Carcassonne: základní hra

0
Carcassonne bezpochyby patří mezi nejoblíbenější deskové hry, a to nejen celosvětově, ale i u nás. Ostatně jen málo která hra se může pyšnit více než deseti miliony prodanými kusy. Je tedy vcelku pochopitelné, že jsem ani já, tuto oblíbenou a velkou řadou prestižních ocenění ověnčenou hru, nemohl nechat jen tak bez povšimnutí.

Tvůrce hry Klaus-Jürgen Wrede se při vymýšlení inspiroval jihofrancouzským městem Carcassone, jenž je proslulé svým mohutným středověkým opevněním a rytířskou tradicí. Hráči se tak ve hře vydávají se svou družinou na cesty a louky, do měst a klášterů, aby hledali štěstí kolem města Carcassonne. Vzhled krajiny je však plně v jejich rukou, stejně jako strategické umístění svých družiníků, kteří určují cestu k úspěchu.

Obliba této hry bezesporu spočívá mimo jiné ve své jednoduchosti, relativně krátké hrací době a také velké variabilitě. Základní hra obsahuje 72 kartiček krajiny, 40 dřevěných figurek družiníků v 5 barvách, počítadlo bodů a pochopitelně také pravidla, která jsou snadno pochopitelná a již během pár úvodních her se vám perfektně dostanou pod kůži. Pokud budete hrát Carcassonne v úplném základu připravte si cca. půl hodiny vašeho času.

Hrací doba a složitost pravidel se pak odvíjí i od použitých rozšíření, která se rozhodnete ve své hře použít. Velkých rozšíření je v současné době hned deset, které jednak do hry přidávají nové herní mechaniky a jednak samozřejmě prodlužují i hrací dobu. Dále pak můžeme narazit i na takzvaná minirozšíření. Dvě z nich jsou obsaženy již v základní hře (řeka + opat), v takzvaném Big boxu jich pak nalezneme hned šest. Těm se však tentokrát věnovat blíže nebudeme a zaměříme se především na základní hru.

Na začátku každé hry si 2-5 hráčů vždy zvolí barvu svých figurek, které si následně mezi sebe rozdělí, připraví počítadlo bodů a v neposlední řadě i to nejdůležitější 72 kartiček krajiny. Základní princip této hry je opravdu jednoduchý. Z kartiček skládáte mapu krajiny a umísťujete na ni své figurky. Buď jako mnicha do kláštera, rytíře do města, sedláka na louku či jako lupiče na cestu. Ve chvíli kdy se vám podaří cestu, či město uzavřít, popřípadě obestavíte klášter ze všech stran získáváte figurky zpět a započítávají se vám získané body. Sedláci jako jediní zůstávají ve hře až do konce, dokud se nevyčerpají všechny kartičky.

PRŮBĚH HRY:
1.Hráč si musí vzít a vyložit kartu.
2.Hráč může umístit figurku,ale pouze na kartu,kterou právě vyložil.
3.Pokud vyložením karty vznikne uzavřená cesta, město nebo klášter, pak se započítá právě teď.

Ve chvíli kdy k tomu dojde hra končí, dojde k započítání bodů za neuzavřená města, cesty, a kláštery, vždy po jednom bodu. Teprve poté přichází řada na již zmíněné sedláky a louky. Jejich počítání je trochu obtížnější. Musíte dávat pozor, kde jsou její hranice. Každé uzavřené město, které sousedí nebo leží uvnitř louky přináší majiteli louky tři body za jedno město. Ve chvíli, kdy je vše započtené přichází vyhodnocení a vcelku pochopitelně vyhrává hráč s nejvíce body.

To je základní koncept této hry a k jeho pochopení vám bude stačit opravdu jen několik málo minut. Pokud však toužíte po větším zážitku, či delší hrací době, nevyhnete se dříve, či později některému z již zmíněných rozšíření. Ty ve většině případu obsahují nové karty i figurky a dále rozvíjejí pravidla této hry. Při zapojení kompletně všech rozšíření, tak dostáváme již velmi komplexní hru, na kterou si připravte jednak dostatek hracího času a především pak opravdu hodně místa. V tomto případě si již s klasickým stolem opravdu nevystačíte a ve většině případů nezbude nic jiného, než se uchýlit na zem.

Stejně jako u celé řady jiných, či podobných her vstupuje i do Carcassonnu náhoda. Ta je zde tvořena právě taháním kartiček krajiny, kdy nikdy nevíte, jaký dílek na vás čeká. Rozhodně to však není hra jenom o štěstí. Poté co si vytáhnete kartu, je již čistě na vás kam ji umístěte. Můžete si tak rozšířit stavěné město, či cestu, nebo naopak znesnadnit následující postup svých protivníků. V tomto ohledu je Carcassonne rozhodně vyvážený a tak snad nebude hrozit, že se budete rozčilovat, že má někdo větší štěstí než vy.

Carcassonne je bezpochyby ideální hrou k rodinným večerům. Ve své základní podobě je navíc i velmi jednoduchá, takže ji nebudou mít problém pochopit ani děti, které si s vámi jistě rádi zahrají. Pokud tedy patříte mezi nadšence deskových her, Carcassonne by vám ve sbírce rozhodně neměl chybět. Nabízí kvalitní zábavu na bezpočet večerů a díky velké spoustě dostupných rozšíření i vcelku velkou variabilitu.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.