Bernard Minier – Mráz

2

Saint-Martin-de-Comminges je malé městečko ve francouzských Pyrenejích, kde jsou zimy kruté a kde se nikdy nic moc neděje. Až dokud pracovníci vodní elektrárny nenajdou jednoho zimního dopoledne mrtvolu koně bez hlavy, částečně staženou z kůže, zavěšenou na nosném stožáru lanovky, která je jedinou přístupovou cestou na toto místo. Není to obyčejný kůň – patří totiž místnímu magnátovi Ericu Lombardovi. Martin Servaz, čtyřicetiletý velitel regionální kriminální jednotky v Toulouse, je naštvaný, že byl odvolán z vyšetřování brutální vraždy bezdomovce, aby se ujal tohoto nejpodivnějšího případu své kariéry…..

…………………………………………………………….

Pokaždé, když se na trhu objeví kniha s přídomkem mezinárodní bestseller a podobně, vyvolá to řadu otázek. Jedna skupina čtenářů samozřejmě na tato doporučení dá a vrhá se po hlavě do něčeho jen díky těmto doporučením, ta druhá skupina čtenářů se nad označením pousměje a myslí si svoje. Mezi tyto “bestsellery” patří i nejnovější kousek z nakladatelství XYZ, mrazivý detektivní thriller Mráz. Jenže zaslouží si tyto přídomky kniha oprávněně?

9788075050397Jak už samotný název napovídá, na čtenáře zrovna výlet do Karibiku nečeká, přesto se nejedná o tolik populární detektivku ze severu, jak se na první pohled může jevit. Zemi původu této knihy budeme hledat daleko více na jihu, konkrétně ve slunné Francii, i když v tomto případě není přirovnání úplně správné.

Francouzský spisovatel Bernard Minier zasadil úvodní díl série o inspektorovi Servazovi do kraje, v němž vyrůstal. Francouzské Pyreneje dokáží být v zimě pěkně nehostinné místo a tento fakt dokázal autor nejen podtrhnout, ale ještě umocnit na více než šesti stech stranách opravdu mrazivého čtení.

Na první pohled se Mráz jeví jako obyčejná detektivka, jenže první rozdíl se objevuje záhy. Zatímco mrtvoly a vraždy jsou v tomto žánru běžná věc a málokterého čtenáře při čtení zamrazí. V tomto případě to bude možná trochu jinak. Jednoho zimního dopoledne je objevena mrtvola koně bez hlavy, částečně stažená z kůže, zavěšená na nosném stožáru lanovky, jenž vede k místní vodní elektrárně. Kůň i elektrárna navíc patří místnímu magnátovi Ericu Lombardovi, a tak jdou všechny případy stranou a Martin Servaz, čtyřicetiletý velitel kriminální jednotky v Toulouse, je odvolán z vyšetřování brutální vraždy bezdomovce, aby se ujal nejpodivnějšího případu své kariéry.

glacéNavíc se nedaleko místa vyšetřování nachází Wargnierův institut, nedobytná pevnost, v níž se specializují na mimořádně nebezpečné a duševně choré vrahy. Dostat se odsud je prakticky nemožné, přesto je na mrtvole koně nalezena DNA, která patří jednomu z chovanců. Jak je to možné, vždyť se žádný chovanec nemohl dostat ven, nebo snad ano? Navíc se brzy objeví další mrtvola a tentokrát již půjde o člověka. Jaká děsivá tajemství údolí ukrývá, a co na vyšetřovatele ještě čeká?

Minier vytvořil opravdu rozsáhlý román, který i přes svou značnou délku dokáže své čtenáře již od úvodní strany naprosto pohltit. Autor umě splétá jednotlivé nitky případu a předkládá jednotlivé stopy čtenáři v pečlivě připravených dávkách. Nejednou se přistihnete při dumání nad tím, kdo vlastně ten vraždící šílenec je. A i když se zde objevují určité náznaky, autor vždy dokáže odpoutat pozornost jinam a zamotat tak nejednou svým čtenářům hlavu.

V tvrdé konkurenci severských detektivek má francouzský Mráz rozhodně šanci na úspěch. A to i přesto, že někoho může odradit jeho délka. Ale věřte, že v tomto případě to rozhodně nevadí, nudit se nebudete. A to i díky několika dějovým liniím, v nichž kromě vyšetřování z pohledu Martina Servaze a jeho týmu, nahlédneme i  díky psycholožce Diane Bergové do znepokojující psychiatrické léčebny, jež nenechá rozhodně nikoho chladným, nebo také do historie horského údolí, které v sobě ukrývá mnohá tajemství.

Ačkoliv jsou reklamní slogany dost často tahákem na čtenáře, v tomto případě ovšem nejsou daleko od pravdy. Což mimo jiné dokazují i hodnocení knihy, potažmo celé série, na různých databázích. Mráz by tak rozhodně neměl uniknout žádnému milovníkovi kvalitních detektivních příběhů, protože již úvodní díl slibuje opravdu skvělý zážitek. Po dočtení tak nezbývá, než doufat, že XYZ přijde s pokračováním co nejdříve.

Kniha vychází v nakladatelství XYZ
K DOSTÁNÍ JAKO: KNIHA

…………………………………………………………….

polaroid-photo-avatar-psdBernard Minier – Živil se jako celní úředník, po úspěchu Mrazu se věnuje jen psaní. Po jeho vydání následovaly ještě dva díly volné trilogie, i na ty se český nakladatel chystá. U debutu přitom Minier naplánoval jen začátek a konec, většina z více než šestisetstránkové knihy vznikala bez systematičtějších poznámek. „Jsem více jako jazzový hudebník. Improvizuji, na rozdíl od klasického muzikanta, který může v příliš pevné struktuře uvíznout,“ vysvětluje jeden z nejúspěšnějších francouzských autorů posledních let.

Zdroj:http://kultura.idnes.cz


wordpress hodnoceni

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

2 komentáře

  1. Jednu dobu jsem četla jednu detektivku za druhou a trochu jsem se jich nasytila. Možná jsem díky tvoji recenzi přišla na titul, kterým se k detektivkam zase vrátit 🙂

    • Mráz rozhodně stojí za zkoušku bere si to dobré ze severu ale přesto zůstává svým způsobem francouzský 🙂 a navíc ta délka 😀

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..