Bernard Minier – Zkurvenej příběh

0

ANOTACE:
Les a mlha kam se podíváš. Místo, kde každý zná každého a kde soukromí je jenom iluze. To je malý ostrov Glass Island, kde žije šestnáctiletý Henry a kde byla zavražděná jeho přítelkyně. Kdo je vrahem? Pro obyvatele ostrova se Henry stává hlavním podezřelým a bedlivě ho sledují na každém kroku. Cítí jejich nenávist. Cítí, že chtějí jeho kůži…
Jeho svět se stává nebezpečný, temný a pořádně zkurvený

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:

knihaebooky

 

 


Bernard Minier si již u nás stihl získat vcelku slušné jméno. Vděčí za to především skvělým detektivkám s Martinem Servazem v hlavní roli. Kromě něj, je zde však ještě jeden pořádně Zkurvenej příběh. A právě ten se s mírným odstupem dočkal i své audiopodoby, kterou tentokrát neobstaral Jiří Žák, jako tomu bylo v případě Servazovské série, ale narátorské duo Rímský a Rímský.

Svou detektivní sérií si Minier získal fanoušky takřka po celém světě. Zkurvenej příběh je však v mnoha ohledech jiný. Zapomeňte na klasickou šablonu, kterou znáte ze Servazových případů, tahle kniha je zcela odlišná. I když jak se zdá, malá odbočka od zavedené série Minierovi evidentně prospěla. Ostatně ne nadarmo se tahle kniha může pyšnit oceněním Cognac za nejlepší francouzský román roku 2016 . Nyní si tuto temnou jednohubku můžeme díky nakladatelství XYZ vychutnat i my a to ve všech myslitelných podobách.

Jak už samotný název napovídá, tento příběh rozhodně není o štěstí a růžových slonech, i když by se to zpočátku mohlo někomu tak zdát. Ostatně šestnáctiletý Henry prožívá na malém ostrově Glass Island takřka idylické dospívání řadu přátel kolem sebe a přítelkyni Naomi, se kterou se milují. Tato kniha však rozhodně není idylická a samotný příběh začíná ve chvíli, kdy na první pohled velká láska prochází zatěžkávací zkouškou. Naomi je navíc jednoho dne nalezena mrtvá na místní pláži a pro obyvatele ostrova se Henry stává takřka okamžitě hlavním podezřelým. Zdá se, že Henryho již nic nezachrání a tak nezbývá než vzít osud do vlastních rukou a pokusit se vypátrat vraha dříve než sám skončí neprávem ve vězení…

Zkurvenej příběh je v mnoha ohledech značně jiný než předcházející autorova série. Očekávejte drsnější jazyk bližší dnešním teenagerům, ostatně název hovoří za vše. I celkové pojetí příběhu vyznívá temněji, než tomu bylo doposud. Za to vděčíme především faktu, že se autor lehce odchýlil od běžné detektivky. Zkurvenej příběh má tak daleko blíže k akčnímu thrilleru, především pak ale k NOIRu.

Zbytek je více méně již tradiční Minier. Tahle bichlička narostla do úctihodných rozměrů 624 stran, přesto nepůsobí nijak utahaně, či rozvláčně. To samé samozřejmě platí i o audioknize, která narostla na úctihodných 18 hodin 19 minut. Ostatně ti kteří mají Bernarda Miniera již načteného/naposlouchaného moc dobře vědí o čem mluvím. Autor umí skvěle vystavět celý příběh, který vás vtáhne od samotného počátku a nutí otáčet stranu za stranou. I přes svůj rozsah vám tedy Zkurvenej příběh na moc dlouho nevydrží.

Bohužel ani Zkurvenej příběh není tak úplně bez chybičky. Občas se nedá ubránit pocitu, že autor vše až zbytečně zamotává. Díky tomu vyznívají některé pasáže zbytečně překombinovaně, až by se chtělo říct neuvěřitelně. Až na těchto pár výjimek je však Zkurvenej příběh vcelku uvěřitelný, čemuž samozřejmě napomáhají i samotné postavy a v neposlední řadě pak kulisy, ve kterých se kniha odehrává. Glass Island má jedinečnou ponurou atmosféru, která perfektně souzní s celým příběh a dotváří tak celkový zážitek ze čtení, či poslechu.

Když už zmiňuji samotnou audioknihu, o tu se tentokrát postarala hned dvojice interpretů. Hlavní roli šestnáctiletého Henryho zde ztvárňuje Prokop Rímský, kterému přizvukuje jeho otec a velezkušený narátor Pavel Rímský. Co se týče výkonu Pavla Rímského, zde asi není potřeba jeho výkon blíže rozvádět. Pavel Rímský patří k našim nejzkušenějším interpretům, tudíž je jeho výkon na zcela profesionální úrovni, které není takřka co vytknout.

V případě jeho syna Prokopa, však vyvstává hned řada otazníků. S tímto hercem jsem zatím prakticky neměli možnost se v komerčních audioknihách setkat. Jeho zkušenosti s načítáním audioknih tedy rozhodně nejsou nikterak velké. Nutno však říct, že se tato sázka do neznáma nakladatelství XYZ vyplatila. Prokop se zkrátka potatil a je velice dobře vidět (slyšet), že herectví má rodina Rímských zkrátka a dobře v krvi.

Jeho výkon je tak velmi milým překvapením a dává tušit, že bychom se s tímto jménem mohli v oblasti audioknih setkávat čím dál častěji. Ač tedy nepatří ke zkušeným narátorům, podává stejně jako jeho otec naprosto přesvědčivý výkon, který perfektně souzní se samotnou postavou, kterou ztvárňuje i se samotným příběhem. Mezi oběma interprety navíc funguje skvělá symbióza, díky které se skvěle doplňují a dodávají příběhu správnou dynamiku a napětí. Díky tomu je Zkurvenej příběh perfektně ucelenou nahrávkou, kterou je skutečně radost poslouchat.

Oproti předchozím Minierovým knihám je zde ještě jedna změna, kterou aktuální audiokniha prošla. A tou je hudební doprovod, jenž je v tomto případě daleko bohatší a neomezuje se pouze na samotný začátek, či konec knihy. I díky němu získává poslední Minierův román jedinečnou ponurou atmosféru, díky které se z této audioknihy stává jedna z nejlepších nahrávek, které jsme od tohoto vydavatele mohli zatím slyšet.

Ostřílené fanoušky Bernard Minier asi nikterak nepřekvapí. Pokud byste však nechali Zkurvenej příběh úplně bez povšimnutí unikl by vám originální temný thriller, který má rozhodně co nabídnout a bezpochyby patří k tomu lepšímu (neřknu-li nejlepšímu) co daný žánr nabízí. To samé bezpochyby platí i o samotné audioknize, která bezpochyby patří k tomu nejlepšímu co zatím z velkých nakladatelských domů vyšlo. Pomalu ale jistě se tak zdá, že i velcí nakladatelé přikládají audioknihám stále větší váhu a budou jim věnovat patřičnou péči. Zkurvenej příběh je toho krásným příkladem. Doufejme tedy, že se nejedná pouze o jednu vlaštovku…


 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.