Catan: Hvězdoplavci – desková hra

0

Osadníci z Katanu bezpochyby patří mezi nejznámější a nejoblíbenější deskové hry. Už od roku 1995 zpříjemňuje chvíle hráčům po celém světě. Za dobu své existence navíc vznikla celá řada variací a rozšíření, které dávají hře zcela nový rozměr. Postupně jste se tak mohli podívat například do země Inků, objevovat s mořeplavci mořské dálavy, či se na úpatí Zdi postavit Divokým a prožít svou vlastní verzi Hry o trůny. Pokud by vám bylo i to málo, nyní se společně s Hvězdoplavci můžete vydat osidlovat vzdálené planety a setkávat se mimozemskými civilizacemi.

Aktuální novinku vydává, stejně jako ostatní hry z rodiny Catan, společnost Albi, které tímto děkuji za poskytnutí hry k recenzi děkuji. Ta nám po hře CATAN – HRA O TRŮNY přináší další megalomanské provedení této deskoherní klasiky. Hvězdoplavci svou velikostí hravě překonávají všechny své předchůdce a dávají tušit, že je skutečně na co se těšit, tedy minimálně co se komponent týče.

Již tradičně se jedná o hru, za kterou stojí praotec Catanu Klaus Teuber. Ten se rozhodl maličko přepracovat původní Die Sternenfahrer von Catan z roku 1999, jenž byli dlouhou dobu nedostupní a přetavit je do zcela nové edice, která vychází coby pocta k dvacetiletému výročí této “vesmírné klasiky”. A právě tu si vůbec poprvé mohou díky společnosti Albi užít i čeští hráči v kompletně lokalizované verzi.  Hra je určena pro 3-4 hráče od 12 let s tím, že herní doba by se měla pohybovat na hranici dvou hodin.

Základní mechanismus je u Hvězdoplavců stejný, jako u klasických osadníků. I zde vám tak půjde především o budování a obchod. Zapomeňte však na klasické cesty, vesmír je skutečně rozlehlý a tak zde přicházejí se slovu vesmírné lodě. Pomocí nich se budete přemisťovat, zakládat nové kolonie, vydáte se za obchodem a budete vylepšovat své technologie. Bez nich se skutečně neobejdete, jelikož pouze se základním vybavením byste vesmírné piráty potkat rozhodně nechtěli. Oproti klasické základní hře tak Hvězdoplavci působí rozhodně o něco komplexněji, zároveň si však zachovávají úžasnou přístupnost a jednoduchá pravidla, které z celé značky udělaly deskoherní legendu.

Samotná hra se dělí v podstatě na tři samostatné fáze. První vám bude přinášet výnosy. Zde do hry vstupuje určitý prvek náhody, kdy to jaké suroviny budete moci dostat určí hod kostkami. Zároveň však bude záležet na tom, zda máte poblíž planety s danou surovinou nějakou kolonii, či kosmický přístav. Následně hráči dostávají možnost získat i nějaké ty náhodné suroviny navíc. Ve chvíli, kdy jsou veškeré suroviny podle daných pravidel přerozděleny, přichází na řadu druhá fáze.

Zde již přichází na řadu obchod, stavba či kolonizace. Vše je zde podřízeno počtu surovin a lodí, které máte k dispozici. Chcete kolonizovat novou planetu? Žádný problém, zaplaťte příslušný počet surovin, postavte kolonizační loď a vydejte se ke hvězdám. Mimochodem mechanismus vesmírných lodí je zde krásně vyřešen. A teď pěkně prosím nemluvím o velké mateřské lodi, která přijde na řadu později, ale mám na mysli malé figurky, kterými se pohybujete po herním plánu. Jako základ máte klasickou vesmírnou loďku, když k ní však připevníte ten, či onen modul, rázem se z obyčejné lodi stane loď kolonizační, či obchodní a zase naopak. Toto užití působí velice chytře a zároveň to ušetří trochu toho plastu v krabici.

V této fázi budete zároveň vylepšovat svou velkou mateřskou loď. Ta má v rámci Hvězdoplavců hned několik úloh a rozhodně tak neplní jen dekorativní funkci, jak by se mohlo na první pohled zdát. Byť ji na stole přehlédnete jen opravdu těžko. Tato loď plní ve hře hned několik funkcí, jednak slouží jako tématický držáček pro vaše vylepšující moduly, které budou ovlivňovat některé vaše tahy. Zároveň má v sobě každá z lodí speciální kuličky. Když s lodí zatřesete a otočíte s ní, ve spodní části se vám ukáží dvě různobarevné kuličky. A právě jejich barva je rozhodující pro třetí herní fázi.

Ta se nazývá fází letu a jak už asi tušíte, během ní budete především létat. Jak daleko a s jakým úspěchem, či efektem určí již zmíněné kuličky z vaší mateřské lodi. Každá barva má předem určenou hodnotu, součet těchto kuliček společně s danými bonusy určí vaší finální rychlost (vzdálenost o kolik polí budete moci popoletět). Výjimkou je černá barva. Pokud vám vypadne kulička s touto barvou, tak získáváte bez ohledu na další věci základní rychlost 3. Kromě toho však budete vyhodnocovat i kartu setkání.

Možností, které v této hře získáváte skutečně není vůbec málo, ostatně sám jsem popsal tuto hru jen velmi zevrubně, stále vám tak zůstává hodně k objevování. Cílem hry je pak dosáhnout celkového počtu 15 bodů. A věřte, že ač se to nemusí zdát snadný úkol vás rozhodně nečeká. Ostatně herní doba okolo dvou hodin hovoří za vše a dává tušit, že tato deskoherní klasika prošla vcelku zajímavým vývojem, díky kterému by se ke Catanu mohli na chvíli vrátit i ti hráči, kteří nad tímto titulem již dávno zlomili hůl.

Nové vydání Hvězdoplavců navíc přináší oproti původní verzi hry celou řadu změn a vylepšení. Hvězdoplavci se tak dočkali nejen změn v pravidlem, ale dostali i zbrusu novou modernější grafiku, modulární herní plán a komponenty, kterým vévodí čtyři velké vesmírné lodě. Autory hry je pak potřeba pochválit i za velice chytrý insert, ve kterém má vše své místo. Navíc však v krabici nalezneme i efektní pořadače karet a herních komponent, které při samotné hře rozhodně oceníte. Ostatně, právě díky všem těmto komponentám krabice narostla do takto velkých rozměrů, které si nic nezadají ani se samotným Scythem. To se vcelku pochopitelně projevilo i v ceně, která sice již není tak “family friendly”, zpracování je však příkladné, hra na stole vypadá skvěle a zároveň oproti původnímu Catanu přináší dostatek inovací na to, aby se i do tohoto kousku vyplatilo investovat. Stále však platí, že se jedná o relativně  “jednodušší kousek” který si užijete především v rodinném kruhu.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..