Cassandra Clare – Město nebeského ohně

0

 

ANOTACE:
Na svět lovců stínů padla temnota, zavládl chaos a zkáza. Clary, Jace, Simon a jejich přátelé se nyní musí spojit proti největší hrozbě, jaké kdy čelili – Claryinu vlastnímu bratrovi. Sebastian Morgenstern přešel do útoku a systematicky zasévá rozkol do řad lovců stínů. Pomocí Poháru smrti mění lovce stínů v bytosti z nočních můr, rozvrací rodiny, odtrhává od sebe milence a jeho temná armáda se stále zvětšuje. Nic na tomto světě nemůže Sebastiana porazit, leda by se někdo odvážil do světa démonů, kde se ukrývá poslední naděje..

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Válka je zde. Neodvratný střet Nebe a Pekla nezadržitelně klepe na dveře a ani lovci stínů ho nedokáží odvrátit. Vypravte se naposled do fantastického světa plného démonů, upírů či vlkodlaků a v závěrečné knize Nástrojů smrti objevte jedinečné kouzlo, kterým si Cassandra Clare získala miliony fanoušků po celém světě.

Všechno jednou končí a tak se neodvratně nachýlil čas i této bestsellerové young adult série, která stála u zrodu celého fenoménu. Přišel čas rozloučit se s Clary, Jacem a jejich přáteli, kteří jsou vtaženi do neúprosné války, jejíž vítěz je značně nejistý. To, na co se autorka připravovala pět předchozích knih je právě zde a Město nebeského ohně nám slibuje vskutku důstojné zakončení celé ságy o lovcích stínů.

Osobně musím říct, že rozhodně nepatřím k nadšeným příznivcům young adult literatury, přesto i v tomto žánru najdu pár výjimek, které si mě dokázaly získat. Zmínit tak můžu například legendární Hunger Games, Měsíční kroniky, nebo právě Lovce stínů. U nich je to do určité míry nostalgie, tuto sérii jsem četl již vskutku dávno a tak když se ji rozhodl Slovart znovu vydat, řekl jsem si proč ne. 

Ano, v kontextu doby a bezpočtu podobně zaměřených knih už tato série nezpůsobí takový wow efekt jako před lety, ale ono to více méně stále funguje. Zcela ponechme stranou fakt, že celá tato série je jedno velké young adult klišé. LGBT upíry a vlkodlaky  počínaje a příběhem vystřiženým z červené knihovny konče. Cassandra Clare zde zkrátka nenechává nikoho na pochybách, pro koho je tato série primárně určena, ale ono je to vlastně fuk. Když si totiž odmyslíme tuto “nezbytnou omáčku” dostáváme vcelku fajn fantasy příběh zasazený do atraktivních kulis. A poslední díl celé série nás v tomto dojmu jen a jen utvrdí.

Nastiňovat zde dopodrobna děj patrně však nemá vůbec žádný smysl. Město nebeského ohně je logickým vyústěním událostí z předchozích knih. A jako takového ho nemá absolutně žádný smysl číst, pokud jste nečetli předchozí knihy série. Právě zde se totiž ukončují všechny dějové linie a zodpovídají se otázky, které zůstaly nezodpovězeny z předchozích dílů. Ostatně už samotná délka knihy leccos naznačuje. 640 stran skutečně není málo.

Kniha toho tak nabízí skutečně hodně, avšak vzhledem k celkovému rozsahu je potřeba se připravit na to, že některé pasáže, budou zbytečně rozvláčné. Obzvláště v romantických scénách se autorka vyžívá a občas si tak budete říkat, zda je to skutečně nutné. To už ale zabíháme do obecného nešvaru young adult knih, kterých jsou Nástroje smrti defacto předobrazem. Tyto hluchá místa nám naštěstí autorka plně vynahradí v samotném závěru, který je více než důstojným zakončením celé série. Více však prozrazovat nebudu, vším byste si měli projít sami. Jinak to totiž nebude stát za to…

Nástroje smrti rozhodně nejsou zcela dokonalou knižní sérií. Jedno se jí však upřít nedá, i přes neskutečné množství klišé, které obsahuje se jedná o legendu, která stála na počátku fenoménu young adult, jenž přetrval do dnešních dní. Je tedy jen dobře, že se na něj nezapomíná a nakladatelství Slovart #booklab nám jej po letech přináší ve zbrusu novém vydání. Na závěr snad jen jedno malé upozornění: Tato série je skutečně primárně určena pro něžnější pohlaví a muži by se do ní měli pouštět jen na vlastní nebezpečí….


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..