Bernard Minier – Zkurvenej příběh

0

ANOTACE:
Les a mlha kam se podíváš. Místo, kde každý zná každého a kde soukromí je jenom iluze. To je malý ostrov Glass Island, kde žije šestnáctiletý Henry a kde byla zavražděná jeho přítelkyně. Kdo je vrahem? Pro obyvatele ostrova se Henry stává hlavním podezřelým a bedlivě ho sledují na každém kroku. Cítí jejich nenávist. Cítí, že chtějí jeho kůži…
Jeho svět se stává nebezpečný, temný a pořádně zkurvený

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
ebookykniha


Po skvělých knihách s detektivem Martinem Servazem se nejúspěšnější francouzský autor posledních let vrací se zcela novým příběhem. Bernard Minier nechává tentokrát oblíbeného vyšetřovatele na odpočinku a zavádí nás na malý ostrov Glass Island. Zde prožijeme společně se šestnáctiletým Henrym opravdu Zkurvenej příběh…

Svou detektivní sérií si Minier získal fanoušky takřka po celém světě. Zkurvenej příběh je však v mnoha ohledech jiný. Zapomeňte na klasickou šablonu, kterou znáte ze Servazových případů, tahle kniha je zcela odlišná. I když jak se zdá, malá odbočka od zavedené série Minierovi evidentně prospěla. Ostatně ne nadarmo se tahle kniha může pyšnit oceněním Cognac za nejlepší francouzský román roku 2016 . Nyní si tuto temnou jednohubku mohou vychutnat díky nakladatelství XYZ i čeští čtenáři.

Jak už samotný název napovídá, tento příběh rozhodně není o štěstí a růžových slonech, i když by se to zpočátku mohlo někomu tak zdát. Ostatně šestnáctiletý Henry prožívá na malém ostrově Glass Island takřka idylické dospívání řadu přátel kolem sebe a přítelkyni Naomi, se kterou se milují. Tato kniha však rozhodně není idylická a samotný příběh začíná ve chvíli, kdy na první pohled velká láska prochází zatěžkávací zkouškou. Naomi je navíc jednoho dne nalezena mrtvá na místní pláži a pro obyvatele ostrova se Henry stává takřka okamžitě hlavním podezřelým. Zdá se, že Henryho již nic nezachrání a tak nezbývá než vzít osud do vlastních rukou a pokusit se vypátrat vraha dříve než sám skončí neprávem ve vězení…

Zkurvenej příběh je v mnoha ohledech značně jiný než předcházející autorova série. Očekávejte drsnější jazyk bližší dnešním teenagerům, ostatně název hovoří za vše. I celkové pojetí příběhu vyznívá temněji, než tomu bylo doposud. Za to vděčíme především faktu, že se autor lehce odchýlil od běžné detektivky. Zkurvenej příběh má tak daleko blíže k akčnímu thrilleru, především pak ale k NOIRu.

Zbytek je více méně již tradiční Minier. Tahle bichlička narostla do úctihodných rozměrů 624 stran, přesto nepůsobí nijak utahaně, či rozvláčně. Ostatně ti kteří mají Bernarda Miniera již načteného moc dobře vědí o čem mluvím. Autor umí skvěle vystavět celý příběh, který vás vtáhne od samotného počátku a nutí otáčet stranu za stranou. I přes svůj rozsah vám tedy Zkurvenej příběh na moc dlouho nevydrží.

Nesmíme opomenout ani na řadu zvratů, které k těmto příběhům neodmyslitelně patří. Minier si pak pro čtenáře připravil skutečnou lahůdku, která vám kompletně převrátí pohled na celý příběh. To už však prozrazuji trochu moc, nejlepší bude, když si příběh vychutnáte naplno sami.

Bohužel ani Zkurvenej příběh není tak úplně bez chybičky. Občas se nedá ubránit pocitu, že autor vše až zbytečně zamotává. Díky tomu vyznívají některé pasáže zbytečně překombinovaně, až by se chtělo říct neuvěřitelně. Až na těchto pár výjimek je však Zkurvenej příběh vcelku uvěřitelný, čemuž samozřejmě napomáhají i samotné postavy a v neposlední řadě pak kulisy, ve kterých se kniha odehrává. Glass Island má jedinečnou ponurou atmosféru, která perfektně souzní s celým příběh a dotváří tak celkový zážitek ze čtení.
Ostřílené čtenáře Bernard Minier asi nikterak nepřekvapí. Pokud byste však nechali Zkurvenej příběh úplně bez povšimnutí uniknul by vám originální temný thriller, který má rozhodně co nabídnout a bezpochyby patří k tomu lepšímu (neřknu-li nejlepšímu) co daný žánr nabízí. Bernard Minier tak opět dokázal proč patří mezi aktuální špičku ve svém oboru a proč si jej oblíbilo tolik čtenářů po celém světě.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply