Cassandra Clareová – Město z kostí

0

 

ANOTACE:
Patnáctiletá Clary Frayová se stane svědkyní vraždy, kterou spáchají tři teenageři se zvláštním tetováním na těle a podivnými zbraněmi v rukou. Mrtvé tělo pak jednoduše zmizí. Je možné zavolat policii, když kromě ní vrahy nikdo neviděl a na místě činu nezbyla ani kapka krve? A byl to vůbec člověk? Clary se poprvé v životě setká s lovci stínů, s bojovníky, kteří mají chránit svět před démony. Během čtyřiadvaceti hodin je vtažena do „jiného světa“, její matka záhadně zmizí a na ni samotnou zaútočí démon. Proč by se ale démoni zajímali o obyčejné lidi? A jak je možné, že má Clary najednou výjimečné schopnosti?

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Nástroje smrti americké autorky Cassandry Clare mají na svém kontě již pěkných pár křížků. Ostatně, u nás vyšli poprvé již v roce 2009. Od té doby se tato série dočkala jednoho dotisku, filmového i seriálového zpracování, jedné pobočné série i zaškatulkování do žánru young adult. Nyní se lovci stínů vrací zpět na scénu v novém vydání od nakladatelství Slovart, aby oprášili svou slávu  a postavili se záplavě podobných titulů, které v současné době young adult nabízí.

Cassandru Clare asi netřeba příliš představovat. Ostatně její knihy tu s námi již nějaký ten pátek jsou a tak věřím, že čtenáři zajímající se o tento žánr jistě vědí o koho jde. Stejně mi to však nedá a musím se vrátit maličko do minulosti, kdy Nástroje smrti teprve začaly vycházet. V té době autorku samozřejmě jedni čtenáři vynášeli do nebes za tuhle úžasnou sérii a nedali na ní dopustit. Ovšem pak zde byla i skupina lidí, která Cassandru zatracovala za údajné plagiátorství, z čehož se musela sama autorka několikrát obhajovat. Ať jsou důkazy zjevné nebo ne, Nástroje smrti se staly fenoménem, který si získal zástup fanoušků po celém světě a jak se zdá i více než deset let od svého prvního vydání má tato série evidentně stále co nabídnout.

Ještě než se podíváme na samotnou knihu možná by se hodilo zmínit, že tato série začala vycházet v době, kdy u nás o young adult ještě nebylo zdaleka tak rozšířené a podobně zaměřených a koncipovaných knih bylo poskrovnu. Snad kromě Stmívání, nenajdeme typičtějšího zástupce, než právě Nástroje smrti. V mnoha ohledech tak tato série stála, alespoň pro českého čtenáře, u celého zrodu dnešního fenoménu young adult. Ostatně celá tato série je protkaná nejtypičtějšími znaky tohoto žánru. Dospívající hrdinové, nezbytná romantická linka, napínavý, ale přesto vcelku jednoduchý příběh a celá řada dalších klišé, které dnes již nikoho v rámci YA nepřekvapí.

Když však poprvé vyšlo Město z kostí, působila kniha jako zjevení a takřka okamžitě si získala zástup fanoušků. V roce 2019 to však bude mít přeci jen nepoměrně těžší. Podobně zaměřených knih je zde nepočítaně a jen opravdové výjimky v rámci celého žánru dokáží v těžké konkurenci obstát. Nástroje smrti to tak rozhodně nebudou mít jednoduché, na druhou stranu, tato série je již prověřená časem a tak se čtenáři nemusí moc bát nepříjemných překvapení.

Ostatně Cassandře se povedlo vytvořit relativně propracovaný příběh se světem, ze kterého se vám bude tajit dech. Každé místo zde má svůj význam a hraje nezanedbatelnou úlohu v celkovém příběhu, který se před čtenářem postupně otevírá. Ovšem přes veškeré klady knihy se v současné době nebudete moci zbavit dojmu, že čtete něco povědomého. Jakoby už to tu nejednou bylo. To jsem však již ostatně zmiňoval, je to daň za to, že tato série byla u zrodu žánru a ostatní knihy z ní v podstatě do určité míry vycházejí.

Samotný příběh úvodní knihy série Města z kostí se točí okolo Clary Frayové. To je úplně obyčejná dívka, nebo si to alespoň myslela do chvíle, než se stala svědkem vraždy v newyorském klubu Pendemonium. Problém ovšem je, že útočníky, ani oběť nikdo kromě Clary nevidí. Aby toho navíc nebylo málo mrtvola prostě zmizí, vypaří se jak pára nad hrncem, a nezbude po ní ani kapka krve. Během následujících čtyřiadvaceti hodin je Clary vtažena do víru událostí, které jí obrátí život naprosto naruby. Když pomineme fakt že vlkodlaci, upíři, čarodějové a podobná havěť existují, pořád zůstává asi největší problém – Claryina matka zmizela neznámo kam a jediní, kdo jí může pomoci, jsou její noví známí „lovci stínů“.

Přes veškeré klady a zápory knihy, potažmo celého žánru, si Město z kostí dozajista své fanoušky zaslouží. Zaměření na mladší, dospívající čtenářky je více než patrné, rozhodně však může zaujmout i čtenáře mužského pohlaví, jen je potřeba počítat s tím, že v rámci nezbytné romantiky budete malinko trpět. Naštěstí to do určité míry vyvažuje propracovaný svět, akční scény i humor, jenž celému příběhu dodává určitý nadhled.

Nástroje smrti a s nimi i první kniha série Město z kostí sice už tolik nepřekvapí, jako před deseti lety, rozhodně má však i přes svůj věk co nabídnout a vcelku snadno obstojí i v dnešní nabité konkurenci. Pokud vás tedy svět “lovců stínů” zaujal již v předchozí sérii (Temné lsti), kterou nám nakladatelství Slovart přineslo, Město z kostí vás rozhodně nezklame. Jen je třeba mít stále na paměti cílovou skupinu, na kterou Cassandra Clare míří. Na druhou stranu pokud patříte ke starším čtenářům a toužíte u něčeho skutečně vypnout, mohla by to tato série vcelku dobře splňovat.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..