Azul: Letohrádek – desková hra

0

Jen málokterá herní série se v posledních dvou letech u nás těší takové oblibě, jako cenami ověnčený Azul. Nádherná abstraktka se dočkala již dvou variací a jelikož se říká do třetice všeho dobrého a zlého, na scénu přichází zbrusu nový kousek Michaela Kieslinga. Po dokončení paláců v Evoře (Azul) a v Sintře (Vitráže Sintry) se věhlasní stavitelé tentokrát pustí do budování skvostného Letohrádku.

Z původně vcelku nenápadné hry s jednoduchými pravidly se takřka přes noc stal obrovský hit, který boural žebříčky prodejnosti. Bylo tedy vcelku pochopitelné, že Michael Kiesling tohoto úspěchu využije. Naštěstí celá série rozhodně není jen dojičkou na peníze, ale každá ze tří her přináší jedinečný zážitek, který má šanci zaujmout hráče od úplných začátečníků, až po zkušené stratégy, kteří u Azulu rozhodně nemusí nutně umřít nudou. Toto tvrzení nejvíce platí pro aktuální novinku, která zachovává úžasnou přístupnost a jednoduchá pravidla prvního dílu, ale přidává k nim celou řadu dalších prvků, které z ní dělají, stejně jako z Vitráží Sintry, hráčtější záležitost.

Na tomto místě samozřejmě celou řadu z vás napadne otázka, zda se princip přikládání kamenů z úvodního Azulu již přeci jen nevyčerpal. Odpověď na tuto otázku nebude zcela jednoduchá na straně druhé, každý ze tří Azulů nabízí i přes podobný “feeling” natolik odlišný herní zážitek, že bez problémů obstojí i jako samostatná hra. Pokud vás tedy pokládání kamenů ještě neomrzelo Letohrádek je zde právě pro vás. Těšit se tak můžete na další povedenou abstraktku pro pro 2-4 hráče od 8 let a herní dobou od 30 do 45 min.

Ještě než se koukneme na samotné změny, které si pro nás Kiesling ve své novince přichystal, vrátím se k výše zmíněnému věku. Ten je ve hrách velice často hodně orientační a například původní Azul vcelku snadno zvládnou i mladší hráči. V případě Letohrádku, či předchozích Vitráží Sintry však už hodně záleží na zdatnosti jednotlivých malých hráčů. Osobně bych se u těchto dvou her a Letohrádku obzvláště již držel věkového doporučení. Je zde zkrátka více věcí, které je potřeba hlídat a s tím mohou mít menší děti problém.

Dost už ale chození okolo horké kaše, na co se tedy můžeme v aktuální novince, kterou na náš trh přináší v kompletní lokalizaci společnost MindOK těšit? Asi jste již pochopili, že základní princip s umisťováním kamenům i u Letohrádku zůstává. Novinek je zde však více než dost. Opět tak sice budete brát z 5-9 výloh (podle počtu hráčů) barevné kameny, avšak už v tomto kroku přichází oproti původní hře změna.

U Letohrádku se totiž do hry dostávají bonusové barvy, ty se s každým kolem mění a tvoří speciálního žolíka, který vám může hodně pomoci. Hráč si tak na daných výlohách vybere všechny dílky stejné barvy, které potřebuje a zároveň si vezme i jeden dílek bonusové barvy, pokud ta zrovna na dané výloze je. Zbytek jde již tradičně doprostřed mezi výlohy. Takto opět pokračujete až do chvíle, dokud si mezi sebou nerozeberete všechny dílky na výlohách

Nyní přichází čas na další fázi a spolu s ní i na pořádnou porci změn a novinek, na které se u této hry můžete těšit. A začneme rovnou u samotných dílků. Ty totiž na rozdíl od předchozích verzí Azul rovnou nestavíte, ale jen je shromažďujete vedle hrací desky. Až je vše rozebráno můžete se pustit do stavění a zde je další hodně podstatná změna. Zatímco u původního Azulu i Vitráží jste na svou herní desku umisťovali všechny nashromážděné dílky, Letohrádek na to jde jinak.

Ve vašem tahu se budete snažit umístit dílky na růžici v dané barvě. Avšak zde přichází pár rozdílů. Jednotlivé růžice mají na sobě kromě barvy na jednotlivých dílkách i číslo. A právě to značí počet kamenů, které budete muset použít, abyste mohli daný dílek růžice obsadit. Vyberete si tak například modrou růžici a na ní dílek s číslem pět. Pro její obsazení tak budete potřebovat celkem pět modrých kamenů, nebo jejich kombinaci se žolíkovou barvou. Následně jeden z těchto pěti kamenů umístíte na dané pole a zbytek nasypete “bez využití” do věže. Tento prvek je velice zajímavý a vyžaduje po hráčích určitou taktiku a propočítávání jednotlivých kroků. Jelikož za každý nevyužitý kámen, který ve vaší zásobě zůstane, okamžitě ztrácíte body. Naštěstí máte možnost si odložit až čtyři kameny do dalšího kola. To je další z prvků, se kterým je potřeba počítat, jelikož vám nejednou může zajímavým způsobem pomoci.

Další zajímavou inovací jsou okrasné prvky letohrádku. Na vaší desce tak mezi růžicemi najdete i znázornění okna, sochy a pilíře. Pokud se vám některý z těchto prvků podaří zcela obklopit kameny. Získáváte okamžitě 1-3 další kameny z nabídky na hlavní desce, která se poté ihned doplní. Díky těmto jednotlivým inovacím můžete krásně řetězit jednotlivé kroky a dopomoci si k novým kamenům a tím i obsazeným polím na růžicích. Avšak běda, když si vše špatně spočítáte a ve výsledku zjistíte, že vám v zásobě zbylo například pět kamenů, které nemáte šanci kamkoliv umístit.

Samotná hra se navíc hraje pouze na šest kol, prostoru pro dlouhodobější plánování zde tedy moc není a je potřeba co nejlépe využít všech možností tak, abyste na konci hry získali co nejvíce bodů a stali se tak vítězi celé hry. Letohrádek tak z celé série nabízí, alespoň tedy dle mého názoru, zdaleka nejvíce prostoru pro plánování a strategii, čímž posouvá původní jednoduchý koncept hry na zcela novou úroveň.

Ano, podobným směrem se autor již vydal i u Vitráží Sintry. V případě této hry jsem však narážel na pár věcí, které mě osobně trochu iritovali a kazili mi celkový zážitek. Například neustálé otáčení dílků hráčské desky, během kterého jste si zaručeně vše pobourali mi moc radosti neudělalo. To naštěstí u Letohrádku zcela odpadá a vy se tak můžete zcela soustředit na samotnou hru.

Ať už patříte k fanouškům celé série, či nikoliv, Letohrádek rozhodně stojí za vyzkoušení. Nádherné grafické zpracování tu jde opět ruku v ruce s jednoduchými pravidly, které vás však tentokrát donutí i trochu více přemýšlet. Michael Kiesling vám tak na potřetí rozhodně nedá nic zadarmo a je to rozhodně dobře. Jelikož právě na tomto příkladu je krásně vidět, kam až se dá původní jednoduchý koncept s trochou péče posunout. Je tedy Letohrádek nejlepší hrou série? Z mého pohledu určitě ano, byť na tomto místě bude záležet především na preferencích jednotlivých hráčů. Chybu však pořízením této hry určitě neuděláte… 

AZUL: LETOHRÁDEK 
AUTOR: MICHAEL KIESLING
VYDAVATEL ORIGINÁLU: NEXT MOVE GAMES (2019)
VYDAL CZ: MINDOK
ROK: 2020
POČET HRÁČŮ: 2-4
VĚK: 8 LET
HERNÍ DOBA: 30-45 MINUT

 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..