Caroline Kepnes – TY

0

ANOTACE:
Když Guinevere vkročí do knihkupectví, kde Joe pracuje, jako by ho zasáhl blesk. Ta dívka je zosobněním všeho, co kdy chtěl: je krásná, chytrá a má v sobě více vášně než jeho nejdivočejší sny. Kvůli ní by třeba vraždil, jen aby ji získal.
Guinevere to ještě neví, ale narodila se pro něj. A Joe je odhodlán udělat vše pro to, aby i ona pochopila, že oni dva tvoří dokonalý pár. Když v následujících dnech její svět rozmetá série velmi nešťastných a dosti podivných náhod, je Joe jediný, kdo jí nabídne pomoc a útěchu. Ale to není zdaleka všechno, co je své vyvolené připraven poskytnout! Je s ní i ve chvílích, kdy to jeho vyvolená netuší – dokonce i když o to ani nestojí. On přece ví nejlíp, co je pro ni dobré, a ve své velkodušnosti dokonce přehlíží i vady, které se skrývají za Guineveřinou dokonalou fasádou. Opravdová láska bolí, to už Joe pochopil, a Guinevere to brzy pochopí taky, Joe pro to udělá všechno.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
ebookykniha


Rok se zvolna přehoupl do své druhé půlky, přesto již teď můžeme s klidným srdcem říct, že i letošek je bohatý na velmi zajímavé tituly. Jedním z nich je bezesporu i pozoruhodný debut americké autorky Caroline Kepnes, jenž v dubnu vyšel u nakladatelství Domino pod názvem TY. Kniha, která se mezi nás vplížila takřka nepozorovaně, ovšem o to větší ohlasy dokázala vyvolat. Navíc jen málokdy se stane, abyste hlavního záporáka milovali víc, než všechny kladné postavy dohromady. Seznamte se s Joem, vaším osobním knihkupcem.

900_ty (1)Ještě dříve než vznikla tato pozoruhodná kniha, napsala Caroline Kepnes celou řadu krátkých povídek. Ovšem na kariéru spisovatelky se nikdy cíleně nezaměřovala. A jako řada dalších spisovatelů začínala i Kepnes jako novinářka. Jejím zaměřením byla popkultura, mezi něž spadají i samotná média, sociální sítě, popřípadě i literatura. Tyto zkušenosti bohatě zúročila právě ve svém debutu, jenž je popkulturními odkazy doslova prošpikován. TY je zkrátka thriller, který na vás bude působit hned v několika rovinách. Co ale na čtenáře ve skutečnosti čeká?

Na první pohled by se chtělo říct, že zamilovaná romance. On miluje ji a ona se mu nakonec podvolí a žijí spolu šťastně až na věky. No dobrá, tak jednoduché to v tomto případě rozhodně nebude, i když láska zde hraje opravdu důležitou roli. Možná až trochu nezdravou a smrtící. Ostatně i oficiální anotace hlásá, že opravdová láska bolí a v případě TY to platí dvojnásob. Jenže co naplat, “když ji miluješ, není co řešit” a Joe svoji lásku Beck miluje opravdu hluboce. Až tak, že neváhá jít přes mrtvoly.

Jak už jste možná pochopili, hlavním hrdinou a zároveň vypravěčem, potažmo záporákem této knihy je Joe Goldberg. Joe žije vcelku poklidný a obyčejný život. To se však změní ve chvíli, kdy do dveří knihkupectví ve kterém pracuje, vstoupí Guinevere Becková (neboli Beck). Krásná a chytrá čtyřiadvacetiletá studentka s pohledem Natalie Portmanové. Joeovi je okamžitě jasné, že právě našel svou vyvolenou, se kterou stráví zbytek života. On to ví, Beck to ale musí teprve zjistit a o to se Joe osobně postará. Právě v tuto chvíli začíná samotné Joeovo vyprávění, jenž nás provede i těmi nejtemnějšími zákoutími jeho mysli.

780x331-2 shchachkascha

Autorka ve své prvotině zvolila jako styl vyprávění méně obvyklou du – formu. Díky níž Joe promlouvá přímo ke své vyvolené, ale zároveň se však při čtení neubráníme pocitu, že hlavní hrdina mluví i přímo k vám. Díky tomu se Joe a jeho příběh dokáže čtenářům naprosto vrýt pod kůži a vy záhy zjistíte, že i když to co dělá, není právě košér, musíte mu zkrátka fandit. Ostatně jeho posedlost svou vyvolenou je minimálně zpočátku úsměvná a možná si někteří z vás vzpomenou na své počátky randění, kdy jste tajně doufali v nedosažitelné. Joe to navíc bude mít u čtenářů o to jednodušší, když si především muži uvědomí, že Beck je zkrátka a dobře nesnesitelná a při troše dobré vůle by si zasloužila minimálně vystřelit na měsíc.

7Přestože může tato kniha na první pohled působit jako klasický thriller, skrývá v sobě mnohem víc. Už jen fakt, když si uvědomíte, že kromě příběhu o lásce, odhodlání a touze dostáváte na straně druhé znepokojivé psychologické drama o posedlosti, pronásledování a nebezpečí. Stalking se tak v tomto případě dostává na úplně novou úroveň a autorka tak zde krásně ukazuje, jaká nebezpečí číhají v kyberprostoru na ty, co si alespoň trochu nechrání své soukromí. Vše, co umístíme na internet, se dá dohledat. Jak můžeme vědět, že i my nemáme někde svého Joa, který o nás shromažďuje informace?

Ačkoliv jde o thriller, mezi běžnou produkci TY rozhodně nezapadá. Nečekejte strhující akci plnou přestřelek a honby za zloduchy. Autorka na to jde trochu jinak, daleko více se zaměřuje na psychologickou rovinu příběhu a samotné postavy, které zde hrají prim. Každopádně vám můžu slíbit, že se budete královsky bavit.

Caroline Kepnes stvořila pozoruhodný literární debut, jenž daleko přesahuje svůj žánr. TY je jednoduše napínavé, strhující a hlavně velmi znepokojivé. Joe si vás zkrátka dokonale získá a od jeho příběhu se budete odpoutávat jen s velkými obtížemi. Naštěstí mohou fanoušci této knihy již netrpělivě očekávat konec letošního roku, protože právě na prosinec nakladatelství Domino chystá volné pokračování této jedinečné knihy, které vyjde pod názvem Skrytá těla.


 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..