Bobbie Peers – Zloděj luridia

0

ANOTACE:
William Wenton si uvědomuje, že není jako všichni ostatní. Nikdo mu nikdy neprozradil, proč jeho rodina používá krycí jméno. A proč je tak neuvěřitelně dobrý v luštění šifer. A proč jeho dědeček před osmi lety beze stopy zmizel v londýnském metru.

Když teď vyluští Nemožnost, nejsložitější šifru na světě, rodiče ho pošlou do londýnského Centra posthumánního výzkumu a jeho život nabere nový a nečekaný směr. Pomalu, ale jistě začne odhalovat rodinná tajemství. A najednou je potřeba rychle najít ztraceného dědečka…

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
ebookykniha


Jak by vypadal Harry Potter, kdyby nebyl čarodějem a měl zálibu v nejrůznějších šifrách a hlavolamech? Bezpochyby jako William Wenton, který je patrně nejlepším kryptologem na světě, před kterým žádná šifra neobstojí moc dlouho. Ponořme se tak společně s našimi dětmi do napínavého dobrodružství plného hádanek, robotů a šifer v nové knize Bobbieho Peerse Zloděj Luridia, jenž právě vychází v nakladatelství Kniha Zlín.

803_zlodej-luridiaWill by byl docela obyčejný hoch, kdyby se už osm let neskrýval s rodiči v Norsku, pod falešným jménem. Společně utekli  z Londýna před velkým nebezpečím, které má prý co do činění s jeho dědečkem. Geniálním kryptologem a archeologem, který za záhadných okolností zmizel v útrobách londýnského metra. Ostatně právě po něm zdědil Will svou zálibu v šifrách, které jsou jeho osudem a zcela mu změní život…

Jednoho dne se Will vydává se svou školní třídou, do muzea, kde je vystavena nejsložitější šifra na světě – Nemožnost. I přes upozorňování rodičů, aby nechal šifru být Will neodolá a rozhodne se jí podívat na zoubek. A právě tímto okamžikem se spouští velký kolotoč událostí, během kterého půjde celé jeho rodině o život a Will se ocitne v prapodivné škole šifer. Je jasné, že zde začíná jedno velké dobrodružství…

Bobbie Peers, norský  režisér, scénárista, ilustrátor a spisovatel, vytvořil ve své knižní prvotině opravdu originální a napínavý příběh, který rozhodně dokáže zaujmout. Některé čtenáře možná uhodí do očí lehká inspirace právě Harry Potterem, ostatně i William nastoupí na neobvyklou školu a parťačkou mu bude druhá “Hermiona” a společně pak budou čelit řadě nebezpečí, tím však veškerá podobnost končí.

wenton_banner

Peers naopak ukazuje, že na fantastický příběh nepotřebujeme nutně draky, fantastické světy a magii, ale zcela si vystačíme s tím co známe. I když v tomto případě v nutně upravené podobě, ostatně kdo z vás má doma infobota, dohadobota, či odpadobota. Ale kdo ví, třeba se dočkáme za pár let.

V porovnání s Harrym Potterem však nečekejte tak propracovaný svět a prostředí, ve kterém se náš hrdina pohybuje. Ostatně na podrobnější popisy zde není moc prostoru, kniha má 244 stran a příběh plyne mílovými kroky kupředu. Když k tomu připočteme i bohaté ilustrace, které v knize najdeme prostoru opravdu moc nezbývá. Vlastně si vystačíme s naprostým minimem. Stačí sympatický hrdina, “správný parťák”, pár robotů, trocha těch hlavolamů a londýnské metro.

Je si však potřeba uvědomit, že Zloděj luridia je kniha určená pro děti. Neočekávejte tedy, žádnou složitější zápletku, či hlubokomyslné myšlenky. V tomto případě jde především o zábavu a napětí a to autor splnil na sto procent. Ve Williamu Wentonovi tak dostáváme další zajímavou knižní sérii, která má rozhodně šanci na úspěch, ostatně údajně se již jedná i o filmové adaptaci, která, pokud se povede, bude rozhodně hitem sezóny.


 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply