B. Azzarello & L. Bermejo – Batman: Zatracení

0

 

ANOTACE:
Joker je mrtvý
O tom není pochyb. Jedinou záhadou zůstává, jestli mu ten jeho hubený krk konečně zlomil sám Batman, nebo jestli za tím stojí jiná gothamská zlověstná síla.
Problém spočívá v tom, že Batman si na nic nevzpomíná… a čím více se noří do labyrintu tohoto případu, tím více pochybuje o všem, co se dozvídá.

A kdo může být vhodnější k tomu, aby to všechno rozpletl, než… John Constantine?

Háček je v tom, že i když John miluje záhady, je jedna věc, kterou má ještě radši – a to je pohrávání si s lidmi. A tak se nesourodý pár začne s Johnovou „pomocí“ hrabat v nechutných vnitřnostech Gothamu… a brzy se přiblíží šokujícímu odhalení, kdo doopravdy zavraždil Jokera.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Pokud bychom hledali jeden z nejdiskutovanějších batmanovských příběhů poslední doby, tak by jím bezpochyby byl Batman: Damned Briana Azzarella a Lee Bermeja. Vděčí ale tento titul za svou popularitu jen lehké kontroverzi kterou vzbudil, nebo nabídne čtenářům i něco navíc? O tom se můžeme díky nakladatelství CREW nyní přesvědčit i sami BATMAN: ZATRACENÍ právě přichází…

Jestli jste poslední tři roky nestrávili na opuštěném ostrově, patrně jste zaznamenali aféru, která se okolo tohoto titulu krátce po vydání strhla. Batman: Damned měl být první vlaštovkou a tahákem chystaného DC: Black Label, jenž má být “plnohodnotnou” náhradou za Vertigo, které se dlouhodobě zaměřovalo na tituly pro dospělé čtenáře. Lee Bermejo však toto prohlášení evidentně vzal doslova a tak jsme na stránkách tohoto komiksu mohli najít i Batmanovu chloubu. 

Kolem “Batdicku” se takřka okamžitě strhlo velké halo a šéfové DC měli co vysvětlovat. Ostatně, pokud jste byli na Crweconu speciál, kde byl jedním z hostů i Jim Lee, mohli jste se přesvědčit na vlastní kůži. Ať už byla pravda okolo Batmanova přirození jakákoliv jisté je, že tato aféra zafungovala dokonale. První číslo Batman: Damned se okamžitě vyprodalo a stalo se žádanou sběratelskou komoditou, jelikož další dotisky již přinesli zcenzurovanou verzi, ze které bohužel vychází i české vydání. To si CREW připravila vcelku stylově na první český Comic Con, kde byl jedním z hostů i Brian Azzarello a tak si mohli fanoušci nechat tento komiks i podepsat.

Autorské duo Azzarello/Bermejo se navíc v tomto komiksu vrací ke své dvanáct let staré jednohubce, v níž se zaměřili na Batmanovu nemesis Jokera. Právě na něj by mělo Zatracení volně navazovat. Úkol rozhodně nelehký, jelikož Joker dodnes platí za jeden z nejlepších batmanovských příběhů posledních dekád. Azzarello se toho však nebojí a začíná ve velkém stylu.

Joker je mrtvý. Před Gothamem se tak otevírá nová éra. Kdo však šíleného klauna zabil? Byl to snad sám Batman, nebo někdo úplně jiný? Tolik otázek a žádné odpovědi… Mezitím se navíc do krve zmlácený a zraněný Batman probírá v sanitce cestou do nemocnice. A vcelku záhy se přesvědčí o tom, že je na celé situaci něco zatraceně špatně… jenže co? Sám si na nic nevzpomíná a aby toho nebylo málo, na scénu přichází John Constantine. Dopátrá se nakonec tato nesourodá dvojice pravdy, nebo zůstane vrah Jokera navždy ukryt ve stínech?

Na první pohled to vypadá, že je skutečně na co se těšit. Na druhou stranu pokud jste již četli nějaké zahraniční reakce, tak vám patrně neuniklo, že to byl právě samotný příběh, který byl tomuto komiksu nejvíce vyčítán. A tak asi nemá smysl chodit kolem horké kaše, Azzarello svůj stín zcela nepřekročil. Batman: Zatracení má rozhodně i slabší místa a leccos se mu dá vytknout (lehká zkratkovitost, samotný závěr). Zároveň však nabízí i velice zajímavé momenty, které jdou ruku v ruce s perfektní ponurou až hororovou atmosférou, která vás zcela pohltí. Ano, žádný “majstrštyk” v tomto ohledu tedy nečekejte, Azzarello měl už i lepší dny, zároveň se však nekoná ani žádné velké zklamání a tak by měli být fanoušci Temného rytíře vcelku spokojeni.

Pokud by vás navíc příběh opravdu neoslovil, stále je zde ještě naprosto fantastická kresba Lee Bermeja. Právě ten táhne tento komiks k výšinám. Toho si byli evidentně vědomí i v CRWI, a tak Batman: Zatracení vychází ve zvětšeném formátu, stejně jako například Batman: Můj temný princ, jenž stál také z velké části na kresbě. Bermejo zde skutečně exceluje a vy tak budete díky většímu formátu takřka na každé stránce “chrochtat” blahem.

Hodnotit tento komiks jako celek, však není úplně jednoduché. Velice totiž bude záležet na tom, jak moc vám sedne samotný příběh, který si pro nás Brian Azzarello přichystal. Osobně jsem s ním až na samotný závěr moc problémů neměl a tak ve mě převládají veskrze pozitivní pocity. Ať už vás ale Batman: Zatracení osloví pouze po grafické stránce, či se k ní přidá i samotný scénář jisté je, že si v tomto komiksu přijde na své takřka každý. Byla by tedy věčná škoda jen tak jej minout.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..