Bryan Talbot – Grandville #05: Force Majeure

0

 

ANOTACE:
Jezevec se vrací!
V londýnských ulicích zuří neúprosná válka gangů a inspektor LeBrock se ocitá zcela osamocen na opačné straně zákona. Stal se totiž terčem ďábelského plánu, jehož cílem je zdiskreditovat nejen jeho samotného, ale také všechny jeho blízké. Mozkem celého komplotu není nikdo jiný než sám Tiberius Koenig, král zločinu a jeden z nejprohnanějších padouchů v celé historii detektivních příběhů.
V posledním a zároveň nejdelším pátém díle série Grandville, předkládá mistrovský vypravěč a průkopník v oblasti grafických románů Bryan Talbot svým čtenářům nejen nebývale rafinovaný příběh o lásce, zradě, hrozbě a vytrvalosti, ale především akční detektivku plnou překvapivých zvratů. Pátý Grandville obsahuje kromě již tradiční směsi napětí a humoru také poctu klasické detektivce, jelikož se zde objevuje LeBrockův učitel Stamford Holmestřáb a konečně tak odhalíme jeho detektivní začátky. Kromě LeBrockových starých spojenců, seržanta Rodericka Krysmyše a temperamentní pařížské prostitutky Billie, která je toho času LeBrockovou snoubenkou, se na scéně objevuje další hráč. Do Londýna přijíždí Tasso, italský jezevec, který jako by LeBrockovi z oka vypadl, jen je o něco ošklivější a surovější. Ale je otázkou, zda stojí na straně dobra či zla. Začíná finální bitva, v níž LeBrock na první pohled nemá nejmenší šanci zvítězit. Podaří se mu přežít?

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Psal se rok 2009, když u nás Comics centrum vydalo první díl steampunkové detektivní série Grandville Bryana Talbota. Po nemalých peripetiích, o deset let později a s nemalým přispěním fanoušků, kteří tuto sérii v rámci edice Na přání udrželi při životě, konečně vychází závěrečný díl Force Majeure, jenž je pomyslnou tečkou za celým příběhem detektiva LeBrocka.

Grandville u nás rozhodně neměl na růžích ustláno. Ostatně vydání prvního a druhého dílu od sebe dělilo dlouhých osm let, kdy už prakticky nikdo nevěřil, že bychom se mohli této série u nás dočkat celé. V Comics Centru však evidentně ctihodného Bryana Talbota milují a tak se i přes nepřízeň osudu a mnohé útrapy podařilo tuto sérii dovést až k úspěšnému konci. Což bezpochyby mohou fanoušci kvitovat s nadšením, jelikož Bryan Talbot již nejednou ukázal, že je vskutku jedinečným autorem.

Ostatně českým čtenářům tuto legendu britského a celosvětového komiksu asi netřeba příliš představovat. Byl to právě Talbot jenž stál u zrodu grafických románů a zároveň je považován za kmotra moderního britského undergroundového komiksu. Bezpochyby bude stačit zmínit taková díla jako je Arkwright Integral, Pohádka o zlobivé kryse, či právě již zmíněný antropomorfní Grandville, o kterém bude řeč především.

V rámci celé série nabídl Talbot čtenářům jedinečný detektivní příběh, jenž byl zabalen do vskutku akční jízdy, která vás i přes značnou ukecanost celého komiksu rozhodně nenechala jen tak oddechnout. Kromě toho se však autor zvládl zabývat i celou řadou závažných témat, terorismem počínaje, přes korupci, masovou nenávist, či masmédia a jejich manipulaci s občany. A nejinak je tomu samozřejmě i v závěrečném díle celé série, který svým předchůdcům ostudu rozhodně nedělá.

V závěrečné knize série autor využívá podobného konceptu, jako například Agatha Christie, či Sir Arthur Conan Doyle ve svých detektivních příbězích, vše samozřejmě okořeněné notnou dávkou akce. Talbot tak před čtenáři rozprostírá zamotaný příběh opírající se tentokrát o zločinné gangy, ve kterém si na první pohled nemůžeme být jisti prakticky vůbec ničím. A i když jsou určité zvraty v této knize vskutku předvídatelné, na závěr se stejně neobejdeme bez vysvětlení samotného hlavního hrdiny. V mnoha ohledech tak může detektiv LeBrock evokovat například Hercula Poirota, či Sherlocka Holmese, jenž zde má mimochodem své vlastní zpodobnění.

Na rozdíl od těchto dvou legend detektivního žánru, je však Talbotův inspektor v mnoha ohledech přímočařejší a pro ránu nejde skutečně daleko. Díky tomu se v páté knize skutečně nešetří krví. Ostatně, LeBrockovi nic moc jiného ani nezbývá. Tentokrát mu jde totiž po krku samotný Tiberius Koenig, král zločinu a jeden z nejprohnanějších padouchů, se kterým se LeBrock kdy utkal. Hvězdný detektiv se tak stává obětí ďábelského plánu, jehož cílem je zdiskreditovat nejen jeho samotného, ale také všechny jeho blízké. LeBrock tak bude muset ve snaze přežít nejednou překročit tenkou hranici zákona a tak mu po krku půjde nejen zločinecký syndikát, ale i jeho vlastní kolegové…

Premisa i vyústění závěrečného dílu ostřílené čtenáře patrně příliš nepřekvapí, na druhou stranu zde stále můžeme nalézt dostatek zajímavých míst, které nám “lehce” předvídatelnou zápletku zcela vynahradí. Ostatně sám Talbot je velice dobře známý svým kladným vztahem k popkulturním odkazům, které umě zapracovává do svých děl a nejinak tomu je i v aktuální novince. Vy se tak budete nejen kochat skvělou Talbotovou kresbou, která celému příběhu dala opravdu skvělý šmrnc, ale zároveň se budete na jednotlivých panelech snažit odhalit i ty nejmenší náznaky “eastereggů”, které si pro nás autor v celé knize schoval. A věřte, že jich skutečně není málo.

Pomyslnou třešničkou na dortu posledního Grandville je tzv. protispoilerová pečeť, která ukrývá poslední část komiksu, díky tomu se vám rozhodně nestane, že byste odhalili dopředu něco, co má zatím vašemu zraku zůstat utajeno. Na druhou stranu, jak již bylo řečeno, Talbot v této knize nepřináší nic extra šokujícího, co by čtenáři tak nějak neočekávali. Rozhodně se však jedná o originální “blbinku”, která bezpochyby dokáže zaujmout. Ostatně, jsou to právě tyto drobné detaily, které celému Grandville dodávají patřičnou hloubku a tvoří jedinečný celek.

I přes veškeré příkoří a nepřízně osudu se fanoušci Talbotova Grandville dočkali úspěšného zakončení celé série, která stejně jako celá řada dalších, dnes již polozapomenutých kousků, nabízí rozhodně víc, než běžný superhrdinský mainstream. Čtenáři se tak po deseti letech mohou konečně naplno ponořit do celé série a vychutnat si celý příběh bez jediného přerušení. Na závěr nezbývá než poděkovat Comics Centru, že tuto skvělou sérii nakonec dovedlo do úspěšného konce a možná si i maličko povzdechnout, že podobně založených komiksů u nás zatím nevychází víc.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..