Ben Aaronovitch – Prokleté domovy

0

ANOTACE:
Začíná to jako obvykle – mrtvolou. Ale kdo v tom má tentokrát prsty? Běžný sériový vrah, nebo společník zvráceného kouzelníka známého pod přezdívkou Muž bez tváře? Než se policejní konstábl Peter Grant v novém případu zorientuje, pod soupravu metra vkročí londýnský urbanista a zmizí jistý starobylý grimoár. V Londýně nic neobvyklého. Ale pak se k Peterovi donesou zvěsti o prazvláštních událostech v oblasti Elephant and Castle točících se kolem věžáku navrženého bláznem, postaveného šarlatány a obývaného těmi největšími zoufalci. Mají tyto skutečnosti nějakou spojitost? A pokud ano, proč k nim proboha muselo dojít až na jižním břehu Temže, kde jindy chcípnul pes? Promiň Toby

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
ebookykniha


Bena Aaronovitche fanouškům fantasy asi již netřeba moc představovat. Tento autor jedné z nejúspěšnějších městských fantasy uplynulého desetiletí si i u nás získal poměrně slušný zástup fanoušků, kteří netrpělivě očekávají další díl jeho série. Čekání je však naštěstí u konce, Peter Grant je zpět a společně s londýnskou metropolitní policíí se podívá na zoubek Prokletým domovům.

Po rozporuplných Řekách Londýna kopl Ben Aaronovitch do vrtule a v dalších dvou dílech jasně ukázal, proč se jeho série těší u čtenářů takové oblibě. Vzrůstající kvalita bezpochyby potěší všechny fanoušky a již teď mohu říct, že ani u čtvrtého dílu tomu nebude jinak. Aaronovitch drží nastavenou laťku a předkládá nám další více než důstojné pokračování této povedené urban fantasy série.

Začíná to jako obvykle – mrtvolou. Tentokrát mrtvolou ženy se znetvořeným obličejem. Je samozřejmě jasné, že by to bylo pro Petera a metropolitní policii moc jednoduché, takže se na to postupně nabalí jistý starobylý grimoár a upečený zloděj. Třešničkou na dortu jsou pak prazvláštní události točící se kolem věžáku navrženého bláznem, postaveného šarlatány a obývaného těmi největšími zoufalci. Jisté je, že na Petera tentokrát čeká pořádně zamotaný případ a je otázkou jestli ho vůbec vyřeší.

Pokud již máte některý díl této série za sebou, budete i v Prokletých domovech jako doma. Ostatně jedná ze již o čtvrtý díl a tak se nedá moc předpokládat, že by někdo začínal právě touto knihou, ani bych to moc nedoporučoval. Zbytečně byste se ochudili o veškeré detaily a v podstatě by vám kniha nedávala moc smysl. Když už jsme u toho, místy budou mít problémy i zarytí fanoušci série.

Ben Aaronovitch rozhodně nikoho nešetří a rozhodl se pořádně přitlačit na pilu. Prokleté domovy jsou tak daleko spletitější, než tomu bylo u předchozích knih. Autor vše pořádně zamotává a přidává notnou dávku odboček a sekundárních linií. Díky tomu může tato kniha působit až moc překombinovaně. Když k tomu připočteme pozvolnější rozjezd, nejeden čtenář začne být na pochybách, zda jsou Prokleté domovy to pravé ořechové.

Naštěstí v druhé polovině dostává kniha pořádný spád a peláší nezastavitelným tempem až k překvapivému závěru. Během tohoto zběsilého úprku se sice autor snaží odpovědět na většinu otázek a tajemství, ale samozřejmě část zůstává nezodpovězena, na to už jsme si však mohli u této série zvyknout. Aaronovitch navíc opět oprášil záhadného Muže bez tváře, ze kterého se pomalu ale jistě stává “záporák” celé série.

Ani Prokleté domovy nejsou bez chybky a samozřejmě nemusí sednout úplně všem. Obecně však stále platí, že si tato série drží relativně vysoký standard. V tomto ohledu tedy Prokleté domovy rozhodně nezklamaly. Navíc samotný závěr knihy dává tušit, že pokračování, které již Argo pomalu ale jistě chystá, bude rozhodně stát za to.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply