B. Sanderson & R. Hoskin – Bílý písek #3

0

Když v lednu letošního roku přišlo nakladatelství Talpress s úvodním dílem komiksové trilogie Bílý písek fanoušci Brandona Sandersona jásali nadšením. Bohužel se tato série po úvodních dvou knihách nakonec dočkala lehce rozporuplných reakcí. Přesto, o necelý rok později přichází čas vydat se na tajemnou planetu Taldain naposled, abychom byli svědky samotného rozuzlení příběhu nezdolného Kentona a jeho dunmistrů….

Třetí kniha plánované trilogie by tak měla být vyvrcholením celého příběhu, jenž staví na základech úžasné kosmírské série Brandona Sandersona. A stejně jako v případě úvodních dvou dílů i tentokrát usedl do scénáristického křesla Rik Hoskin, jenž nám pod taktovkou samotného autora odhaluje další utajené části rozsáhlého Sandersonova Kosmíru.

Po pravdě, autor čtenáře v předchozích dvou knihách příliš nepřesvědčil. Zatím se tak zdá, že Sandersonův svět není komiksovým adaptacím zrovna přívětivý. Toto médium má zkrátka svoje určitá specifika, se kterými je potřeba počítat. A jakkoliv se Hoskin v předchozích knihách snažil zatím mu to moc nevycházelo. Nyní však přichází čas na třetí díl a spolu s ním i kvalitativním vzestup minimálně o dvě třídy.

Osudný okamžik, který rozhodne o osudu všech dunmistrů se nezadržitelně blíží. Kenton se snaží vše udržet pohromadě, byť to rozhodně není jednoduchý úkol. Politických i osobních soupeřů přibývá a aby toho nebylo málo stále mu někdo usiluje o život. Rozhodne tak jediný okamžik, v němž si mladý Kenton sáhne až na úplné dno, aby se mohl postavit protivníkům z vlastních řad a objevit pravdu o přepadení, které připravilo o život jeho otce a téměř zničilo dunmistrovství jako takové.

Část čtenářů o dvou rozporuplných knihách bezpochyby nad touto sérií již zlomila hůl. Na jedné straně je to vcelku pochopitelné, na straně druhé je to však maličko škoda, jelikož právě s třetí knihou přichází rozuzlení. Nelogičností ubývá, věci začínají do sebe více zapadat a i samotný příběh je daleko více konzistentní a má určitý drive, který vás bude nutit číst dál. Právě tyto aspekty z velké části v předchozích knihách chyběli, o to více tak vyniknou v závěru celé série. 

Hoskinovi se tak po nemalých peripetií podařilo vše ukočírovat až do úspěšného konce, který nakonec reputaci této série do určité míry zachraňuje. Tato série jde už od samotného počátku tak trochu svou vlastní cestou, nevsází na přehršel akce a ukázku fantastických schopností jednotlivých postav. Naopak se vydala cestou politikaření a intrik. Díky tomu nemá příběh samozřejmě takový drive, jako kdyby zde bylo přehršel akce, jako osvěžení to ale vcelku dobře funguje. Pro lepší pochopení a vůbec celkově lepší dojem ze série však doporučím číst celou sérii najednou, než po jednotlivých knihách. Jedině tak totiž dokáže Bílý písek alespoň trochu obstát.

Stále zde ale zůstává spousta věcí nezodpovězených a na samotném konci knihy je jasně vidět, že zde zůstává obrovský prostor pro případné pokračování. Ostatně, Sandersonův Kosmír má obrovský potenciál, takže je to vcelku pochopitelné. Osobně bych však případnou další knihu svěřil nějakému zdatnějšímu scénáristovi, který se dokáže alespoň vzdáleně přiblížit Sandersonovu mistrovství. Hoskinovi se to i přes veškerou jeho snahu bohužel nepovedlo.

Specifickou kresbu, která tuto sérii doprovází již od samotného začátku již tentokrát nechám zcela stranou. Té se sice i tentokrát ujal zcela nový kreslíř, konkrétně Fritz Casas, avšak i jeho styl je velmi specifický a pokračuje ve stopách svých předchůdců.

Bílý písek tak nakonec dospěl ke svému konci. A jakkoliv mohou být reakce na tuto sérii různorodé, je vlastně dobře, že zde tento kousek vyšel. Fanouškům Brandona Sanderona ukazuje svět tohoto autora ze zcela nové perspektivy. A naopak komiksovým nadšencům přináší vcelku zajímavý fantasy příběh, který se na stránkách komiksu u nás zase tak často neobjevuje. Nakolik je však tato série nakonec kvalitní již nechám na každém z vás, rozhodně ale mohla dopadnout hůř. Její závěr leccos zachránil….BÍLÝ PÍSEK #3
NÁMĚT: BRANDON SANDERSON
SCÉNÁŘ: RICK. HOSKIN
KRESBA: FRITZ CASAS
PŘELOŽIL: MILENA POLÁČKOVÁ
VYDAL: TALPRESS
ROK: 2020
STRAN: 180
ORIG. NÁZEV:  White sand III.
ISBN: 978-80-7197-745-2

 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..