Bill Willingham – Mýty #16: Supertým

0

Trvalo to takřka celý rok, naštěstí má vše dobrý konec a my se tak můžeme konečně začíst do již šestnáctého dílu jedné z nejlepších komiksových sérií, které u nás vychází. Mýty jsou zpět a spolu s nimi i jejich superhrdinský tým, který se jako jediný může postavit panu Temnému. Konec se blíží a spolu s ním i čas na finální bitvu…

Představovat zde po patnácti již vydaných knihách sérii Mýty je pravděpodobně zcela zbytečné. Ostatně, Mýty jsou zde s námi již od roku 2008. A i když to minimálně z počátku neměli u nás zrovna jednoduché, bezpochyby platí za jednu z nejlepších sérií pro dospělé čtenáře, která u nás vychází. Bill Willingham vytvořil v této sérii fascinující svět inspirovaný známými pohádkovými příběhy a postavami, které však staví do zcela nových a ne zrovna pohádkových situací. Fanoušci budou pravděpodobně velmi dobře vědět o čem mluvím. Pro vás ostatní snad jen doporučení přestat číst tuto “recenzi” a začít pěkně od prvního dílu. Jedině tak si užijete Mýty naplno.

Již jsem zmiňoval, že je to takřka rok od chvíle, co u nás vyšel předchozí díl. Za tu dobu toho leccos pozapomenete. Růženka (název 15. dílu) navíc nabízela docela dost dějových zvratů a důležitých informací, se kterými se pracuje právě v aktuální knize. Rozhodně tedy nezaškodí menší “opáčko”, které se vám bude zaručeně u této knihy hodit. Ostatně, jak se zdá další velký střet s panem Temným se nezadržitelně blíží. A jelikož naše Mýty již moc východisek nemají, dávají dohromady svůj vlastní superhrdinský tým, který by se měl tomuto protivníkovi postavit a snad s trochou štěstí i uspět.

Už v předchozí knize Willingham ukázal, že rozhodně nehodlá přešlapovat na místě a aktuálně vydaný Supertým v tomto trendu pokračuje. I když místy možná až zbytečně moc, zde však nechci příliš odhalovat, abych vás náhodou o něco neochudil. Jisté však je, že se pár příběhových linií v této knize nedočká zcela uspokojivého vyústění. Tedy pokud můžeme zatím soudit a Willingham pro nás nemá připravené nějaké to překvapení.

Mimochodem, nápady mu evidentně nechybí. Sestavování Supertýmu, který je vskutku příjemnou alegorií na klasické “supráky” vám dokáže nejednou vykouzlit ´úsměv na tváři. Ano, je to tendenční a účelové a ve výsledku toto snažení nemá ani příliš velký smysl, ale kupodivu to funguje. Byť je po dočtení této knihy jasné, že se jedná jen o vatu, která má odvést pozornost, což se jí daří vskutku na výbornou. Zároveň je však potřeba říct, že toto “otírání o klasické supráky” nemusí vyhovovat úplně všem, což se samozřejmě bude odrážet i na samotném hodnocení.

Co naopak bezpochyby potěší všechny, je opět výborná práce s postavami. Především pak samotný Wolfi se ukazuje v pár nových rovinách, které ještě více prohlubují tento výborný charakter. Willingham navíc k dobru přidává pár nových střípků z jeho minulosti a především pak maličko osvětluje jeho komplikovaný stav s otcem Severákem. Potud opět dostáváme naprosto výborný kousek, který si drží kvalitu proklatě vysoko. Ne vše je ale růžové a tak přichází i pár menších, či větších problému, které celkový dojem maličko sráží.

S ohledem na všechny předchozí knihy a neustále se rozvíjející děj, je vyústění tohoto kousku mírně řečeno neuspokojivé. Zatímco v předchozích knihách autor vše pečlivě budoval, v aktuální novince stačí mávnout pomyslným proutkem a je vše vyřešené. Proč se autor nakonec takto rozhodl těžko říct, uspokojivé to však rozhodně není. Což je bezpochyby škoda, jelikož potenciálu má aktuální novinka rozhodně na rozdávání. Po Velkém Mýtickém crossoveru je zde další menší zaškobrtnutí, které maličko kazí celkový dojem jinak naprosto famózní série. Na druhou stranu i přes veškeré výtky a “problémy” se jedná stále o nadprůměrný kousek, který bude rozhodně bavit. Jen v kontextu celé série patří Supertým k těm slabším kouskům.

Paradoxně jsou tak na této knize nejzajímavější dva kratší příběhy, které hlavnímu příběhu předcházejí, potažmo jej uzavírají. Právě ty slibují další zajímavé příběhové linie, se kterými by mohl Willingham dále pokračovat. Především pak úvodní příběh, jehož hlavním hrdinou je “opičák” Bufkin ukazuje parádní rozjezd příběhu, který bude bezpochyby čtenáře zajímat i do budoucna, zda se však rozvedení této části skutečně dočkáme, ukáže až čas. Rozjezd je to více než slibný, tak nezbývá než doufat, že Bufkin nedopadne stejně jako slavný Mýtický Supertým.BILL WILLINGHAM – MÝTY #16: SUPERTÝM
SCÉNÁŘ: BILL WILLINGHAM
KRESBA: MARK BUCKINGHAM, TERRY MOORE, ERIC SHANOWER
PŘELOŽIL:ĽUDOVÍT PLATA
VYDAL: CREW
ROK: 2020
STRAN: 144
ORIG. NÁZEV: Fables #16: Super Team
ISBN: 978-80-7449-765-0

 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..