Ben Aaronovitch – Řeky Londýna #7.5 – Stín nad Trevírem

0

Populární urban fantasy série Řeky Londýna si za pět let, co u nás vychází, získala více než slušný zástup fanoušků, kteří netrpělivě očekávají na další příspěvky do této série. Prvního většího vyvrcholení jsme se dočkali loni se sedmým dílem, nyní tak přišel čas na menší odbočku. A ta je právě zde! Ben Aaronovitch nás v ní navíc vůbec poprvé zve za hranice Velké Británie a vydává se do Německa….

Psal  se rok 2015, když k nám vůbec poprvé zavítal svérázný britský autor Ben Aaronovitch se svými Řekami Londýna. Ty byly již v té době v zahraničí obrovským hitem. Aaronovitch  zde dokázal umě zkombinovat hned několik zajímavých prvků, které daly dohromady neopakovatelný mix, který rozhodně dokázal zaujmout. Typický anglický humor, svérázný hlavní hrdina, mýty a legendy  a řada zajímavých případů udělali z Řek Londýna favorita řady čtenářů.

Jakkoliv je ale celá série zajímavá, její úspěch stojí a padá společně s hlavním hrdinou. O to více překvapující je, že se autor ve svém nejnovějším příspěvku do série rozhodl Petera Granta a vůbec celou partičku z Rozmaru nechat odpočívat. Je tedy vcelku pochopitelné, že tento krok může u některých čtenářů vyvolat určité obavy. Aaronovitch je však velice zkušeným autorem a tak, i když se v tomto ohledu Stín nad Trevírem vydává svou vlastní cestou, stále se jedná o staré dobré Řeky Londýna, které jsme si všichni oblíbili. Byť s novým hrdinou a v novém prostředí…

Aaronovitch si pro nás připravil vcelku svižné dobrodružství v němž se vydává do již zmíněného Německa. Je tedy potřeba počítat s tím, že spíše než o klasické pokračování hlavní řady se jedná o spin-off, který velice zajímavým způsobem rozšiřuje celkové univerzum, které autor načrtl v předchozích knihách. Ostatně, je vcelku pochopitelné, že se paranormální a nadpřirozené jevy nebudou omezovat pouze na území Londýna, ale setkávat se s nimi můžeme po celém světě. A právě nejnovější kniha z nakladatelství Argo je toho krásným důkazem.

Tentokrát se tedy vydáváme do jihoněmeckého města Trevír, jenž je proslavené vínem a starověkými Římany. A právě na místní vinici je nalezena mrtvola muže pokrytého zvláštní plísní. Kolem případu se navíc vznáší aura nadpřirozena a tak na scénu přichází německá obdoba Petera Granta – vyšetřovatel Tobias Winter. Právě v tuto chvíli se začíná roztáčet sled událostí, které vyšetřovatele zavedou nejen po dalších stopách vraždy, ale i dávných tajemstvích Trevíru…

Stín nad Trevírem se sice na první pohled vydává svou vlastní cestou, avšak i zde autor staví na osvědčených ingrediencích, které slavily úspěch u hlavní řady. Opět se tak můžete těšit na Aaronovitchův nezaměnitelný humor, uvěřitelné hrdiny, kteří jsou postaveni tváří tvář neuvěřitelným situacím, i přímočarou akci. Vše samozřejmě skvěle funguje a tak si Aaronovitchovi fanoušci přijdou na své.

Tato německá odbočka je tak vcelku příjemným oživením zaběhlých pořádků. Přesto se připravte na to, že vám po dočtení bude hlavou vrtat pár nezodpovězených otázek. Jednou z těch nejpalčivějších bude patrně to, zda se v budoucnu dočkáme další podobné epizodky a zda dojde i k nějakému hlubšímu propojení s hlavní řadou. Série by si to rozhodně zasloužila a opět by ji to mohlo posunout o stupínek výš. Takto se zatím jedná o vcelku milou jednohubku, která sice potěší, ale nic hlubšího v ní zatím hledat nemůžeme.BEN AARONOVITCH – STÍN NAD TREVÍREM
ŘEKY LONDÝNA # 7.5

PŘELOŽIL: MILAN ŽÁČEK
VYDAL: ARGO
ROK: 2020
STRAN: 192
ORIG. NÁZEV: October man
ISBN: 978-80-257-3290-8

 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..