Ben Aaronovitch – Šepot podzemí

0

ANOTACE:
Tentokrát to začne mrtvým tělem na konci stanice metra Baker Street, vším, co zůstalo po americkém studentovi Jamesi Gallagherovi. Jeho zámožná a politicky vlivná rodina se chce pochopitelně dostat této hrůzné vraždě na kloub, potíž však tkví v tom, že Jamesova smrt představuje ještě větší a nepřirozenější záhadu, než kdo vůbec tuší… tedy kromě londýnského konstábla a čarodějova učně Petera Granta.
Jelikož je inspektor Nightingale, poslední oficiální čaroděj v Anglii, zaneprázdněn pátráním po nevyzpytatelném kouzelníkovi známém také jako Muž bez tváře, je pouze na Peterovi, aby začal zkoumat strašidelné hlubiny nejstarší, největší a nyní i nejvražednější podzemní dráhy na světě. Ovšem nebude na to sám. Kdepak, FBI mu posílá pomocnici. Mladou, ctižádostivou, krásnou křesťanku, která má sklony vnímat veškerá kouzla jako dílo ďáblovo. No, to tedy bude…

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
ebookykniha


Netrpělivě očekávaný třetí díl jedné z nejúspěšnějších městských fantasy uplynulého desetiletí je zde. Na Petera Granta a londýnskou Metropolitní policii tentokrát čeká výprava za Šepoty podzemí. Aaronovitch navíc dokazuje, že zraje jako víno. Jeho fantastická série je totiž díl od dílu lepší a Šepot podzemí je toho jasným důkazem.

Již první dva díly této série rozhodně zaujaly. Aaronovitch si tak u nás již získal vcelku početnou fanouškovskou základnu, která netrpělivě očekává další díl jeho série. Vydání třetího dílu provázely tentokrát menší odklady. Nakonec se však zadařilo a čtenáři se tak mohou ještě před Vánoci pustit do dalšího svérázného případu čarodějného učně Petera Granta a londýnské Metropolitní policie.

Opět mi nedá a musím zmínit naprosto úžasnou obálku, kterou má stejně jako v předchozích případech na svědomí Kateřina Bažantová. Jejíž kresby se tak stávají jasným poznávacím znamením této série. Díky tomu je více než jasné, že si Petera Granta a jeho případy jen tak s něčím nespletete a v knihkupectví budete vždy vědět po čem sáhnout.

Stejně jako v předchozím případě i Šepot podzemí úzce navazuje nad předchozí díl. Autor nás tak rovnou háže do děje bez zbytečných úvodů, či představení. Ostatně, i když každá kniha obsahuje jiný příběh, nejlépe si tuto sérii vychutnáte pěkně popořade. V tom případě není žádné dlouhé představování potřeba.

V Šepotu podzemí se tentokrát můžeme těšit na případ mrtvého amerického studenta Jamese Callaghera, jehož objeví na konci stanice metra Baker Street. Aby toho nebylo málo Callagherův otec je americkým senátorem, který stejně jako celá jejich rodina chce za každou cenu dopadnou vraha jeho syna. Petere Grantovi a Metropolitní policii se tak na paty pověsí FBI, která do Londýna poslala ctižádostivou agentku, která má dopomoci v pátrání po vrahovi. Jenže jak už to tak poslední dobou bývá, do všeho se připletou kouzla a magie, což nevěstí nic dobrého, tedy minimálně pro Peterovi nadřízené…

Po rozjezdu v Řekách Londýna to Aaronovitch naplno rozbalil v Měsíci nad Soho a ani Šepot podzemí nezůstává nijak pozadu. Oproti předchozímu dílu sice ubylo trochu magie a celá zápletka se blíží klasické detektivce, ve výsledku to však nijak nevadí. Autor samozřejmě neopomněl ani samotné postavy, či střípky z historie. Je tak krásně vidět. jak se celá série i postavy v čele s Peterem Grantem vyvíjí. Peter již zdaleka není vystrašeným zelenáčem, ba právě naopak. Už zvládá zdatně sekundovat elitnímu oddělení vražd, kteří se v tomto případě bez jeho pomoci neobejdou.

Ani atmosféra a prostředí nezůstává nijak pozadu. Autor tentokrát vsadil na smrduté s stísněné prostředí londýnského podzemí. Tísnivá až klaustrofobická atmosféra tak z některých stránek doslova dýchá a je zajímavým zpestřením oproti “světu tam nahoře”. Aaronovitch se ostatně snaží zatím stále přicházet s něčím novým a bude tak zajímavé sledovat, jak dlouho se mu tento trend podaří udržet.

Samozřejmě i v tomto případě můžeme naleznout pár chybek, či naprosto nevyužitých míst, které by si zasloužili více rozvinout. Vzpomenout můžeme například zmíněnou agentku FBI, která sice Peterovi v určitých chvílích zdatně sekunduje, na druhou stranu, pokud bychom ji zcela vypustili, nic moc by se nestalo.

I přes menší výtky se jedná o výborné počtení, které rozhodně pobaví a má neuvěřitelný potenciál do budoucna. Originální příběh, atraktivní postavy a typický anglický humor jsou bezesporu jedním z největších lákadel této série, můžeme však jen doufat, že si stejně dobře povedou i další případná pokračování. Po dočtení Šepotu podzemí však nezbývá než netrpělivě očekávat další díl, jenž by měl vyjít na jaře pod názvem Prokleté domovy.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply