B. M. Bendis – Strážci galaxie / All-New X-Men: Soud s Jean Greyovou

0

 

ANOTACE:
Příchod původních X-Menů do současnosti vyslal rázové vlny do celého marvelovského vesmíru, ale my jsme viděli jeho účinky jenom na Zemi – až doteď! Když jedna z mimozemských ras zjistí, že je Jean Greyová – někdejší (nebo možná budoucí) hostitelka destruktivní moci Phoenix – zpátky na Zemi, rozhodne se učinit ji zodpovědnou za genocidu, kterou spáchala Dark Phoenix. A tak musí Strážci galaxie pomoct X-Menům zachránit Jean před intergalaktickou spravedlností. Na pomoc jim dorazí i jeden překvapivý spojenec z minulosti, ale bude to proti nejmocnější armádě vesmíru stačit? Nepropásněte tohle první setkání dvou největších marvelovských sérií!

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Strážci Galaxie bezpochyby patří mezi jedny z nejoblíbenějších postav Marvel univerza. Akční nenáročná zábava fanoušky evidentně baví. Jak to ale dopadne, když si partička okolo Rocketa a Groota střihne jeden malý crossover s legendárními X-meny? O tom se můžeme přesvědčit v posledním přírůstku série od Briana Michaela Bendise, tentokrát s podtitulem Strážci galaxie / All-New X-Men: Soud s Jean Greyovou.

Úvodní dva díly série nabídly zábavnou sci-fi podívanou, která nabízí v podstatě vše co si fanoušek této potrhlé partičky může přát. Bendis v nich navíc začal pomalu rozvíjet konflikt, jenž by měl být nosnou osou této série. S třetím přírůstkem do řady však přichází malá změna. Jak už samotný název napovídá Strážci dostanou nové “parťáky”. Iron man se po “dovolené” vrátil zpátky na Zemi a tak aby se Strážci galaxie necítili osiřelí, přizval jim Bendis tentokrát na pomoc partičku X-menů.

Komiksů v českém jazyce s těmito hrdiny je jako šafránu a tak bezpochyby nejeden fanoušek zajásá radostí. Bohužel, je to zároveň i největší problém této knihy. Vzhledem k tomu, že u nás řada All-New X-Men nevychází bude vám při čtení této knihy řada informací scházet. A to i přesto, že se Bendis snažil do jednotlivých sešitů nacpat co nejvíce informací. Díky tomu sice primární zápletku této knihy vcelku dobře pochopíme, přesto nám bude chybět řada detailů, abychom si ji mohli užít naplno.

Stejně tomu bylo i v předchozí knize, kdy se na scéně objevila Angela. Jednotlivé série Marvelu jsou zkrátka dost často velmi provázané a jedna druhou ovlivňují. Čtenáři, kteří jsou omezeni pouze na české překlady se tak musí smířit s tím, že pravděpodobně nikdy nedostanou zcela dokonalý zážitek.

I přes tento handicap funguje aktuální číslo Strážců galaxie až překvapivě dobře. Jak už samotný název napovídá, zápletka se tentokrát točí okolo Jean Greyové. Původní X-Meni se totiž dostali do současnosti a spolu s nimi i tato legendární postava. A právě ji se rozhodne jedna z mimozemských ras soudit za zločiny, které měla někdejší (nebo možná budoucí) Jean Greyová spáchat. Záchranná mise tak může začít. Podaří se však X-Menům za pomoci Strážců galaxie zachránit Jean před intergalaktickou spravedlností?

Samotná kniha v sobě ukrývá sešity Guardians of the Galaxy (Marvel NOW!) #11-13 a All-New X-Men (Marvel NOW!) #22-24. Celý příběh je tak rovnoměrně rozložen mezi obě řady. I díky tomu se aktuální číslo nese v relativně vážnější rovině, než je tomu u Strážců galaxie běžné. Rozhodně se však nemusíte bát, že bychom byli o vtípky ochuzeni úplně. Kromě nich se můžeme těšit na klasickou akční jízdu, která rozhodně neurazí, zároveň však od ní nesmíme čekat přílišné zázraky. Zkrátka klasická akční zábavná jednohubka.

Kresbu asi není potřeba dopodrobna rozebírat. Nese se v klasickém duchu, jako předchozí dvě knihy Strážců galaxie. Trojice Stuart Immonen, David Marquez a Sara Pichelliová odvádí poctivou práci, na kterou jsme u mainstreamových komiksů zvyklí. Potěšující je bezpochyby i fakt, že ačkoliv se v této knize prolínají dvě série, co se týče grafické stránky daří se autorům držet podobný styl. Díky tomu je kniha překvapivě konzistentní a jak Strážci galaxie, tak All-New X-Men se nesou v podobném grafickém stylu.

Komiksové crossovery sice u nás nebudou mít pravděpodobně nikdy úplně ideální výchozí pozici, přesto je dobře, že se čas od času na trhu nějaká ta vlaštovka objeví. Fanatické fanoušky a šťouraly pravděpodobně Soud s Jean Greyovou neuspokojí, běžnému čtenáři však nabízí nenáročnou akční zábavu, která i přes určité chybky rozhodně neurazí.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..