Balíkáři – desková hra

0

Letošní předvánoční sezóna jde pomalu, ale jistě do svého finiše a to znamená velkou spoustu zajímavých novinek. Nejinak tomu je i na poli deskových her, kde máme skutečně z čeho vybírat. Jedním z posledních letošních kousků od společnosti Albi je i původní česká hra Balíkáři, ve které se stanete kurýry, kteří se budou snažit doručit co nejvíc balíčků…

Vzhledem k aktuálnímu předvánočnímu shonu a vrcholící pandemii koronaviru se jedná o velice tématickou hru, která má šanci nám alespoň trochu ukázat, co za takovým doručováním zásilek vlastně stojí. Hru vyvinul David Rozsíval z Albi a na její tvorbě se podílela mimo jiné i společnost PPL CZ. Díky tomu se do této menší rodinné hry využívající stále populárnější principy flip&write a pick-up&delivery dostal i určitý nádech realističnosti. V Balíkářích se totiž nestanete jen samotnými kurýry, ale vyzkoušíte si v podstatě celé přepravní kolečko.

Kurýrem snadno a rychle

Ve hře tak na vás čeká kromě samotného doručování a vyzvedávání balíků i plánování tras a třídění zásilek v centrálním depu. Málo toho skutečně není a vaším úkolem tak bude vše naplánovat a zorganizovat tak, aby vaše přepravní cesty co nejlépe fungovaly. K dispozici navíc máte několik variant hry (zjednodušenou, základní a pokročilou), které zaručují určitou variabilitu a dávají hráčům možnost vybrat si variantu přesně podle jejich gusta. 

Po Bossin´ Space a Divočině se k nám v rychlém sledu dostává již třetí původní česká hra od společnosti Albi, která tak dokazuje, že rozhodně nevsází jen na velká zahraniční jména. Ostatně, mnohdy se to skutečně vyplatí. Jedním příkladem za všechny může být veleúspěšný Karak, který bude velmi pravděpodobně hitem i letošních vánoc. Dokáží se mu však Balíkáři vyrovnat? Těžko říct, to ukáže až čas. Jisté však je, že tato hra pro 1-4 hráče od 10 let má opravdu zajímavé téma, které je perfektně zapracované do mechanik hry. Už jen proto stojí tento kousek rozhodně za zkoušku.

Navíc hry využívající  flip&write mechanismus nepatří k nejtěžším, díky čemuž mají šanci oslovit i naprosté nehráče. Pravidla tak v jejich základní podobě vysvětlíte během pár minut a s chutí se můžete takřka okamžitě pustit do hry. A jak už herní mechanismy napovídají, čeká na vás zakreslování a vymýšlení co nejlepších tras, aby vaši kurýři mohli během jedné cesty posbírat a rozvést co nejvíce balíků, za což budete vcelku pochopitelně získávat přepravní body, které nakonec určí vítěze hry.

Nejen rozvážením živ je kurýr

Stejně jako všichni kurýři, i vy budete začínat svůj “pracovní den” na centrálním depu, či chcete-li překladišti. Ještě než se totiž budete moci vydat na cestu, musíte si přichystat nějaké ty balíky, které budete moci rozvést. To je ve hře znázorněno pomocí fáze přípravy, která začíná každé z celkem pěti kol, na které se Balíkáři hrají.

Ve chvíli kdy máte zásilky připravené, přichází čas na fázi plánování. Ještě než nastartujete motory svých dodávek je potřeba pečlivě naplánovat cestu. Každé auto má totiž jen určitý dosah a nádrže rozhodně nejsou bezedné. Je tedy potřeba co nejlépe zefektivnit veškeré dostupné akce tak, aby vám přinesli co nejvíce bodů. Záhy totiž zjistíte, že práce Balíkářů není jen o rozvážení a svážení balíčků, byť je to samozřejmě gró celé hry.

Hurá na cestu

Po této přípravě se už můžete vrhnout na vyhodnocení všech naplánovaných akci a vypustit tak do světa vaše nedočkavé kurýry. Jak už ale vcelku záhy zjistíte, vše se netočí jen kolem rozvážení a tak do hry kromě těchto pochopitelných akcí, může vstoupit i dálková přeprava, či nějaká další práce na centrálním depu. Nemluvě o tom, že bude čas od času potřeba trochu poupravit směr vaší trasy. Možností, které mohou hráči využívat není na první pohled úplně málo a vcelku pochopitelně tak vyžadují určité plánovací schopnosti a logické uvažování. V tomto ohledu se tak Balíkáři zdají mnohem komplexnější než například takový Railroad Inc. a jemu podobné kousky.

Navíc stále ještě nekončíme. Poté co se všichni vaši kurýři úspěšně vrátí do depa, je samozřejmě potřeba celý den náležitě vyhodnotit. A jelikož se ne vždy všechno povede na 100%, je potřeba rozdat i pár upomínek a upozornění. Přeci jen se ne vždy podaří doručit a vyzvednout všechny balíky. To ostatně známe velmi dobře z reálného života. Zároveň se jedná o krásnou ukázku toho jak zde téma perfektně souzní s herními mechanismy. Po tomto vyhodnocení a upomínkování se můžete s chutí pustit do dalšího kola, kterých je zde celkem pět. Právě po něm nastává okamžitě konec hry, kdy přichází na řadu závěrečné vyhodnocení a sčítání bodů.

Těžký život balíkáře a nikdy nekončící stereotyp

Balíkáři jsou opravdu zajímavou hrou, která boduje hned na několika frontách. Jednak se jedná o vcelku povedenou flip&write hru a druhak se jedná o kousek, který nám vcelku netradičním způsobem přibližuje nelehký život kurýrů a vůbec celkové fungování přepravních firem. Za toto můžeme bezpochyby vděčit právě spolupráci se společností PPL, která nám tak dává nahlédnout maličko pod pokličku. Zároveň však ukazuje, že jakkoliv může být tato práce zajímavá, po nějaké době dokáže být i vcelku stereotypní. O čemž se bohužel přesvědčíme i v samotných Balíkářích.

Hra jako taková je opravdu povedená a rozhodně má co nabídnout. Velkým plusem jsou ostatně i použité komponenty, kdy se nebudete zlobit s nekonečnými stohy papírů, ale vše zvládnete vcelku elegantně za pomoci speciálních desek hráčů a mazacího fixu. Problém však nastává ve chvíli, kdy se vám tato hra dostane na stůl o něco častěji. Po několika hrách totiž zjistíte, že v podstatě děláte to samé stále dokola a bohužel to nezachrání ani různé rozložení adres a plánování tras. Mapa po které se pohybujete má své limity a tak ideálních tras, které budete moci využít, zde zase tolik není a vy se tak po nějaké době přistihnete přitom, že děláte stále to samé. A bohužel to nezachrání ani dva herní plány (Město A + B), které si pro svou hru můžete vybrat.

Závěrem

Poslední výtkou, či chcete-li konstatováním, které k Balíkářům mám, je relativně malá interakce mezi hráči. Té zde i s ohledem na to, že si každý hráč hraje na svém plánu, skutečně moc není. Na druhou stranu to ale není problém jen tohoto kousku, ale naprosté většiny her využívající tyto herní mechanismy (čest výjimkám). V případě Balíkářů se dá alespoň říct, že toto hraní na vlastním písečku je vlastně tématické, kurýři jsou totiž taky takoví vlci samotáři…

Na nějaké dlouhodobější a pravidelnější hraní bych tak tento kousek asi úplně nedoporučil. Jako příležitostná oddechovka, která se vám dostane na stůl jednou, dvakrát do měsíce však funguje více než dobře. Herní mechanismy fungují, nikde nic zbytečně nezadrhává, grafika hry taky není nejhorší a pokud se do hry pustíte se správnou herní skupinou, užijete si i vcelku dost zábavy. 

BALÍKÁŘI
AUTOR: DAVID ROZSÍVAL
VYDAL CZ: ALBI
ROK: 2020
POČET HRÁČŮ: 1-4
VĚK: 10 LET
HERNÍ DOBA: 45+ MINUT

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..