Cassandra Clare – Město ztracených duší

0

 

ANOTACE:
Jace znenadání zmizí. Spolek si dělá starosti kvůli Sebastiánovi. Všichni se snaží najít viníka a také zjistit, jak mohou nejlépe ochránit lovce stínů i zbytek světa před hrozícím nebezpečím. Clary však záleží jen na tom, aby našla svoji lásku – musí Jace najít a zachránit. Ale než boj skončí, čeká každého přetěžká zkouška

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


O tom, zda měla Cassandra Clare nechat svou sérii Nástroje smrti pouze jako trilogii a ne sérii o šesti dílech, se  svého času vedly vášnivé diskuze. Jedno je každopádně jisté. Ať má tato série dílů šest, nebo pouze tři, své fanoušky si rozhodně najde. Nezbývá tedy než se posunout blíže k závěru této ya série a odhalit, jaká tajemství ukrývá Město ztracených duší.

Autorka opět plynule navazuje na děj předchozí knihy a tak pokračujeme přesně tam, kde jsme minule skončili. Po souboji s mocnou Lilith se zdá, že se vše obrací k lepšímu a na Jace, Clary a jejich přátele čeká zase trocha toho zaslouženého klidu… Až na jeden háček. Jace a Claryin nenáviděný bratr Sebastian zmizeli neznámo kam, jediné co po nich zbylo je spousta krve a rozbité sklo. Kam oba zmizeli? A je Claryina láska stále naživu? Tolik otázek a žádné odpovědi.. Nezbývá tedy nic jiného, než se vydat vstříc nebezpečenstvím a riskovat tak nejen svůj život, ale také Jaceovu duši.

Již v minulém díle si mohli čtenáři všimnout menšího rozdílu oproti původní trilogii. Zatímco v prvních třech knihách dostávají prostor především Clary s Jacem, od Města padlých andělů je vše jinak. Tato dvojice ustupuje malinko do pozadí a daleko více prostoru tak mají i ostatní hrdinové této série. Ani u této knihy tomu není jinak. Díky tomu mají čtenáři možnost nahlédnout do děje z různých úhlů pohledu. Byť to fanouškům nemusí vyhovovat, přeci jen jejich miláčci jsou hlavně postavy Clary a Jace, je to rozhodně milé zpestření a zajímavý prvek jak oživit tuto sérii.

A právě čtvrtý díl si zasloužil hodně rozporuplných komentářů, přeci jen autorka napojovala vcelku uzavřený příběh naprosto novou dějovou linií. I díky tomu mohla některým čtenářům připadat kniha zpočátku malinko nudná a postrádající kouzlo předchozích dílů. Město ztracených duší se toto snaží napravit a přináší tak daleko více akce a napětí, než její předchůdce.

Přestože je autorčin styl stále velmi čtivý a dokáže čtenáře naplno vtáhnout do děje, nelze se ubránit pocitu, že autorka stále opakuje stejnou zápletku. Zatímco v původní trilogii se vše točilo kolem Valentina, jako hlavního záporáka, zde nastupuje jeho syn a bratr Clary Sebastián, který si s otcem v ničem nezadá. Samozřejmě zde najdeme detaily, které tyto dvě dějové linie odlišují, přesto se více méně řeší stejné problémy, jako v předchozích knihách.

Přes menší výtky, které budou pro někoho větší, pro někoho menší, si Nástroje smrti zachovávají svoje neopakovatelné kouzlo, díky kterým je zbožňuje tolik čtenářů po celém světě. Po přečtení této knihy tak nezbývá nic jiného, než se pustit do závěrečného dílu, který už je v novém vydání také dostupný. Navíc bude zajímavé sledovat jak si autorka poradí se zakončením celé série, zda se bude opakovat, nebo naopak vymyslí grandiózní finále, které fanoušky naprosto uzemní?


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..