Catan – Hra o trůny – desková hra

0

Osadníci z Katanu bezpochyby patří mezi nejznámější a nejoblíbenější deskové hry. Už od roku 1995 zpříjemňuje chvíle hráčům po celém světě a i přes svůj věk stále neztrácí nic na své atraktivitě. Za dobu své existence vznikla celá řada variací a rozšíření, které dávají hře zcela nový rozměr. Ostatně jedné z posledních jsme se dočkali i u nás krátce před Vánoci. Legendární Katan v ní spojil své jméno s dalším fenoménem posledních let, oblíbenou Hrou o trůny a dal tak vzniknout hře bude lákat už jen svým jménem CATAN – HRA O TRŮNY.

Tu na český trh přináší v kompletní lokalizované verzi již tradičně společnost Albi, která stojí i za původním vydáním Osadníků. Otázkou však zůstává, zda má licence známé značky vůbec co nabídnout, nebo se jedná pouze o snahu tvůrců přiživit se na známém fenoménu? Na druhou stranu Catan je sám o sobě dostatečně silnou značkou na to, aby se musel na “něčem” přiživovat, můžeme tak doufat, že tato fúze dopadne dobře a na hráče čeká opravdu zajímavý zážitek.

Co se nové variaci této deskové hry rozhodně upřít nedá, je působivý vizuál. Nadstandardně velká krabice s působivou ilustrací na přebalu bude ozdobou nejedné deskoherní sbírky. Hezký přebal a velká krabice však ještě dobrou hru nedělá a tak pojďme nahlédnout do samotného balení. Už podle váhy můžeme tušit, že krabice je doslova napěchovaná obsahem a prakticky každý si zde přijde na své. Spousta nezbytného kartonu, akční karty i klasické plastové figurky, které můžeme znát z klasického vydání Osadníků z Katanu. Bonusem oproti původnímu vydání jsou však detailně provedené figurky stráží Noční hlídky a Divokých, včetně obrů doplněné o čtyři části Zdi.

Samozřejmě nejsou to pouze samotné speciální figurky, které jsou stylizované do Hry o trůny. Stejnou úpravou prošla i řada akčních karet, jejichž počet se tentokrát zastavil na číslovce 131.  Samotný herní plán také doznal pár změn. Pomyslná Zeď jej rozděluje na dvě části, starou známou a novou, která přináší právě téma Hry o trůny. Staromilce však bezpochyby potěší fakt, že rám mapy je oboustranný díky tomu mají hráči možnost si zahrát i klasické Osadníky, bez nutnosti vlastnění původní verze hry. Což je rozhodně potěšující a můžeme kvitovat s povděkem, že nás autoři nenutí vlastnit tu samou hru v několika vydáních.

Je tedy jen na vás, zda se při hře rozhodnete o starou známou klasiku, či se rozhodnete naplno využít všechny komponenty z krabice a ozvláštníte tak původní Osadníky o zcela nové prvky, které Hra o trůny nabízí. Celkově hra prošla lehkým redesignem a rozhodně nabízí lepší zpracování komponent, než tomu bylo u původní hry. Karty surovin a akcí dostali nové ilustrace a lehce se zvětšila i jejich velikost, díky čemuž je hraní s nimi vcelku pochopitelně pohodlnější. V těchto ohledech tak nová varianta hry rozhodně boduje na plné čáře, bude na tom však stejně i při samotném hraní?

Jak jste možná pochopili, základní principy hry zůstaly stejné. Hra je určena pro 3-4 hráče od 12 let a herní doba se pohybuje okolo jedné, až jedné a půl hodiny. V ní budeme opět sbírat suroviny, měnit je za cesty a osady, obchodovat se spoluhráči a lízat akční karty. V tomto ohledu zůstává i nová varianta Catanu stejná. Ostatně, je to vcelku pochopitelné. Jinak bychom si nemohli zahrát klasickou hru a využít tak jedné strany herního plánu. Mnohem zajímavější to začíná být ve chvíli, kdy se do hry zapojí nové komponenty.

Přibyla nám jedna kostka a právě ta bude rozhodovat o tom, jak velké nepříjemnosti na nás čekají. Ty jsou zde v podobě Divokých, kteří mají jediný cíl. Dostat se na naši stranu herního plánu, který ohraničuje Zeď. Zde pak začít naplno drancovat a ničit. Tomu se budete samozřejmě snažit všemožnými způsoby zabránit. Dopomůže vám k tomu především Noční hlídka. Pokud se vám ale přeci jen tito nelítostní seveřané přemnoží, hra končí. Vítězem se stává majitel nejvíce stráží Noční hlídky (a nikoliv ten, kdo nahraje první daný počet vítězných bodů, jak bývá v sérii zvykem).

Muže v černém získáváte výměnou za suroviny. Ty pak následně stavíte na Zeď, jako obranu před Divokými. Samozřejmě za ně můžete získat i bonusové body v závěrečném hodnocení. Jejich hlavním úkolem je však obrana. V této části hry se tak vyplatí s protihráči spolupracovat, protože ani jeden z vás nebude chtít, aby se Divocí utrhli ze řetězu.

Poslední novinkou, která vstupuje do hry jsou takzvaní hrdinové. Ty najdeme na speciálních kartách. Počátečního hrdinu získáte automaticky, poté si již vybíráte sami. Vždy však můžete mít pouze jednoho naráz. Toho můžeme jednou, či dvakrát během své hry využít. Hrdinové mají speciální schopnosti, které vám mohou při hře značně ulehčit život. Od zahnání Divokých, přes lehčí nákupy až po směnu surovin. Avšak vzhledem k omezenému počtu akcí jednotlivých hrdinů, se vždy vyplatí dobře plánovat.

Právě ve strategii a plánování je pravděpodobně největší změna této hry. Původní Catan byl lehce přístupný i úplným začátečníkům a vysvětlení jeho pravidel zabralo pár chvilek. U Hry o trůny vstupují do hry nové mechanismy, které sice hru zásadně nemění, přesto se díky nim stává komplexnější a o něco složitější na vysvětlení.

Nová varianta Osadníků z Katanu, sice přináší mnohá vylepšení, na druhou stranu jich zase není tolik, aby ostřílení harcovníci museli okamžitě hru měnit za nové vydání. Je jen a jen na vašem uvážení, zda vám tyto rozšířené možnosti za nemalý finanční obnos stojí. Pokud však Catan stále doma nemáte a zvažujete jeho koupi CATAN – HRA O TRŮNY se vyplatí všemi deseti. Nejen že dostanete více možností, díky kterým je hra daleko variabilnější, v neposlední řadě dostanete i nádherně graficky zpracovanou hru, která bude ozdobou vaší deskoherní sbírky.


   

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..