Camilla Läckberg – Andělíčkářka

2

O Velikonocích roku 1974 zmizela z ostrova Valö poblíž Fjällbacky rodina Elvanderových. V jídelně bylo prostřeno ke svátečnímu obědu, ale u stolu našli jen roční dceru Ebbu. O mnoho let později se Ebba do téhož domu vrací s manželem. Vrátí se zlo z minulosti? Je jim stále v patách?

…………………………………………………………….

Severských detektivek se u nás objevuje stále víc a víc. Přes tuto záplavu autorů ovšem najdeme stálice, které si své místo u čtenářů vydobyli ještě před tímto boomem kriminálek ze severu. Mezi takovéto stálice bezesporu patří i jedna z nejoblíbenějších švédských autorek Camilla Läckberg, se kterou se čeští čtenáři setkávají díky nakladatelství Motto již nějaký ten rok. Navíc jí právě vychází u nás další kniha ze série o Erice Falckové a Patriku Hedströmovi pod názvem Andělíčkářka.

bf8b235b5e9b372d1f916c76d9a027f7Na fanoušky této série tak opět čeká setkání se starými známými, které si již stihla oblíbit velká řada čtenářů po celém světě. A na co se mohou fanoušci těšit tentokrát? Co si tentokrát autorka přichystala pro tuto sympatickou dvojici hlavních hrdinů z Fjällbacky? Pojďme nahlédnou do temné historie ostrova Valö a znovu se ponořit do napínavého příběhu, ve kterém se snoubí vše co by měla kvalitní detektivka obsahovat.

Camilla Läckberg, švédská autorka detektivek, mnohými kritiky a čtenáři označovaná za královnu severských krimi. Začínala jako ekonomka, avšak díky kurzu tvůrčího psaní se rozhodla změnit povolání a díky tomu se postupně vypracovala mezi elitu skandinávských autorů a nyní pravidelně okupuje přední příčky bestsellerů. Kromě psaní uváděla spolu se svou kolegyní Denise Rudbergovou televizní pořad o literatuře.

Když o Velikonocích roku 1974 zmizela z ostrova Valö nedaleko Fjällbacky rodina Elvanderových, vyvolalo to spoustu dohadů. V jídelně bylo prostřeno ke svátečnímu obědu, ke kterému se ovšem rodina již nikdy nevrátila. Jediný kdo zde zůstal byla roční dcera Ebba, zbytek rodiny jako by se vypařil. Co se této rodině stalo opravdu odešli a nechali zde nejmladší dcerku, nebo se stali obětí trestného činu? Na to se nikdy nepodařilo získat stoprocentní odpověď.

lackberg2Po třiceti letech vrací Ebba zpět na Valö, aby překonala společně se svým manželem ztrátu syna. Doufají v nový začátek a naději. Přesto se i po třiceti letech vznáší nad domem řada otazníků a domněnek, které navíc umocňuje fakt, že se je snaží někdo k smrti vyděsit. Jejich dům někdo podpálí a jen shodou šťastných náhod se manželům podaří vyváznout bez zranění. Navíc se v té době do Fjällbacky vracejí bývalí studenti školy, kterou rodina Elvanderových provozovala. Náhoda, nebo je v tom něco co mělo zůstat navždy ukryto mezi zdmi starého domu?

Autorka přináší čtenářům v Andělíčkářce opět výlet do minulosti. Tentokrát se Camilla nechala inspirovat mimo jiné i návštěvou Hermana Göringa na jednom z místních ostrovů. Historická linie sahá až do roku 1908, kdy se začíná odvíjet složité soukolí událostí, které ovlivňují postavy i po více než sto letech.

A právě sledování několika dějových linií je hlavní devizou i záporem knihy. Autorka čtenářům opravdu nic neodpouští a vyžaduje jejich plnou pozornost, aby jim neunikl sebemenší detail, protože v této knize má všechno svůj důvod. A právě pozorní čtenáři budou ve finále odměněni tím, že i nejmenší detaily zapadnou na svoje místo a dají dohromady spletitý příběh, který pohltí nejednoho milovníka detektivek. Na druhou stranu právě tato rozvětvenost a spletitost nemusí vyhovovat všem a může tak i někoho odradit.

Byť se Andělíčkářka dá číst naprosto samostatně bez znalosti předchozích dílů série, přesto bych doporučil začít pěkně od začátku. Díky tomu získáte jedinečný pohled do soukromí hlavních hrdinů, kteří v knihách Camilly Läckberg žijí své životy. Pokud přesto odoláte a pustíte se nejdříve do této knihy, připravte se na to, že vám tak unikne spousta detailů, které dodávají knize jedinečné kouzlo.

 Kniha vychází v nakladatelství Motto
Objednávat můžete například zde.

…………………………………………………………….

polaroid-photo-avatar-psdJean Edith Camilla Läckberg je oblíbenou švédskou autorkou detektivek, jednou z nejmladších a zároveň nejnověji objevených pro mezinárodní literární scénu.
Začínala jako ekonomka, avšak kurz tvůrčího psaní ji navedl novým směrem a nyní okupuje přední příčky skandinávských bestsellerů. Hlavními hrdiny doposud sedmidílné série detektivek jsou spisovatelka Erica Falcková a detektiv Patrik Hedström. Všechny díly se odehrávají v přímořském městečku, autorčině rodné Fjällbacce.
Spolu se spisovatelkou Denise Rudbergovou Camilla uváděla televizní pořad o literatuře s výmluvným názvem Läckberg & Rudberg.
Žije s přítelem a třemi dětmi na předměstí Stockholmu.

    

wordpress hodnoceni

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

2 komentáře

  1. pravá knihomolka on

    Ty jo, táto kniha vyzerá extrémne zaujímavo, ale aby som si ju vychutnala, vážne by som mala prečítať všetkých osem predchádzajúcich kníh? To aby som už začala. 😀

    • samostatne se cist da, ale leccos ti utece a zrovna Lackberg ma tu druhotnou dejovou linii kolem hlavnich hrdinu silnejsi nez je u ostatnich autoru

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..