Bernard Minier – Mráz

0
ANOTACE:

První díl francouzské bestsellerové série s kriminalistou Martinem Servazem.

Pracovníci elektrárny v Pyrenejích najdou jednoho dne mrtvolu koně zavěšenou na stožáru lanovky, která je tu jedinou přístupovou cestou. K vyšetřování je povolán Martin Servaz, velitel jednotky v Toulouse, který na mrtvole identifikuje DNA, která patří jednomu z chovanců institutu. Ústav je přitom tak zabezpečen, že není možné, aby se někdo z chovanců mohl dostat ven…

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
audioebookykniha


Pokaždé, když se na trhu objeví kniha s přídomkem mezinárodní bestseller, vyvolá to řadu otázek. Jedna skupina čtenářů samozřejmě na tato doporučení dá a vrhá se po hlavě do něčeho jen díky těmto doporučením. Ta druhá skupina čtenářů se nad označením pousměje a myslí si svoje. Mezi tyto “bestsellery” patří i krimi série francouzského spisovatele Bernarda Miniera o inspektorovi Servazovi, jenž vychází v nakladatelství XYZ. A právě první díl této série se nyní dočkal i své audiopodoby. Dokáže však Mráz v audiu vyvolat stejné pocity jako knižní předloha, nebo na nás naopak čeká zklamání?

CD-ArtTato povedená kriminální série z francouzských Pyrenejí rozhodně dokázala zaujmout již při svém vydání a ukázala, že drsné detektivky nemusíme hledat pouze na severu Evropy. Ostatně, na pulty knihkupectví se již chystá třetí díl a audioknižní Mráz je tak perfektní volbou, jak si alespoň trochu zkrátit čekání na další případ Martina Servaze.

Jak již samotný název napovídá, výlet do Karibiku nás opravdu nečeká. A minimálně, co se týče atmosféry a občasné brutality, si Bernard Minier rozhodně nic nezadá se svými kolegy ze Skandinávie. Francouzské Pyreneje dokáží být v zimě pěkně nehostinné místo a tento fakt dokázal autor nejen podtrhnout, ale ještě umocnit na více než šesti stech stranách opravdu mrazivého čtení, které se v případě audioknihy přetavily do více než 19 hodinové pouti zasněženou krajinou.

Na první pohled se Mráz jeví jako obyčejná detektivka, což ostatně také je. Pár rozdílů zde přeci jen najdeme, díky kterým si tento příběh lehce zapamatujete. Zatímco mrtvoly a vraždy jsou v tomto žánru běžná věc a málokterého fanouška severských detektivek z tohoto faktu zamrazí. V tomto případě to bude možná trochu jinak.

a1603Jednoho zimního dopoledne je objevena mrtvola koně bez hlavy, částečně stažená z kůže, zavěšená na nosném stožáru lanovky, který vede k místní vodní elektrárně. Kůň i elektrárna patří místnímu magnátovi Ericu Lombardovi a tak jdou všechny případy stranou a Martin Servaz, čtyřicetiletý velitel kriminální jednotky v Toulouse, je odvolán z vyšetřování brutální vraždy bezdomovce, aby se ujal nejpodivnějšího případu své kariéry.

Nedaleko místa vyšetřování se nachází Wargnierův institut – nedobytná pevnost, v níž se specializují na mimořádně nebezpečné a duševně choré vrahy. Dostat se odsud je prakticky nemožné. Přesto je na mrtvole koně nalezena DNA, která patří jednomu z chovanců. Jak je to možné? Vždyť se žádný chovanec nemohl dostat ven. Nebo snad ano? Brzy se objeví další mrtvola a tentokrát již půjde o člověka. Jaká děsivá tajemství údolí ukrývá a co na vyšetřovatele ještě čeká?

Po příběhové stránce má Mráz rozhodně co nabídnout a přestože nemůžeme očekávat nějakou “vyšší a hlubokomyslnější” literaturu, v tvrdé konkurenci severských detektivek se v žádném případě neztratí. Otázkou však zůstává, jak si tento bestseller povede v audiopodobě.

hlavni-Jiri_ZakZa načtením této audioknihy stojí (stejně jako v případě Děsu Davida Hiddena) herec, spisovatel a překladatel Jiří Žák, který je zodpovědný i za samotný překlad této série. Již v předchozí audioknize Žák dokázal, že dokáže relativně bez obtíží sekundovat i daleko věhlasnějším narátorům, než je on sám. Přesto však jeho specifický hlas a styl přednesu nemusí sednout úplně všem posluchačům.

Pokud jste měli možnost slyšet již zmíněný Děs, Žákův výkon v Minierově knize pro vás nebude žádným překvapením. Ten v tomto případě odvádí vcelku přesvědčivý a profesionální výkon. Na druhou stranu, ani v tomto případě se interpret nesnaží o větší práci s hlasem, kterou by odlišil jednotlivé postavy, či dodal samotnému příběhu větší spád a dramatičnost. Tento fakt se projeví především v samotném úvodu, kdy je příběh sám o sobě relativně rozvláčný a plyne pomalejším tempem, což Žákův výkon ještě umocňuje. Pokud však patříte mezi zaryté zastánce klasické četby, při které nechcete být ničím rušeni, budete s výkonem narátora nad míru spokojeni.

Nechybí ani nezbytný hudební doprovod, který nás doprovází především v úvodu knihy. Bohužel zde najdeme pasáže bez hudby, do nichž by se nějaký hudební předěl vyloženě hodil a navíc by posluchačům napomohl v celkové orientaci v ději. Takto je potřeba dbát na zvýšenou pozornost a hlídat si, kde konkrétně se právě nacházíme. Jinak by se vám mohlo vcelku snadno stát, že se v příběhu ztratíte a místy budete tápat.

Ve výsledku však můžeme bezpochyby říct, že audioknižní Mráz své předloze rozhodně ostudu nedělá. Co se týče zpracování a interpretace, asi nebude mířit mezi nejlepší audioknihy na trhu. Na druhou stranu – je to do jisté míry otázka osobních preferencí a toho, jaký styl načtení a zpracování osobně preferujete. Pokud patříte mezi zaryté fanoušky severských krimi příběhů, mohl by být Mráz zajímavou alternativou k již zmíněným skandinávským autorům.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..