Ayn Randová – Atlasova vzpoura

2

Rozsáhlý, vlivný a kontroverzní román Ayn Randové vyšel poprvé v roce 1957 a dodneška je její nejproslulejší a nejprodávanější knihou. Randová se věnovala především filosofii, vypracovala vlastní směr zvaný objektivismus. K němu patří etický egoismus či racionální sledování vlastního zájmu. Ve svém románu využívá postupů science-fiction, detektivky i milostné romance. Děj tohoto díla je zasazen do dystopické budoucnosti Spojených států, v které se prosazují socialistické tendence, regulace a daně. Ústřední premisu knihy metaforicky vyjadřuje název: co se stane, když se Atlas, který na svých ramenou nese svět, rozhněvá a svět z ramen shodí? Co se stane, když tvůrčí mozky – vůdčí byznysmeni, vědci, vynálezci, umělci… –, kteří udržují svět v chodu, začnou stávkovat? Tento motiv demonstruje, že když se zničí lidské usilování o vlastní zisk a prospěch, povede to ke zhroucení celé společnosti.

…………………………………………………………….

Jedno z nejzásadnějších děl moderní americké literatury se po 57 letech od svého prvního vydání dočkalo také českého překladu. Nakladatelství Argo a Dokořán spojily své síly a přináší našim čtenářům více než tisícistránkový opus Atlasova vzpoura od americké filosofky Ayn Randové. Má ovšem tato bible objektivismu co nabídnout i v našich zeměpisných šířkách, anebo se jedná pouze o raritu, která bude zdobit knihovny fajnšmekrů?

194540_bigAmerická spisovatelka a filosofka Ayn Randová se narodila v Rusku, odkud v roce 1926 emigrovala do USA. Do podvědomí miliónů lidí po celém světě se zapsala nejen díky svým jedinečným románům, ale také díky své filosofii, které se naplno věnovala a rozvinula ji do nevídaných rozměrů. Objektivismus je navíc všudypřítomný i v jejích knihách a právě Atlasova vzpoura je tímto směrem protkaná od začátku až do konce.

Zatímco je ve Spojených státech tento směr všeobecně přijímán a znají jej miliony lidí, kteří v něm nacházeli a stále nachází útočiště, u nás moc známý není, a proto rozhodně nezaškodí se s tímto směrem a vlastně celým myšlenkovým odkazem Ayn Randové blíže seznámit na internetových stránkách www.aynrand.cz. I díky této stránce bude některým čtenářům dávat tisícistránkový opus větší smysl.

CELOU RECENZI NALEZNETE NA WEBU FANTASIA.CZ

Kniha vychází v nakladatelství Argo I Dokořán
K DOSTÁNÍ JAKO: KNIHA I EBOOK

…………………………………………………………….

polaroid-photo-avatar-psdAyn Rand byla rusko-americká spisovatelka, dramatička a scénáristka. Je autorkou slavných románů Zdroj (The Fountainhead) a Atlas pokrčil rameny (Atlas Shrugged) a také autorkou filosofického systému objektivismus.

Narodila se v ruském Petrohradě 2. 2. 1905 a zemřela v New Yorku 6. 3. 1982. Dva roky po dokončení petrohradské univerzity, na které studovala historii a filosofii, emigrovala do USA. První léta strávila v Hollywoodu, kde prošla řadou zaměstnání a přitom se pokoušela o psaní scénářů. První z nich, Red Pawn, se jí podařilo prodat v roce 1932. Její první román, We the Living, byl dokončen v roce 1933, nenašel však nakladatele až do roku 1936. Druhý román, The Fountainhead (Zdroj), byl odmítnut dvanácti nakladateli a nakonec vyšel až v roce 1943. Navzdory tomu, že byl ignorován kritikou, se z něho stal bestseller a zůstal jím dodnes. V roce 1957 následoval poslední román, Atlas Shrugged, v němž autorka beletristickým způsobem zpracovala svou unikátní filosofii – objektivismus. Od té doby se Ayn Rand věnovala psaní esejů a přednáškám, komentujícím současné dění, a systematizaci objektivismu.

Její vize člověka jako nezávisle přemýšlejícího, sebevědomého individualisty, ukotveného pevně v objektivní realitě, spolu s její filosofií ,,pro život na zemi“ ovlivnily životy milionů čtenářů a stály na počátku filosofického hnutí, které má stále rostoucí vliv na americkou společnost.

wordpress hodnoceni

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

2 komentáře

  1. Dnes jsem si knihu přinesla z knihovny, jsem zvědavá, jak se mi bude líbit. Pokud mě na prvních sto stranách nezaujme, tak ji odložím, nebudu se trápit s takovou bichlí 🙂 Na databazeknih.cz jsem našla víceméně kladné recenze, tak si myslím, že si titul získá i mou přízeň 🙂

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..