C. L. Taylor – Lež

0

ANOTACE:
Jane Hughesová je se svým životem naprosto spokojená. Bydlí v malé vesnici ve Walesu, má milujícího partnera a zajímavou práci ve zvířecím útulku. Taková idylka, řeklo by se. Věc má ale háček: celý její život je lež. Jane Hughesová ve skutečnosti neexistuje.
Před pěti lety se společně s přáteli vypravila na cestu do Nepálu. Od pobytu ve svobodomyslné komunitě vysoko v horách si každý z nich sliboval něco jiného, ale pro všechny to měl být důležitý životní milník. Vlastně se jím stal, ale v docela jiné podobě, než si představovali. Brzy po příjezdu začnou pozorovat znepokojivé věci a události gradují až k okamžiku, kdy začnou umírat lidé.
Jane se podařilo přežít. S novou identitou se snaží na děsivé události zapomenout, ale kdosi jí v tom chce zabránit. Ten člověk ji pronásleduje a děsí: zjevně ví, co se tenkrát v Nepálu stalo. A nenechává Jane na pochybách, že nepřestane, dokud nebude její život v troskách.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
ebookykniha


Od chvíle, kdy se na českém trhu objevila Zmizelá Gillian Flynnové získávají psychothrillery na stále větší oblibě. Takřka každý nakladatel se snaží přijít s více, či méně zajímavým kouskem v tomto žánru. Ani nakladatelství Domino nezůstává nijak pozadu. Stačí vzpomenout na thrillery TY, či Skrytá těla Caroline Kepnes. Ty nyní doplňuje další zajímavý titul z tohoto nakladatelství, jenž vychází pod názvem LEŽ.

941_lez_2d_webZa touto knihou stojí britská autorka C. L. Taylor, pro níž je Lež jejím románovým debutem. Přesto se nadá říct, že by byla na literárním poli úplným nováčkem, ba právě naopak. Dlouhá léta sklízela úspěchy se svou povídkovou tvorbou, za něž získala i řadu nominací a literárních cen. Teprve ve Lži se však pouští do delšího příběhu a jak se zdá toto rozhodnutí bylo rozhodně správné. Kniha Lež dobyla první příčky všech významných žebříčků bestsellerů v Británii a byla přeložena do patnácti světových jazyků.

Autorka nám ve své knize předkládá vcelku jednoduchý příběh Jane Hughesové, která se snaží žít v poklidu svůj život, coby ošetřovatelka v psím útulku a budovat svůj nový vztah se sympatickým učitelem Willem. Jak to tak bývá idylka nevydrží dlouhou, obzvláště ve chvíli, kdy naše hlavní hrdinka ukrývá jedno podstatné tajemství. Jane totiž vůbec není Jane. A někdo toto tajemství evidentně zná a hodlá ho využít….

Jak je poslední dobou v oblibě, příběh v sobě skrývá dvě časové linie. V té první se již tradičně ocitáme v současnosti a sledujeme počínání hlavní hrdinky “Jane”. Druhá příběhová linie, zde však rozhodně není pouze pro doplnění a ve své podstatě hraje daleko důležitější úlohu, než ta v současnosti.

Máte rádi psychothrillery? Tak Lež by mohla být tím pravým pro vás #thelie @cltaylorauthor #cltaylor #czechedition #psycho #thriller #book #bookstagram #booktip #instabook #tipnaknihu #curentlyreading #copravectu #ukazcoctes #lez #vicecasunacteni #dominoknihy #booklover #bookworm #reading #readingtime

Ocitáme se v době před pěti lety, kdy se “Jane” společně se třemi kamarádkami vypravila na dobrodružnou cestu do Nepálu. Idylický výlet se však záhy poněkud zvrtl a do tuhého začíná jít ve chvíli, kdy okolo kamarádek začnou umírat lidé. Jane se podařilo tento zážitek přežít, a my tak společně s ní postupně odhalujeme tajemství, kdo ve skutečnosti je a co se v Nepálu stalo tak strašného, že to naši hrdinku donutilo změnit si identitu.

cl-taylorPříběh jako takový, rozhodně není nijak složitý, nesnaží se zbytečně zacházet do nudných detailů, či neustále odbíhat od hlavního tématu. Aby to však nebylo tak jednoduché, samozřejmě i na nějaký ten zvrat dojde. Díky tomu se autorce skvěle daří udržet čtenářovu pozornost až do samotného konce. Příběh tak ubíhá vcelku svižným tempem, což je rozhodně plus, protože pak nezbývá moc času na hluchá místa, či případnou nudu.

Jako u správného psychothrilleru i ve Lži se dočkáme sondy do pocitů a mysli hlavních postav, se kterými si autorka vcelku umě zahrává. Navíc ve druhé příběhové linii ukazuje, jak křehké může přátelství být a jak málo stačí k tomu, aby se celý váš dosavadní život sesypal jak domeček z karet. Lhát zkrátka není jednoduché a žít život ve lži chce opravdu pevné nervy.

Díky relativní jednoduchosti, zajímavé zápletce a minimálně v případě Nepálu atraktivnímu prostředí, je Lež další skvělou jednohubkou, se kterou je radost trávit letní dny u vody. Dominu se tak opět podařilo najít další nadějnou autorku, která má rozhodně co nabídnout. Zda je Lež výjimkou, či je C. L. Taylor talent od přírody se dozvíme již na podzim, kdy v českém překladu vychází další její kniha, tentokrát pod názvem Nehoda.


 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply