Cassandra Clareová – Město z popela

0

 

ANOTACE:
Clary Frayová si toužebně přeje, aby se její život zase vrátil do normálních kolejí. Ale co je vlastně normální, když jste lovec stínů, zabíjíte démony, vaše matka je v kómatu způsobeném zlověstným kouzlem a vy najednou všude vidíte vlkodlaky, upíry a pro obyčejné lidi nepředstavitelné příšery? V druhém díle se navracíme zpět do temných spárů „jiného světa“, kde láska vždy znamená nebezpečí a moc s sebou přináší smrtonosné pokušení

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Nic již nebude stejné. Časy se mění a všudypřítomná hrozba žene Clary, Jace a jejich přátele do stále většího nebezpečí. Druhý díl populární série Nástroje smrti, tentokrát s podtitulem Město z popela, zavádí čtenáře do neutuchajícího kolotoče plného démonů, upírů či vlkodlaků, do světa, kde láska a moc znamenají smrtelné nebezpečí.

Cassandra Clare bude většině čtenářů young adult žánru dobře známá. Jedni čtenáři ji vynášejí do nebes, za tuhle úžasnou sérii a nedají na ní dopustit. Ovšem pak existuje skupinka, která Cassandru zatracuje, na zahraničních blozích to bylo hodně propírané a Cassandra se musela několikrát obhajovat z údajného plagiátorství. Ať jsou důkazy zjevné nebo ne, Nástroje smrti jsou fenomén, který si získal řadu fanoušků a díky nakladatelství Slovart, které nám tuto sérii přináší v novém vydání, ještě spoustu dalších získá.

Když poprvé vyšlo Město z kostí, působila kniha jako zjevení a takřka okamžitě si získala zástup fanoušků. V roce 2019 to však bude mít přeci jen tato série nepoměrně těžší. Podobně zaměřených knih je zde nepočítaně a jen opravdové výjimky v rámci celého žánru dokáží v těžké konkurenci obstát. Nástroje smrti to tak rozhodně nebudou mít jednoduché, na druhou stranu, tato série je již prověřená časem a tak se čtenáři nemusí moc bát nepříjemných překvapení. Pokud tedy holdujete žánru Young Adult, rozhodně byste tuhle sérii neměli dále míjet.

Po událostech prvního dílu, kdy mladičká Clary pronikla do utajovaného světa magie,démonů a lovců stínů, leží Claryina matka v kómatu v nemocnici a ona se musí vypořádat se změnami ve svém životem sama. Valentýn se spolu s armádou démonů chystá rozpoutat válku proti Spolku lovců stínů. Kdo se nepřidá na jeho stranu s tím rozhodně nebude mít slitování. Celému magickému společenství hrozí nebezpečí o jakém si většina myslela, že již nikdy nenastane, avšak teď musí opět čelit hrozbě a snažit se vše přežít.

Jednou z hlavních devíz této fantasy série je určitě propojení reálného světa s tím fantastickým. Ano, něco takového tu bylo třeba v Harry Potterovi, ale tam přeci jen společenství kouzelníků bylo umístěno hlavně mimo civilizaci a za zavřenými dveřmi Příčné ulice. V Nástrojích smrti se ovšem ocitáme v ulicích „reálného“ New Yorku, a jen tak mimochodem můžeme narazit na upíra, nebo navštívit vílí království v jezírku uprostřed Central parku.

Zajímavé rozhodně bude i nadále sledovat, jak se budou dál vyvíjet jednotlivé vztahy mezi hlavními hrdiny. Ono vztahy jsou vskutku jedno velké téma této knihy. Neustálé řešení kdo s kým a proč, může za chvíli lézt až na mozek. Navíc kdo má rád úchylky přijde si na své, upír s vlkodlakem (kluk – holka), čaroděj a lovec stínů (300 letý muž? – kluk) a dva lovci stínů (bratr a sestra) vcelku zajímavé rozložení vztahů a lásek nemyslíte? Rozhodně se musí nechat, že se autorka v tomto ohledu nebojí snad ničeho.

Byť autorka skvěle skloubila pasáže plné napětí, humoru i romantiky, přesto Městu z popela něco chybí, ta pomyslná třešnička na dortu, která vás naprosto uzemní a posadí na zadek. Tento pocit se line celou knihou a nejpatrnější je v závěrečné bitce, kdy jakoby mimochodem jde všem o život, ale přesto tomu chybí to mrazení v zádech, které jsme zažívali například u každého dílu Harryho Pottera.

Nástroje smrti sice už tolik nepřekvapí, jako před deseti lety, rozhodně má však i přes svůj věk co nabídnout a vcelku snadno obstojí i v dnešní nabité konkurenci. U Města z popela sice čtenářům bude něco k naprosté spokojenosti chybět, rozhodně se však nejedná v rámci žánru o špatnou knihu. Své fanoušky si bezesporu zaslouží a to hlavně díky své čtivosti. Protože jakmile vás vtáhne do děje, tak vás pustí až úplně vyšťavené na úplném konci. A to bývá u knih to nejdůležitější, musí bavit a to Nástroje smrti umí dokonale. Jen je třeba mít stále na paměti cílovou skupinu, na kterou Cassandra Clare míří.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..