B. M. Horská – Brouk

0
ANOTACE:

Během oslav pohanského svátku Juhannus na finském ostrově Ukko Kokko náhle zmizí dívka – a několik hodin po ní mladý muž. Pátrání se rozbíhá ve dvou liniích, ale pak se štěpí dál a dál. Hlavním středobodem pátrání ovšem zůstává dívka. Utopila se? Byla unesená? Nebo snad zavražděna? Jezero se líně vlní a kolem obchází smrt…

Pomoc v tomto složitém případu nabízí zkušená inspektorka Elen Jollyová, která se z dovolené ve Finsku vrací zpět, do své Střední Anglie, do svého policejního okrsku v Milton Keynes. Ani tam však pátrání nekončí!

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
audioebookykniha


Vydavatelství Walker & Volf je známé tím, že se zaměřuje především na domácí fantastiku, které se na audioknižním poli nedostává tolik prostoru. Nebrání se však ani dalším žánrům, ostatně jejich detektivky Rychlopalba či Mrtvá šelma jsou toho zářným příkladem. A právě k této dvojici nyní přibývá Brouk B. M. Horské, který svým soukmenovcům rozhodně ostudu dělat nebude, ba právě naopak.

CD-ArtTato kniha se může pyšnit Cenou Jiřího Marka za nejlepší českou detektivní knihu roku 2014. Pokud tedy i vy patříte mezi pochybovače, které zelené přebaly série Původní česká detektivka, jenž vychází u nakladatelství MOBA, odrazují, možná nastal ten pravý čas odhodit skepsi stranou. Brouk se totiž může v mnoha ohledech směle měřit se zahraniční konkurencí. A pokud vám navíc vadí české prostředí, i toho zde budete do značné míry ušetřeni. Otázkou však zůstává, jak si Brouk povede v audiopodobě a hlavně v podání Lucie Šternerové. Má vůbec šanci obstát v tvrdé detektivní konkurenci, jimž vévodí narátorská esa typu Jiřího Dvořáka, Igora Bareše, či Hynka Čermáka?

big_brouk-217632Ještě než se podíváme na samotnou audioknihu, rozhodně by stálo za to připomenout si, co na nás v této knize vůbec čeká. A ačkoliv se jedná o českou detektivku, moc českého v ní až na pár výjimek nenajdeme. A jelikož sama autorka žije dlouhodobě v Anglii, inspirace byla více než jasná. Drtivá část knihy se totiž odehrává právě v Anglii, popřípadě mrazivém Finsku. B. M. Horská však nezapomněla ani na svou domovinu a tak si i vlastenci přijdou na své – i když v daleko menší míře, než bychom od české autorky čekali.

V samotném úvodu se ocitáme ve Finsku, kde se zkušená inspektorka Elen Jollyová rozhodla strávit dovolenou. Čas návratu do své Střední Anglie se již blíží, avšak islandská sopka je jiného názoru. A tak Elen zůstává uvězněná kdesi na severu Evropy a čeká až se povětrnostní podmínky umoudří a ona se bude moci vrátit domů.

Nabytý čas se však rozhodne strávit opravdu zajímavým způsobem. V místních novinách se dočítá o případu zmizelé dívky na finském ostrově Ukko Kokko. V této souvislosti policie pátrá i po mladém muži z Británie, kterého nestihli vyslechnout a po němž se slehla zem. Elen se rozhodne nabídnout finským kolegům pomocnou ruku. V této chvíli však ještě netuší, že pátrání se přesune také do její rodné Anglie…

Tímto pojetím se B. M. Horská zcela vymyká běžné produkci a dokáže upoutat i ty čtenáře/posluchače, kteří se za běžných okolností domácím autorům vyhýbají. Brouk nabízí dobře vystavěný děj, který se nesnaží za každou cenu šokovat a plýtvat hektolitry krve na každé straně. Díky tomu má Brouk daleko blíže k detektivkám ze staré školy než k moderním, akcí prošpikovaným thrillerům. Možná je to tak dobře, přeci jen občas nezaškodí trochu zvolnit a nechat příběh volně plynout a třeba právě v audiopodobě, která je pro tyto příležitosti vyloženě stvořená.

brouk

Walker & Volf si k nahrání Brouka přizvali Lucii F. Šternerovou, která mimo jiné obstarala pro tohoto vydavatele i načtení Líhně Miroslava Žambocha. Po této akční sci-fi se nyní vrhá do zcela jiného žánru a nutno říct, že tato změna interpretce rozhodně prospěla. Její přednes je daleko více uvěřitelný a rozhodla se zapracovat i na práci s hlasem. I když v tomto ohledu má za narátorskou špičkou stále co dohánět. Oproti Líhni je však její výkon rozhodně lepší. I její hlas daleko lépe s tímto příběhem souzní, než tomu bylo v předchozím případě.

Celkový dojem z audioknihy dotváří i nezbytný hudební doprovod. Již tradičně jej můžeme slyšet v mezipauzách mezi jednotlivými kapitolami. Navíc v sobě nese i lehký nádech dramatična, takže se k celému příběhu skvěle hodí.

Brouk v audiopodobě sice asi nebude aspirovat na úplně nejvyšší příčky, rozhodně se však nejedná o zklamání. Interpretka podává profesionální výkon, kterému by sice možná slušelo trochu více emocí, avšak nejedná se o nic, co by v samotném poslechu nějak rušilo. Navíc právě díky duu W&V se nám dostává do rukou další zajímavý kousek z českých luhů a hájů, který by jinak řada z nás úplně minula. V případě Brouka by to byla rozhodně škoda, protože tato česká detektivka se může směle měřit i se zahraniční konkurencí.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..