Brian Jay Jones – George Lucas: Život stvořitele Star Wars

0

 

ANOTACE:
Jeho první snímek z finančního hlediska propadl, k poetice toho druhého se nikdy nevrátil, protože třetí film se jmenoval Star Wars. Přitom v květnu 1977 rozhodně nikdo nečekal vlnu filmového šílenství a netušil, že se právě rodí nový popkulturní mýtus o souboji světlé a temné strany. Přes veškerou popularitu Star Wars a jejich tvůrce George Lucase dosud neexistovala spolehlivá kniha o režisérově životě a díle. Až nyní přichází biografie jak pro skalní fanoušky, tak pro běžné diváky, pro příznivce filmu i popkultury.
Lucase odhaluje jako milovníka automobilů, který se v mládí málem zabil při autonehodě, jako nefalšovaného vizionáře, panovníka nevídaného marketingového impéria, průkopníka vizuálních a zvukových efektů i zakladatele společností Pixar a Lucasfilm. Kniha propojuje osudy dalších známých filmařů, jako jsou Steven Spielberg nebo Martin Scorsese, a čtenář se tak dozví mnohé o fungování hollywoodského systému a nezávislých filmařů. A samozřejmě o kultovních ikonách, jako jsou Han Solo, Darth Vader nebo Indiana Jones.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:


Jméno George Lucas se již nesmazatelně zapsalo do historie světové kinematografie. Pro fanoušky Star Wars se jedná o nedotknutelnou modlu, kterou si řada z nich staví na pomyslný piedestal. Osvětlit mýtus okolo jeho osoby se snaží i nedávno vydaná kniha nakladatelství Paseka –  George Lucas: Život stvořitele Star Wars, jenž ukazuje tohoto “vizionáře” ve zcela novém světle a přináší na světlo světa nové zajímavé informace týkající se fenoménu jménem STAR WARS.

Knihu o životě George Lucase má na svědomí americký spisovatel Brian Jay Jones. Ten má na svědomí již tři biografie věnované ikonám americké populární kultury. Washington Irving (2008), Jim Henson (2013) i George Lucas (2016) jsou oceňované za spolehlivost a poutavý a průzračný styl. Přesto je potřeba upozornit, že tato kniha rozhodně není autorizovaným životopisem George Lucase. To samozřejmě skýtá řadu výhod, ale i úskalí.

Především z úvodní části knihy, je cítit, že autor pouze poskládal dostupné informace o Lucasově dětství a dospívání a dal jim ucelenou podobu. Výhody toho, že Lucas autorovi do textu nemohl zasahovat, se projevují až v pozdějších částech 500 stránkové knihy. Jones se věnuje nejen Lucasovu soukromému životu a vzniku jeho jedinečné ságy, ale ukazuje jej i jako podnikatele a vizionáře, jenž jde tvrdě za svým cílem.

Lucasova osobnost má tak hodně společného s dalšími vizionáři dnešní doby. Stejně jako Steve Jobs, Jeff Bazos, či Elon Musk je i George Lucas tvrdohlavým autoritářem, se kterým není snadné vyjít a který musí mít nad vším naprostou kontrolu. Jones tak v tomto ohledu tvůrce Star Wars rozhodně nijak nešetří. Zároveň však opět dokazuje, že i tento mnohdy “drsný” přístup nese své ovoce. Obzvláště ve chvíli, kdy máte pevně dané vize, dostatek odhodlání a trochu toho štěstí, dokážete stejně jako Lucas vše beze zbytku realizovat.

Lucasova nedotknutelná auru povážlivě utrpěla ve chvíli, kdy svou firmu, včetně práv na Star Wars prodal Disneymu, který neváhal a pustil se do dalších filmů z tohoto univerza. Ty jsou fanoušky často označovány za “ždímačku” peněz a někteří tuto zradu nemohou Lucasovi jen tak zapomenout. Jones však ve své knize ukazuje, že Lucasova touha po úspěchu a “penězích” byla patrná již u původní trilogie. Lucas je tak více než úspěšným businessmanem. Ostatně jak jinak by se mu podařilo vytvořit impérium v hodnotě několika miliard dolarů, na to by samotné filmy rozhodně nestačily.

Autor se naštěstí nezaměřuje ve své knize pouze na holá fakta a neváhal ji okořenit o řadu zajímavých historek, které ocení především zarytí fanoušci. Lucasova biografie však osloví i ty, které až doposud fenomén Star Wars tak nějak míjel. Vše je vysvětleno s relativní lehkostí a jednoduchostí, právě tak aby vše pochopili i neznalí problému tohoto fenoménu. Jonesovi se tak podařilo až obdivuhodným způsobem informace v knize vyvážit tak, aby si v ní přišel na své prakticky každý, kdo se rozhodne dozvědět se něco více o jedinečné osobnosti George Lucase.

Maličkou kaňkou na kráse však může být fakt, že především úvodní a závěrečné pasáže v knize jsou relativně nezáživné. Svým pojetím tak mohou některé čtenáře i maličko odradit. Pokud se však přes ně dostanete, začne se před vámi rozvíjet fascinující příběh samotářského režiséra posedlého kontrolou a neochotou ustoupit ze svých požadavků, díky kterým vytvořil jedinečný fenomén, jenž dalece přesáhl filmová plátna.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.