Benjamin Percy – Green Arrow #6: Soud dvou měst

0

Komiksový Green Arrow patřil v rámci Znovuzrození hrdinů DC k jedněm z nejpříjemnějších překvapení tohoto mamutího projektu. Všechno ale jednou končí, a tak i Oliver Queen dospěl na konec své cesty. Tedy alespoň v rámci příběhu, který si pro nás připravil Benjamin Percy. Nastal čas soudu dvou měst a zároveň vyvrcholení Olieho boje s Devátým kruhem…

Green Arrow sice v rámci Rebirthu trpěl určitou nevyrovnaností jednotlivých knih, stále se však jedná o zajímavou sérii, která má rozhodně co nabídnout. Benjamin Percy sice občas zbytečně tlačí na pilu a dělá ze Smaragdového střelce vyloženě politickou agitku, zároveň však nabízí i vcelku zajímavý příběh, jenž bezesporu patří k tomu lepšímu, co u nás Znovuzrození nabídlo. Ten se již od úvodní knihy točí okolo tajemné organizace Devátý kruh. A jelikož se nám právě dostává do rukou zakončení Percyho série, je vcelku jasné, kolem čeho se tato kniha bude točit.

Rozhodně však nečekejte jen a pouze megalomanskou akci, která se potáhne napříč celou knihou. Ano i té se zde samozřejmě dočkáme, Percy si však pro čtenáře připravil i celou řadu překvapivých momentů, které jeho rozloučení se sérií posouvá ze šedého průměru výše. Na druhou stranu ani tentokrát se nevyhneme politické agitce, se kterou je tento hrdina již pevně spjatý. V zásadě se však dá říct, že se šestá kniha série Green Arrow sakra povedla.

Konečně nastal čas vrátit se do Star City. Na Olieho ale nečeká zrovna šťastné shledání. Seattle je minulostí, jeho firmu převzali zločiny a on sám čelí obvinění z vraždy. Sice už není na vše sám, ale jeho vyhlídky na úspěch nevypadají dvakrát růžově. Devátý kruh navíc opět vystrkuje drápky a přivádí Arrowovi do cesty nového protivníka.  A i když ho alespoň Red Arrow a Black Canary vítají jako hrdinu, nic nemůžou změnit na tom, že je Oliver Queen na útěku před zákonem a zločinci včetně Merlyna, Shado a Pána času, kteří si s ním hodlají vyrovnat účty.

Šestá kniha série, jenž u nás vychází s podtitulem Soud dvou měst přináší dalších šest sešitů původní série Green Arrow (#33-38). A jako taková slibuje rozuzlení všech zásadních dějových linek, které autor načrtl v předchozích knihách. Pár drobných výtek v tomto ohledu samozřejmě můžeme najít, Percy však naštěstí uzavřel vše důležité. Autor se tak věnuje nejen hlavní dějové linii, ale zabrušuje i do minulosti, aby doplnil pár informací ohledně historie hlavních postav. Nezapomíná ani na osobní vztahy a určitou romantickou linii. V zásadě se tak dá říct, že si zde každý přijde na své.

Na druhou stranu, některé části by si zasloužili ještě trochu rozpracovat, což ale s ohledem na rozsah nebylo zcela možné. Percy se navíc rozhodl, že samotný příběh bude vcelku často prokládat určitými flashbacky z minulosti, které jsou sice pro příběh důležité, do určité míry však narušují celkovou plynulost hlavní dějové linie. To samozřejmě nemusí vyhovovat úplně všem čtenářům, zároveň však díky tomuto pojetí není aktuální Green Arrow pouhou akční zběsilou jízdou, ale nabízí i chvíle odpočinku a prostor pro zamyšlení nad samotným příběhem. Stále se však jedná o klasický mainstream a tak je samozřejmě jasné, že žádný hlubokomyslný filozofický příběh úplně očekávat nemůžeme.

Co tak na aktuální knize zamrzí nejvíc je absence Otto Schmitda na pozici hlavního kreslíře. Ten byl s touto sérií od úplného začátku a vtiskl jí specifický grafický háv, který ke Green Arrowovi skvěle seděl. Šestá kniha tak zůstala na bedrech trojice kreslířů Stephen Byrne, Jamal Campbell a Juan Ferreyra. Jejich pojetí je od Schmitdova maličko odlišné, rozhodně však nejde říct, že by bylo horší, to rozhodně ne. Ostatně Ferreyra je s Green Arrowem spojený stejně jako Schmitd a tak jsme si na jeho práci v rámci série již mohli zvyknout. Schmitdova kresba je sice o něco dynamičtější, avšak i Ferreyrovo pojetí má rozhodně co nabídnout.

Benjamin Percy i na pošesté odvedl kvalitní řemeslnou práci, díky které se nám do rukou dostává opravdu úctihodné zakončení jeho série. Arrow sice zatím stále nekončí, avšak bude to právě Percy, se kterým bude tato postava v rámci Znovuzrození především spojována. Tento americký scénárista Arrowovi ostudu rozhodně neudělal a pokud i vy patříte mezi příznivce smaragdového střelce, neměli byste si tuto sérii nechat ujít.GREEN ARROW #6 – SOUD DVOU MĚST
SCÉNÁŘ: BENJAMIN PERCY
KRESBA: S. BYRNE, J. CAMPBELL, J. FERREYRA
PŘELOŽIL: CHANGER THE ELDER
VYDAL: BB ART
ROK: 2020
STRAN: 144
ORIG. NÁZEV: Green Arrow #06: Trial of Two Cities
ISBN: 978-80-7595-395-7

 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..