Brian Azzarello & Matteo Casali – Batman: Evropa

0
ANOTACE:

GOTHAM.
BERLÍN.
PRAHA.
PAŘÍŽ.
ŘÍM.

Poté, co neznámý nepřítel nakazí Batmana smrtícím virem, musí se Temný rytíř vydat do Evropy, aby našel lék. Není však jedinou obětí viru. Jeho největší nepřítel, Joker, se nakazil stejnou ničivou nemocí.
Jak Batman, tak Joker dostali různé kousky skládačky, a ani jeden z nich nemůže záhadu vyřešit bez toho druhého…

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Batman a Gotham. Toto spojení funguje již osmdesát let a takřka nikdo si již nedokáže představit, že by tento hrdina zakotvil na jiném místě. Občas se však i Temný rytíř musí vydat na cestu. Obzvláště, když mu půjde o vlastní život. Batmana tak tentokrát čeká cesta do Evropy a společnost mu nebude dělat nikdo jiný, než starý známý Joker…

O tom, že Batman letos oslavil své osmdesáté narozeniny patrně většina komiksových fanoušků ví. Ostatně, i nakladatelství CREW se toto výročí rozhodla oslavit velkoryse a českým čtenářům u této příležitosti přinesla hned dva speciální tituly. O jedinečném sborníku Batman v černé a bílé zde již byla řeč v jedné z mých předchozích recenzí a tak přišel čas podívat se na zoubek i druhému kousku, který si pro nás CREW připravila. Batman: Evropa ukazuje tohoto hrdinu zase trochu z jiného úhlu. Pro českého čtenáře navíc skýtá jedno velké lákadlo, Temný rytíř se společně s Jokerem ocitne i v naší stověžaté matičce Praze.

Poté, co neznámý útočník nakazí samotného Batmana smrtícím virem, stojí Temný rytíř před řadou otázek. Jak, proč a hlavně kdo?  A jak se zdá, odpovědi na své otázky v Gothamu rozhodně nenajde a tak se musí vydat na dalekou cestu do Evropy, aby našel nejen lék, ale i odpovědi na své otázky. Aby toho nebylo málo smrtícím virem se nakazí i Batmanova nemesis Joker. Oba dostali určité indicie, avšak celou záhadu dokáží vyřešit jen společnými silami. Jenže čas se neúprosně krátí a neznámý nepřítel si pro Batmana přichystal cestu napříč Evropou. 

Berlín, Praha, Paříž, Řím… Čtyři evropské metropole s jedinečnou atmosférou a bohatou historií tak přivítají Temného rytíře, jenž ani daleko od svého domova neztrácí nic ze své jedinečnosti. Batman: Evropa je více než cokoliv jiného, především poctou, těmto čtyřem metropolím. Brian Azzarello se společně s Matteem Casalim navíc zaměřují nejen na samotné postavy, ale i na architekturu a především pak i na trochu historie dané země. Toto spojení zde opravdu skvěle funguje a dodává celému komiksu jedinečný náboj. Navíc je evidentně vidět, že se autoři nesnaží plácat jen všeobecně známé fakta, ale o daných městech si skutečně něco zjistili. I díky tomu se tak můžete těšit na legendárního golema,  byť v modernější úpravě.

Bohužel, byť samotný námět vypadá opravdu atraktivně, samotné provedení maličko pokulhává. Zápletka příběhu má sice určitý potenciál, bohužel vše zabíjí samotný konec, ve kterém nám bude jednak chybět celá řada odpovědí a druhak zde vše působí maličko obyčejně, až by se dalo říct odfláknutě, jakoby autoři chtěli mít příběh už co nejrychleji za sebou. To ostatně platí i pro jednotlivé kapitoly, ty jsou zde celkem čtyři a každá z nich je věnovaná jednomu evropskému městu. Bohužel vzhledem k tomu, že má celý komiks nějakých 140 stran museli autoři nezřídka šetřit místem, což místy přispívá k určité zkratkovitosti. Je samozřejmě jasné, že jednotlivé sešity nejsou nafukovací, ale přidat každé kapitole klidně deset stránek navíc by rozhodně neuškodilo.

Největším lákadlem tohoto komiksu tak kromě samotných kulis bude pravděpodobně především kresba. Ta se až na první sešit, který obstaral samotný Jim Lee, hodně vymyká běžné produkci, kterou u Batmana vídáme. Giuseppe Camuncoli, Diego LaTorre, a Gerald Parel dodali tomuto Batmanovi nádech jedinečnosti a posunuli klasický superhrdinský příběh zase o něco blíže k opravdovému umění. Jejich kresba a malba, je vynikající a s celým příběhem perfektně souzní. Když k tomu přidáme i perfektní práci s barvami je Batman: Evropa jedním z nejlépe nakreslených batmanovských příběhů, které se nám v poslední době mohli dostat do ruky.

Samotný příběh sice není bez chybičky, rozhodně mu však nechybí zajímavé nápady. Když k tomu připočteme atraktivní prostředí a především pak samotnou kresbu, je Batman: Evropa kousek, který byste si rozhodně neměli nechat ujít. Vedle Batmana v černé a bíle je právě tento kousek krásnou ukázkou toho, že Temný rytíř má stále co nabídnout, jen je potřeba dát ho na hraním autorům, kteří se nebojí vybočit ze zajetých pořádků a neváhají zkusit i trochu něco jiného…


  

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..