilogii, do níž patří i Brambory na vloupačku. Tato kniha vyšla již ve 24 jazycích a připravuje se i její filmové zpracování.

Autorka si pro svou knihu vybrala opravdu originální hlavní hrdiny. Märtha, Lumen, Motyka, Stina a Anna-Greta, jsou obyvatelé domova důchodců Diamant a postupně nabývají dojmu, že jejich současný život nestojí za nic. Vedení ústavu šetří kde může, jídlo nestojí za nic, personálu málo a navíc nemohou pomalu ani na čerstvý vzduch. Copak je tohle život, vždyť i trestanci ve vězení se mají lépe. A tak Märtha dostane geniální nápad nechají se zavřít do vězení a konečně si užijí trochu toho zaslouženého odpočinku a navíc by to mohlo být docela fajn dobrodružství.

Samozřejmě nic moc vážného, hlavně nikoho neohrozit. Taková menší loupež by mohla být akorát. Navíc se o kořist mohou rozdělit i s potřebnými, takže vlastně budou konat dobré skutky. Návrh byl předložen, prodiskutován a odsouhlasen, takže jen vybrat místo, kde udeřit a může se začít. Jenže již od chvíle kdy se chopí chodítek a vydají se na cestu je jasné, že to nebude tak jednoduché. Musí tedy vymyslet dokonalý plán a vidina budoucího vězení jim v tom hodně pomáhá.

9789175032177_200Již od prvních stran je jasné, že tuhle knihu nemohou čtenáři brát příliš vážně. Humorná složka zde vystupuje takřka z každé strany a i když se ve své podstatě jedná o detektivní příběh, o něj tady jde až v druhé řadě. Tvoří tak spolu s humorem velmi příjemnou kulisu příběhu, který je i takovým malým povzdechnutím nad současným životem starší generace. Naopak ukazuje, že i starší lidé mají stále chuť k životu a jejich touha po zábavě a dobrodružství si mnohdy nic nezadá ani s daleko mladší generací.

Tento stav jsem mohli mimochodem již zaregistrovat v tolik omílaném Stoletém staříkovi, jenž českým čtenářům ukázal, že na severu nepíší pouze dobré detektivky, ale čtenáři se nemusí bát sáhnout i po jiném žánru. I když mají Brambory na vloupačku se Staříkem mnoho společného, na rozdíl od něj, ovšem po čase neupadají do stereotypu a přináší čtenářům vždy trochu něco nového. Díky tomu si skvěle udržují čtenářovu pozornost až do samého konce. Tomu samozřejmě napomáhá i všudypřítomný humor, sarkasmus a originální zápletka, jenž nás nutí neustále otáčet stranu za stranou.

Brambory na vloupačku rozhodně stojí za zkoušku, i když si na nic nehrají a nemají ambice stát se nějakou vyšší literaturou, jsou skvělým úvodem do chystané trilogie, která si své věrné čtenáře určitě najde. Protože pětici ztřeštěných staříků si prostě nejde neoblíbit. A tak po dočtení můžeme jenom doufat, že se co nejdřív s hlavními hrdiny opět potkáme, jelikož tahle série je skvělým oživením krimi žánru a ideální odpočinkovou četbou, u které člověk může příjemně relaxovat.

Kniha vychází v nakladatelství Argo
K DOSTÁNÍ JAKO: KNIHA I EBOOK

…………………………………………………………….

polaroid-phoCatharina Ingelman-Sundbergová (*1948) zahájila svou kariéru jako námořní archeoložka a strávila patnáct let zkoumáním historie lidstva na dnech oceánů po celém světě. Zúčastnila se expedic zkoumajících všechno možné, od vikinských lodí po východoindická plavidla.
V 90. letech se začala věnovat psaní beletrie. Její historické romány (v nichž bohatě čerpala ze svých znalostí archeoložky) si okamžitě získaly čtenářský ohlas a jen ve Švédsku se jich dodnes prodalo už několik set tisíc. Uznání se Ingelman-Sundbergové dostalo i od kritiky, když v roce 1999 získala prestižní literární cenu Widdingpriset.
Brambory na vloupačku jsou prvním dílem nové trilogie z žánru komediální „kriminálky“. Tato kniha vyšla už ve 24 jazycích a připravuje se i její fi lmové zpracování.

wordpress hodnoceni 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..