Brian Azzarello – 100 nábojů 13: Smůla

0

 

ANOTACE:
Poslední karty byly rozdány a padly závěrečné sázky. Zbývající rody Trustu a jejich někdejší válečník, agent Graves, musí vyložit list na stůl – a vyrovnat své účty.

Zbývající Minutemani to ale tak jednoduché nemají. I když už dali všechny žetony do banku, zbývá ještě zahrát pár divokých karet a ty budou více než stačit na to, aby hra nabrala nečekaný obrat.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Jedenáct. Přesně tolik let trvalo, než se komiksoví fanoušci u nás dočkali vydání celé série 100 nábojů. Mnozí už možná ani nedoufali, avšak když BB art odhalil plány pro letošní rok, srdce nejednoho fanouška zaplesalo. Nemožné se stává skutečností a nakladatelství BB art tak po dlouhých letech dokončuje další z kultovních sérií. Poslední karty byly rozdány a padly závěrečné sázky. Čas vyrovnat účty nadešel…
Když v roce 1999 scenárista Brian Azzarello a výtvarník Eduardo Risso publikovali první sešit série 100 nábojů, pravděpodobně nikdo v té době netušil, že se z tohoto noir pulpového dílka stane doslova legenda. Série vycházela takřka deset let a obsáhla příznačných 100 čísel které později vyšly ve 13 svazcích, tedy v podobě, kterou známe i u nás. Po dlouhých jedenácti letech nastal čas uzavřít kapitolu jménem 100 nábojů i v českém překladu. Na trh se právě dostala kniha s pořadovým číslem třináct, která přináší dvanáct (#89-100) závěrečných čísel celé série.

Na počátku

To co se na úplném počátku zdálo jako zdánlivě nesouvisející sbírka povídek, které spojoval tajemný kufřík a mysteriózní agent Graves, v průběhu let vykrystalizovalo ve fascinující noirový příběh, jenž se táhne napříč celou sérií. V průběhu let nám Brian Azzarello představil celou plejádu méně, či více důležitých postav, které zanechali svůj nesmazatelný otisk v celém příběhu. Stejně tak nechal naplno rozvinout konflikt mezi organizací Trust a její výkonnou složkou ( Minutemani), kterou ovládá právě agent Graves. Ten se nakonec stal středobodem celé série a je tedy vcelku jasné k čemu závěrečný díl míří.

Toto však není příběh pouze o krvi a násilí, i když bez nich to v tomto případě tak úplně nejde. 100 nábojů je však mnohovrstevnatým dílem, ve kterém si intriky podávají ruce se zradou a zklamáním. Především je ale dílem, které před nás pokládá řadu palčivých otázek, na které není vždy snadné a hlavně příjemné odpovědět. V tomto ohledu je Brian Azzarello skutečným mistrem, kterému se podařilo vytvořit něco skutečně jedinečného, co budou čtenáři opěvovat ještě dlouhá léta. A právě vydaný třináctý svazek 100 nábojů je toho jasným důkazem.

Závěr je zde, poslední zbytky dvou znesvářených stran musejí vyložit poslední trumfy na stůl. Všechny předchozí události, včetně těch nejmenších příběhových kliček směřovali právě k tomuto okamžiku. Zbytky Trustu a nesmiřitelný agent Graves se proti sobě musí postavit ještě jednou v závěrečném boji. Budou však poslední Gravesovi přívrženci stačit k tomu, aby dovedli jeho plán až do konce, nebo vezmou veškeré naděje nakonec za své a zbortí se jako pomyslný domeček z karet?

Brian Azzarello a Eduardo Risso

Brian Azzarello již v předchozích dvanácti knihách dokázal, že patří ke skutečně výjimečným vypravěčům. V průběhu let vytvořil skutečně jedinečný příběh, ve kterém se prolínají drobné prvky superhrdinských komiksů, ostatně odkaz na Moorovi Minutemany je více než patrný, společně s drsnou americkou školou, kterou známe především z klasické literatury. To vše za podpory drsné a surové kresby Eduarda Rissa dodávalo celé sérii jedinečný náboj a atmosféru, která v nás mohla v určitých chvílích evokovat vzpomínky na legendární Sin City.

Grandiózní finále

To je však nyní již minulost, veškeré příběhové kličky a nejdůležitější linie jsou již uzavřeny a ve třinácté knize tak zbývá jen prostor pro samotné grandiózní finále. A Azzarello své fanoušky rozhodně nezklame. Po dočtení budete odcházet naprosto vyždímaní, ale zároveň spokojeni s tím, co si pro vás autor přichystal. Dlouholeté čekání na závěr této jedinečné série se tak rozhodně vyplatilo a neměl by si jej nechat ujít žádný komiksový fanoušek.

Komiks je samozřejmě svébytné médium, kde celkový dojem neleží pouze na scenáristovi, který čtenářům předkládá samotný příběh, ale nemalou měrou se na celkovém dojmu podílí i kreslíř. V případě této série tvoří společně s Brianem Azzarellem nerozlučnou dvojici Eduardo Risso, jenž vtiskl 100 nábojů jedinečný drsný feeling, který ještě více podtrhával celkové vyznění celé série. V průběhu let se jeho linky sice trochu zaoblovali a celkový dojem se maličko zjemnil, čehož si všimnete obzvláště ve chvílích, kdy budete číst celou sérii najednou, i na potřinácté však zůstává tato série krásnou ukázkou drsné školy, které dodává kresba Eduarda Rissa neopakovatelný ráz.

100 nábojů je takřka po všech stránkách jedinečná série, jejíž výjimečnost oceníte obzvláště ve chvílích, kdy si uděláte čas a přečtete si celou sérii pěkně popořadě. Ostatně vzhledem celkovému pojetí to ani jinak nemá smysl. Jedině tak totiž naplno oceníte závěrečný díl 100 nábojů 13: Smůla, který je více než důstojným zakončením série a rozloučením s jedinečným světem vrahů, nájemných zabijáků a intrik. Nezbývá tedy než zamáčknout slzu a poděkovat nakladatelství BB art, že i přes určité problémy a delší čas zvládlo tuto jedinečnou sérii dovést do zdárného konce.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..