Ben Aaronovitch – Nejodlehlejší stanice

0

 

ANOTACE:
Na lince Metropolitan se začínají dít divné věci. Vyděšení cestující volají na tísňovou linku, že byli v tlačenici napadeni zvláštně oděnými lidmi, kteří se jim pokoušeli předat naléhavý vzkaz… Oběti útoků však při dalším dotazování nejsou schopni policii vysvětlit, o co přesně šlo, a během chvíle se jim střet vykouří z hlavy. Seržant Jaget Kumar, příslušník dopravní policie známý ze Šepotu v podzemí, se promptně obrací na Petera Granta, protože případy vykazují neklamné znaky působení nadpřirozených sil. Zjistit, co jsou oni duchové zač a proč zasévají takový zmatek mezi nevinné Londýňany, se Peterovi pokusí jeho mladičká a magicky nadaná sestřenice Abigail, věrný pes Toby a samozřejmě inspektor Nightingale coby klidná síla v pozadí. Vyšetřování se z metra záhy přenese na zdánlivě idylická londýnská předměstí, která se opět ukážou být semeništěm podivností, nad nimiž zůstává rozum stát a při nichž tuhne krev v žilách.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Populární urban fantasy série Řeky Londýna si za tři roky, co se u nás vydává, získala více než slušný zástup fanoušků, kteří netrpělivě očekávají na další příspěvky do této série. Na plnohodnotný sedmý díl si budeme muset sice ještě chvíli počkat, nakladatelství Argo se nám však rozhodlo zpříjemnit čekání hned dvěma kousky. Noční kouzelnice potěší především zastánce komiksu, pro příznivce tradiční literatury je zde pak novelka Nejodlehlejší stanice, která nám přináší Petera Granta přesně tak, jak ho máme rádi.

A právě na Nejodlehlejší stanici se podíváme o něco blíže. Ta se oproti předchozím knihám přeci jen maličko liší. Jednak se nejedná o plnohodnotné pokračování. Což ostatně napovídá i rozsah knihy, jejíž délka se tentokrát zastavila na nějakých 144 stranách. A druhak ani samotný děj přímo nenavazuje na šestou (u nás již vydanou) knihu, jak jsme normálně zvyklí, ale řadí se někam mezi pátý a šestý díl.

Tentokrát se společně s metropolitní policií, včele s naším oblíbeným hrdinou lehce nemotorným Peterem Grantem, vydáváme za taji londýnského metra. Na lince Metropolitan se začínají dít poněkud divné věci, které vykazují neklamné znaky působení nadpřirozených sil. Peter se tak společně se svou mladičkou a magicky nadanou sestřenicí Abigail a s věrným psem Tobym vydává po stopách tajemných duchů z londýnské podzemky. Jak už to tak ale bývá, tato epizodka je jen začátek…

Vzhledem k tomu, že se jedná již o sedmou knihu, která u nás od Bena Aaronovitche vyšla, bude naprostá většina čtenářů bezpochyby vědět co můžou od aktuální novinky očekávat. Aaronovitch ani tentokrát výrazněji neexperimentuje a dává čtenářům přesně to, po čem touží a kvůli čemu je jeho série tolik oblíbená. Přesto u této knihy najdeme pár menších odlišností.

Ostatně Ben Aaronovitch se nám zde představuje v malinko nové rovině, než jak jej známe normálně. Vzhledem k rozsahu knihy, je vcelku, že tentokrát moc prostoru na pomyslnou “vatu” nezůstalo. To sice může příběh maličko ochudit o celkovou atmosféru a tím i výsledný dojem, zároveň však příběh získává příjemný spád. Nikde se příliš nepřešlapuje na místě a děj tak ubíhá mílovými kroky kupředu.

Díky své přímočarosti a faktu, že tato kniha de facto nikterak nerozvíjí hlavní dějovou linii může působit v porovnání s předchozími knihami maličko slabším dojmem. Jako krátká novelka ( což ostatně i je) ze světa Řek Londýna však Nejodlehlejší stanice funguje na výbornou. Ostatně v tomto případě jde především o to, zpříjemnit si čekání na další plnohodnotný díl a to tato kniha splňuje více než dobře.

Fanoušky Bena Aaronovitche pak bezesporu potěší i obsáhlý rozhovor na konci knihy, který se nakladatelství Argo rozhodlo zařadit. V něm se čtenáři mohou dozvědět celou řadu zajímavých informací o jejich oblíbeném autorovi a zároveň se tak navnadit na některou z chystaných autogramiád, které nás v následujících dnech s tímto autorem čekají.

Nejodlehlejší stanice sice není úplně bez chybičky, když však odhlédneme od faktu, že se nejedná o “plnohodnotný” díl série, nabízí tato kniha další zábavný výlet do fantastického Londýna Bena Aaronovitche.  Fantastická obálka Kateřiny Bažantové je pak jen pomyslnou třešničkou na dortu, která zdobí i nejnovější díl série. Pokud si tedy chcete zpříjemnit čekání na další příspěvek tohoto oblíbeného autora, či jen toužíte po nějaké té kratší jednohubce, je novinka z nakladatelství Argo určena právě pro vás..


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..