Caroline Kepnes – Skrytá těla

0
ANOTACE:
Joe Goldberg, šarmantní antihrdina s vražednými sklony, se i ve svém dalším příběhu snaží najít dokonalou lásku. Za každou cenu…
Když Joe za tragických okolností přišel o svou přítelkyni Beck, dospěl k zoufalému přesvědčení, že už nikdy nebude schopen milovat. Pak ale začala v jeho knihkupectví pracovat Amy Adamová a Joe zjišťuje, že se ve svém chmurném úsudku mýlil. Je svou novou kolegyní posedlý, přestože (nebo protože?) představuje pravý opak Beck – nesnáší Twitter, dokonce ani nemá e-mailovou adresu a na internetu o ní není jediná zmínka. Joe je uchvácen. Než však stačí Amy požádat o ruku, dívka zrádně zmizí a zanechá po sobě jen několik mlhavých stop…
Ty stopy vedou do Los Angeles. Tam se Joe nikdy v životě nechtěl vydat! Úplně cítí, jak v něm pouhé pomyšlení na to příšerné město probouzí šílenství. Touha najít zrádkyni a pomstít se jí za způsobené příkoří je ale silnější, a tak se Joe brzy ocitá v mučivé přítomnosti podivných existencí, kterých je LA plné. U některých dokonce Joe nabude přesvědčení, že bez nich by byl svět lepším místem…

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
audioebookykniha


Když se loni na jaře dostal na náš trh debutový román Caroline Kepnes TY, vzbudilo to mezi fanoušky thrillerů značný rozruch. Joe Goldberg si obmotal kolem prstu celou řadu čtenářů, což Dominu a Caroline Kepnes bez problému stačilo na největší literární překvapení jara 2015. Nyní se šarmantní antihrdina s vražednými sklony vrací v knize Skrytá těla, aby se znovu pokusil najít dokonalou lásku…

big_skryta-tela-258575Caroline Kepnes svým debutem rozhodně dokázala zaujmout. Přinesla vcelku originální příběh s neotřelým hlavním hrdinou a vše zasadila do prostředí, kterému vládnou sociální sítě. Vše ještě podpořila tím, že se pro vyprávění rozhodla použít méně rozšířenou du-formu. Tento zajímavý koktejl zaznamenal mezi čtenáři obrovský úspěch. Bylo tedy vcelku nasnadě, že pokračování na sebe nenechá dlouho čekat. Skrytá těla jsou zde a již teď můžeme říct, že většina zmíněných atributů byla zachována. Otázkou zůstává, jestli vše bude fungovat stejně dobře jako u prvního dílu. Ovšem dříve, než se zaměříme na samotné hodnocení, podívejme se, co si pro nás autorka ve své druhé knize připravila.

Když v předchozí knize přišel Joe za tragických okolností o svou přítelkyni Beck, myslel, že již nikdy nenalezne lásku. Z tohoto přesvědčení jej však velmi rychle vyvede jeho nová spolupracovnice Amy, do které se bezmezně zamiluje. Dřív než stačí Amy požádat o ruku, dívka záhadně zmizí a nezanechá po sobě prakticky žádné stopy. Něco málo se však Joeovi podaří vypátrat a zjišťuje, že stopy jeho přítelkyně vedou do míst, kam Joe nechtěl vkročit. Jeho touha po Amy, pravdě a především pomstě je však silnější a tak Joe za sebou nechává starý život a vydává se do Los Angeles…

Právě cestou do LA začíná samotný příběh, předchozí stránky tak více méně slouží jenom k tomu, aby autorka dostala svého hrdinu tam, kam potřebuje. To však neznamená, že bychom se měli výrazněji nudit. V této části se Joe ukazuje jako velký romantik a někomu se může dokonce zdát, že nám přeci jen trochu vyměkl a své psychopatické sklony pověsil na hřebík. To však naštěstí není pravda, o čemž se přesvědčíme záhy po příjezdu do LA. Zde je to již starý dobrý Joe Goldberg, kterého jsme si oblíbili již v první knize.

hidden-boddies-caroline-kepnesKdyž zmiňujeme TY, je potřeba zmínit i největší rozdíl mezi oběma díly. Zatímco TY bylo vyprávěno du-formou, kdy Joe promlouval ke své přítelkyni Beck, Skrytá těla přešla na daleko tradičnější ich-formu. Samotný příběh to nijak neovlivní, samotný zážitek ze čtení však již může a je tak na každém z vás, jak k této změně přistoupí.

Jedinou menší výtkou by mohl být fakt, že se autorka občas snaží zbytečně tlačit na pilu. Nejpatrnější je to právě ve chvílích, kdy do příběhu zapojuje sociální sítě. Zatímco v TY jsme si vystačili se všeobecně známým Facebookem a Twitterem, ve Skrytých tělech začíná být situace malinko složitější. Pro čtenáře neznalého sociální sítí budou všechny ty názvy typu Instagram, Tinder, Yelp, Uber, Lyft či Airbnb poněkud matoucí. Je jasné, že se autorka snaží sledovat aktuální trendy, přeci jen by ale nezaškodilo se v určitých chvílích držet trochu zpět.

Další změnou oproti TY je samotné prostředí a počet postav. Zatímco TY bylo relativně komorní záležitostí o pár postavách, Skrytá těla již operují na daleko větším prostoru. Díky tomu se autorce podařilo zachovat patřičný spád a atraktivitu a to i přesto, že i v druhém díle jedeme ve více méně vyjetých kolejích, se kterými jsme se setkali již v prvním dílu. Vše se tak točí okolo Joeovi posedlosti a touze po pomstě. Autorka však dokázala i přes podobný koncept zachovat úžasnou čtivost a přitažlivost, která nutí čtenáře otáčet stranu za stranou.

th-800x600-3d_skryta_tela_2mp3cdOstatně jedinečnosti knih Caroline Kepnes si všimli i ve vydavatelství Tympanum, které se rozhodlo přinést obě knihy také v audiopodobě. Pokud jste již měli možnost zaposlouchat se do prvního dílu, budete i v pokračování jako doma. I v této knize tak obstaral hlas Joea Goldberga (vypravěče) skvělý Jan Zadražil, kterého jsme mohli mimo jiné slyšet v nedávno vydaném Marťanovi, či krimi thrilleru Game a Zmizelá. Pokud jste některou z těchto knih slyšeli, bude vám více než jasné, že i ve Skrytých tělech se můžeme těšit na opravdu jedinečný zážitek.

To Zadražil ostatně potvrzuje již během pár úvodních minut. Tento styl literatury mu evidentně naprosto sedí. Jeho výkon je opět takřka bezchybný a rozhodně vás nenechá vydechnout. Jeho tempo a zápal pro věc je naprosto strhující, když k tomu přidáme naprosto profesionální práci s hlasem, je více než jisté, že tento kousek rozhodně jen tak nezapadne. Dokonce by se chtělo říct, že literární předlohu pozvedává o kousek výš, což rozhodně není vůbec jednoduché, jelikož Skrytá těla jsou sami o sobě naprosto skvělou knihou.

banner-skryta-tela

Během 14 hodin poslechu tak rozhodně není čas na nudu. Jan Zadražil je coby vypravěč naprosto přesvědčivý a Joe Goldberg v jeho podání se vám dokonale zaryje pod kůži. Celkový dojem z audioknihy samozřejmě dokresluje i nezbytný hudební doprovod, jenž jednak napomáhá v orientaci mezi jednotlivými kapitolami a zároveň dotváří i celkovou atmosféru samotné nahrávky.

Skrytá těla jsou další trefou do černého, chybí sice pověstný WOW efekt, který nás provázel při čtení předchozí autorčiny knihy, avšak i druhý díl stále zůstává po čertech dobrou knihou, která si zaslouží naší pozornost. Nezbývá tedy než poděkovat nakladatelství DOMINO, potažmo vydavatelství Tympanum v případě audioknihy, že pro nás objevili tuto výjimečnou autorku a rozhodli se ji přivést i do naší české kotliny.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..