Bossin´ Space – desková hra

0

Zavzpomínejte na legendární arkádové Space Invaders, jenž po více než 40 letech od svého vzniku zamířily i do světa deskových her. Jednu z inkarnací mají na svědomí i čeští TimeSlug Studio, kteří nám společně s firmou Albi přináší povedenou kooperativní hru pro jednoho až pět hráčů – Bossin´ Space. Takže vzhůru do oblak, nepřátelé čekají a od poražení Bosse vás dělí jediný správný manévr a dobře mířená střela…

Pokud se alespoň trochu o dění na deskoherní scéně zajímáte, tak patrně velmi dobře víte, že o TimeSlug Studio rozhodně neslyšíme poprvé. Toto studio má již za sebou úspěšnou blafovací karetku Velryby ničí svět. Ta nejdříve úspěšně zamířila na Kickstarter, aby se posléze dočkala i českého vydání pod hlavičkou společnosti BlackFire. O podobný kousek se autoři snažili i s Bossin´ Space. Žel bohu kickstarterová kampaň tentokrát nebyla tak úspěšná a tak to s tímto kouskem nevypadalo dvakrát dobře. Vizuál hry a její mechanismy jsou však velmi zajímavé, čehož si posléze všimlo i Albi, které se nakonec rozhodlo vydat Bossin´ Space tradičním způsobem. A to hned v šestijazyčné verzi, díky čemuž se může tento kousek prakticky okamžitě vydat do světa.

A co si pro nás Jindřich Pavlásek s Petrem Vojtěchem vlastně připravili? Bossin´ Space je velice zajímavou kooperativní hrou pro 1-5 hráčů v níž se převtělíte do role kapitána vesmírné lodi. S její pomocí se budete prokousávat hordou nepřátel až k závěrečnému Bossovi. Těch najdete v krabici hned pět, takže se nemusíte bát, že by se vám hra hned ohrála. Bossin´ Space navíc nevsází na žádný lineární příběh, ani na předem dané komponenty, díky tomu je zajištěna určitá variabilita hry a spolu s ní i znovuhratelnost, o kterou rozhodně nemusíte mít strach.

Hlavním poznávacím znamením této hry, je vedle stylizované grafiky, ke které se ještě vrátíme, právě vaše vesmírná loď. Tu totiž ovládáte se svými spoluhráči všichni najednou. Výsledkem tak může být pořádný zmatek a nejistota, jak vlastně váš boj a tah vlastně dopadne. Autoři tak v této hře nemalou měrou tlačí na vaše odhadovací schopnosti. Co asi tak zahrají vaši spoluhráči a co se bude nejlépe hodit pro samotný postup hrou? To vše je ve hvězdách a tak můžete vzít jed na to, že v každé vaší partii nebude nouze o překvapení.

A aby to nebylo náhodou moc jednoduché, na výběr máte hned ze čtyřech stupňů obtížnosti. A kdyby vám ani to nestačilo, nepřátelé nebudou vaší jedinou starostí, byť jim musíte věnovat náležitou pozornost. Velice snadno se vám může stát, že v zápalu boje přijdete o všechny své životy a budete tak muset začít pěkně od začátku. Navíc musíte dávat pozor, aby se vám neuváženým hraním karet loď nepřehřála. I v tom případě je váš osud zpečetěn.

Podle předchozího odstavce se může zdát, že budete pořád umírat, naštěstí to tak horké není, stačí si pohlídat pár náležitostí, mít maličko štěstí a hordy mrtvých nepřátel se před vámi budou kupit jedna za druhou. Avšak k tomu, aby se vám to podařilo budete potřebovat i náležité karty. K tomu se však ještě dostaneme. Podívejme se na to, jak se Bossin´ Space vlastně hraje. Poté co si vyberete obtížnost a hlavního bosse, společně sestavíte balíček náhodných nepřátel, připravíte karty nebezpečí pro danou obtížnost a každý z hráčů obdrží postavu s jednou speciální schopností a ní i karty příkazů. Pak už přichází čas na přípravu herního plánu, vaší vesmírné lodi a prvních nepřátel.

Na začátku každého kola nejprve vyložíte 4 karty nebezpečí, které vám ukáží co budou vaši nepřátelé v následujících chvílích dělat (pohyb, přesun mezi sloupci, útok, či aktivace speciálních schopností). Na základě těchto karet vyložíte společně se svými spoluhráči dohromady 4 karty příkazů, kterými budete ovládat svou loď (pohyb, střelba, léčení…) A právě v tuto chvíli přichází na scénu specifikum Bossin´ Space. Společně se sice můžete radit na strategii, v žádném případě však nesmíte prozradit, jaké karty máte na ruce a co vlastně budete hrát. V tu chvíli vstupuje do hry opravdu významný prvek nejistoty, kdy se budete snažit odhadnout své spoluhráče i situaci, které může v daném kole nastat. A věřte, že to nebude vždy úplně jednoduché. Tento herní mechanismus je však velmi zajímavý a v průběhu hry dokáže přinést celou řadu opravdu netradičních situací.

Po vyložení všech karet příkazů a jejich odhalení musíte tyto akce ještě přiřadit k danému nebezpečí. A to nejlépe tak, aby se vaše loď vyhnula všem nepřátelům a ideálně jich pár i zničila. Jedině tak se můžete dostat až k závěrečnému bossovi. K tomu vám samozřejmě pomohou i různě silné efekty karet. Zde je však potřeba mít na paměti, že silnější karty významným způsobem loď přehřívají a tak vám čas od času nezbude nic jiného, než nějakou akční kartu vynechat abyste svou loď trochu ochladili. A opět je zde již zmíněná nejistota. Dokážeme si v bitevní vřavě dát pauzu na ochlazení motorů, nebo nás nepřátelé a přehřátá loď udolají?

Jednotlivých herních kroků a dalších mechanismů je zde samozřejmě o něco více. Zde vás však již odkáži na samotná pravidla, která jsou opravdu jednoduchá a dobře pochopitelná. Na internetu je navíc již dostupný i povedený návod od pánů z Nithranie, takže pokud se vám nechce číst, toto je ideální volba právě pro vás.

Všemožných proměnných je v Bossin´ Space opravdu celá řada a vy tak prakticky nikdy nebudete mít hru plně ve svých rukou. Náhoda společně s již zmíněnou nejistotou je zde opravdu výrazný prvek, na kterém hra staví a to samozřejmě nemusí vyhovovat úplně všem hráčům. Navíc, i když se jedná o plně kooperativní hru, interakce mezi hráči zde zase tolik není. Za což vděčíme především mechanismu, kdy se hráči nesmí radit jakou kartu zahrát. 

Poslední a asi největší nevýhodou, která se k této hře váže, je takzvaný syndrom alfa hráče. Pravidla vám sice říkají jak samotnou hru hrát, zároveň zde ale není žádný mechanismus, který by více omezoval dominantního hráče. Díky tomu hra může velice snadno sklouznout k tomu, že až na zahrání jednotlivých karet, všichni ostatní hráči přihlížejí, jak alfa zahrává vše potřebné. Což samozřejmě není úplně ideální.

Na druhou stranu by tento stav mohli ocenit rodiče s malými dětmi. Kdy dítko zahraje nějakou kartu a vše ostatní již bude na rodiči. Děti budou mít pocit, že střílí mimozemšťany a rodič pro změnu obstará aby hra fungovala podle pravidel. Navíc je potřeba říct, že Bossin´ Space míří právě na takovéto situace. Pro pohodové rodinné hraní se tak jedná o vskutku ideální záležitost. Ostřílené a náročnější hráče však kvůli celkovému zaměření a jednoduchosti hry patrně příliš neoslní. Avšak ať už patříte do kterékoliv skupiny, rozhodně byste neměli Bossin´ Space minout zcela bez povšimnutí, minimálně za zkoušku určitě stojí.

Na úplný závěr musím ještě zmínit samotnou grafiku hry. Ta je opravdu stylová a skvěle ve vás bude evokovat pocit, že se Space Invaders převtělili do deskové hry. Podobných inkarnací je zde samozřejmě již více, ale minimálně po grafické stránce nejnovější kousek od TimeSlug Studio opravdu vyniká. Na stole tak hra i bez tuny plastu vypadá opravdu skvěle a dokáže zaujmout i naprosté nehráče. A to je opravdu významný bonus, který se rozhodně počítá. 

BOSSIN´ SPACE
AUTOR: TIMESLUG STUDIO
VYDAVATEL ORIGINÁLU: ALBI
VYDAL CZ: ALBI
ROK: 2020
POČET HRÁČŮ: 1-5
VĚK: 10+ LET
HERNÍ DOBA: 60 MINUT

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..