Caryl Férey – Zulu

0

Ali Neuman, šéf kriminální policie Kapského města, je jedním z mála vysoce postavených černých policistů. Jako dítě žil v jihoafrickém bantustanu KwaZulu, jednoho večera přišli členové místní milice a před jeho očima mu zavraždili otce i bratra. Ani jeho matka, která tehdy jako jediná z rodiny vyvázla bez úhony, netuší, čím prošel…

Neuman se při své práci denně setkává s prostitucí, drogami, AIDS, předměstskými gangy… Kontrast mezi pohádkovými plážemi, přepychovými vilami bílých boháčů a zoufalou bídou chudinských slumů bere dech. Když je v botanické zahradě nalezena zmasakrovaná mladá běloška, která požila novou drogu děsivých účinků, případ dostane nejvyšší prioritu.

Vyšetřování zavede Neumana a jeho kolegy do nelítostného podsvětí slumů Kapského města, čím blíže jsou pravdě, tím víc se jejich životy — a životy jejich blízkých — ocitají v nebezpečí. Postupně zjišťují, že to, co se na začátku jevilo jako náhodný čin vyšinutého vraha, může být součástí něčeho mnohem složitějšího a temnějšího.

…………………………………………………………….

Během dlouhých zimních večerů není nikdy na škodu, se alespoň trochu ohřát u knihy, která čtenáře zavede na místa, kde teplota nikdy neklesá pod bod mrazu. Jednou takovou je i oceňovaný francouzský detektivní román Zulu Caryla Féreye, jenž nás přenese do prosluněné Jihoafrické republiky. Navzdory vysokým teplotám se ovšem dočkáme i pořádného mrazení v zádech.

961Caryl Férey patří mezi nejvýznamnější francouzské autory žánru krimi a thriller. Své knihy dost často zasazuje do neobvyklých prostředí. Krásným příkladem je i dvojice románů Haka a Utu, jenž byly věnovány Maorům na Novém Zélandu a díky nimž se dostal do všeobecného podvědomí čtenářů. Zatím největší úspěch ovšem zaznamenala jeho kniha Zulu, která v roce 2008 dostala cenu za nejlepší francouzský detektivní román Grand prix de littérature policière. A právě Zulu vychází v současné době i v českém překladu Ladislava Václavíka u nakladatelství Host.

O úspěchu této knihy svědčí i fakt, že se dočkala stejnojmenného filmového zpracování. A ačkoliv u nás tento film není příliš známý, určitě si zaslouží pozornost, protože stejně jako knižní předloha má svým divákům co nabídnout. Hutná kriminálka na pomezí noiru a moderní severské krimi z originálního prostředí, může být pro někoho dostatečným lákadlem. Režisér Jérôme Salle se navíc rozhodl do hlavních rolí obsadit známé herce Orlanda Blooma a Foresta Whitakera.

Ovšem zpět k samotné knize a ději. Dvojice detektivů Brian Epkeen a Ali Sokhela stojí před nelehkým případem. V Kapském městě se začínají objevovat mrtvoly mladých děvčat z vyšší společnosti. Dívky jsou zdrogované novou drogou, která se městem šíří jako mor, a navíc jsou značně zmrzačené. Kdo za tím stojí a proč musely dívky zemřít, zůstává otázkou. A tak případ dostává nejvyšší prioritu, která vyšetřovatele zavede na stopu daleko temnějším tajemstvím.

zuluJihoafrická republika, místo kde se střetávají dva naprosto odlišné světy. Na jedné straně zde najdeme pohádkové pláže, přepychové hotely a vily pro bílou smetánku a na straně druhé jen pár kilometrů od tohoto přepychu chudinské slumy plné prostituce, drog, AIDS a předměstských gangů. Fanoušci detektivek se mohli do JAR vydat již například v Mankellově Bílé lvici, i když daleko v menší míře a pouze tak nějak na povrchu. Férey jde oproti tomu daleko více do hloubky a ukazuje v celé nahotě kontrast mezi dvěma naprosto odlišnými světy, které se v této malebné africké zemi střetávají.

A právě celková syrovost a autenticita dodávají samotnému příběhu ten správný náboj. V tomto spojení nevypadá ani všudypřítomné násilí a brutalita nijak šroubovaně a skvěle zapadá do celkového konceptu. Ten podporují i samotné postavy, které se postupně vyvíjejí a odkrývají svou nelehkou minulost. Ostatně minulost této země není zrovna radostná a některé tyto faktory jsou patrné i v současnosti.

Žánrově tato kniha je nejblíže právě kriminálním příběhům ze severu, se kterými si minimálně co se týče zobrazené brutality nic nezadá. A stejně jako nord krimi i Zulu v sobě nese dost silné sociální téma a kritiku vládního uspořádání země. Ovšem na rozdíl od Skandinávie je toto téma v Jihoafrické republice daleko více aktuální a má větší opodstatnění. I díky tomu dostává příběh daleko větší hloubku a nejedná se jen o napínavý krimi thriller, ve kterém jde hlavně o odhalení vraha.

Caryl Férey vytvořil originální příběh, který v sobě skrývá víc než klasickou detektivní zápletku. Je také neradostným a mnohdy dost drsným pohledem do dnešní postapartheidní Jihoafrické republiky, kde se střetávají dva naprosto odlišné světy a kde si ani spořádaný občan, či policista nemůže být jistý životem. Pro české čtenáře pak bude mít Jihoafrická republika nádech exotiky, která dokáže přilákat nejednoho milovníka kvalitních detektivních příběhů.

Recenze psána prologo_knihcentrum_bilypodklad Kniha vychází v nakladatelství Host
K DOSTÁNÍ JAKO: KNIHA I EBOOK

…………………………………………………………….

polaroid-photo-avatar-psdCaryl Férey (nar. 1967), spisovatel s duší rockera, cestovatel a scénárista, se proslavil jako jedna z největších nadějí francouzského thrilleru romány Haka a Utu, věnovanými Maorům na Novém Zélandu. Férey je také literárním otcem Mc Cashe, jednookého policisty bez křestního jména, který je hrdinou románu Plutôt crever (Radši chcípnout, 2002) a La jambe gauche de Joe Strummer (Levá noha Joea Strummera, 2007). Román Zulu obdržel v roce 2008 cenu za nejlepší francouzský detektivní román Grand prix de littérature policière.

 

wordpress hodnoceni

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..