Bzzz – desková hra

0

Zaujmout a zabavit malé nezbedy není vůbec jednoduché. Získat si jejich pozornost a zaujetí pro věc je možná ještě těžší. Naštěstí dnes na trhu existuje celá řada her a produktů, které nám s tím pomohou. Žel bohu většina “deskových her” se zaměřuje až na děti od 3-4 let. Právě na to myslel Honza Vodička při tvorbě svého nejnovějšího kousku Bzzz, jenž vychází pod hlavičkou firmy Millaminis.

Aktuální hříčka pro děti doplňuje řadu nejnovějších kousků od tohoto autora. Ostatně není to tak dlouho, co jsme zde měli originální variace na známé piškvorky, které Vodička nazval vskutku exoticky znějícími názvy 3iQ a QARQ. Bzzz má s těmito kousky mnoho společného. Kromě netradičního balení v efektním tubusu, je i aktuální novinka vytvořena ze speciální měkčené pěny, která má certifikaci pro děti již od narození. To bezpochyby ocení nejen nejmenší hráči, ale především jejich rodiče, kteří se tak nemusí bát o bezpečnost svých dítek.

Samotná hra je určena pro děti od 2 let a zahrají si ji 2-4 hráči.Svým konceptem se pak řadí mezi takzvané paměťové hry (ano, ať žije variace na pexeso). Její kouzelně ilustrované komponenty však rozhodně ocení i daleko menší dítka. Vzhledem k celkovému pojetí hry, se navíc nemusíte bát, že by váš malý nezbeda snad něco spolknul, či mu hra mohla nějak ublížit. Za to patří výrobci i autorovi rozhodně velký dík. Dost už ale o zpracování, podívejme se co Bzzz vlastně hráčům nabízí.

Vzhledem k tomu pro jakou věkovou skupinu je hra primárně určena je vcelku jasné, že od této hry nemůžeme očekávat výraznější záludnosti. I přesto si autor pro nás připravil hned několik variant, jak můžeme tuto hru hrát. Efektní tubus je naplněn doslova k prasknutí a ukrývá celou řadu zajímavých komponent. Kromě nezbytného návodu zde nalezneme 20 žetonů ve čtyřech základních barvách s obrázky a také další 4 trojdílné žetony na složitější variantu hry. To vše ze speciální měkčené pěny, která zajišťuje nezávadnost a navíc se dá i prát.

Jak již bylo řečeno, hra se dá hrát hned v několika variantách a hráči paměťových her včele s pexesem zde budou jako doma. Přesto si pro nás autor připravil pár zajímavých inovací, které původní triviální koncept zatraktivňují. Pojďme se tedy podívat na základní variantu hry. Před začátkem každé partie si jednotliví hráči mezi sebe rovnoměrně rozdělí všech 20 žetonů, aby je následně pokládali obrázkem dolů zpět na hrací plochu a říkali co pokládají. Jakmile jsou všechny žetony na stole přichází na řadu jejich sbírání. V tomto okamžiku se projeví vaše paměť potažmo štěstí, jelikož váš bodový zisk závisí na tom, které obrázky odhalíte. Za bonbón jsou 2 body, za kytičku pak jeden. Pokud narazíte na louku, nic se neděje, ale ani nedostáváte žádné body. Horší je to ve chvíli kdy objevíte pavučinu – ta vás na jedno kolo zdrží, či dokonce pavouka – okamžitě vypadáváte ze hry. Samozřejmě vítězí ten hráč, který nasbírá nejvíce bodů.

Koncept je tedy skutečně jednoduchý, věřte však, že i tak se dokážete u této hry vcelku slušně zapotit. Jednotlivé žetony se v průběhu hry mohou totiž přemisťovat a tím mást i vaši orientaci. Obrovským plusem je pak i samotná délka hry. Jednotlivé partie jsou skutečně krátké a nezaberou více než kolem deseti minut. Tuto délku oceníte především ve chvílích, kdy budete hrát s nejmenšími ratolesti, jelikož udržet delší dobu jejich pozornost není skutečně nic jednoduchého.

Kromě tohoto základního konceptu můžete využít navíc několika alternativ, potažmo si hru přizpůsobit vlastním potřebám (hrát bez pavouka, či pavučiny, hrát v týmech, využít komponenty jako pexeso), fantasii se zkrátka meze nekladou. Pro pokročilejší hráče je zde takzvaná blafovací verze, kdy se budete snažit odhalit zda váš protihráč říká pravdu či ne. Zde se pak hraje o speciální trojdílné žetonky, kdy každý jeho dílek znázorňuje jeden bod.

Bzz je bezpochyby zajímavá paměťová hra, která má rozhodně co nabídnout. Jejím největším plusem je velká variabilita a přístupnost i pro ty skutečně nejmenší hráče. Pokud tedy marně sháníte hru, kterou zabavit své ratolesti, je tato hra z domácích luhů a hájů velmi zajímavým tipem, který ocení nejen vaši malý hráči.

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..