Åsa Larsson – Sluneční bouře

0
ANOTACE:

Hrůzným způsobem zavražděný a rituálně zmrzačený mladý muž leží na podlaze kostela náboženského společenství, které kdysi založil.

Pomůže jeho sestře, na kterou padl stín podezření, dávná kamarádka?

Rebecka Martinssonová se po letech vrací do svého rodného městečka, z něhož musela kdysi za dramatických okolností odejít do Stockholmu, kde pracuje jako daňová poradkyně. Bude muset zapátrat hluboko ve své paměti, aby se postavila čelem k temnému tajemství, které za sebou tehdy v Kiruně zanechala…

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
audioebookykniha


Vydavatelství OneHotBook se dlouhodobě zaměřuje na severskou literaturu. Příznivci mluveného slova si tak v jejich produkci bezpochyby přijdou na své. V OHB však neusínají na vavřínech a svou nabídku nord krimi i nadále rozšiřují. Nejnovějším přírůstkem do této řady je nadějná Sluneční bouře oceňované švédské autorky Åsy Larsson.

Asa_Larsson_Slunecni_boure_audio_Onehotbook_3DV knižní podobě jsme se s tímto románem mohli poprvé setkat již v roce 2010, když jej nakladatelství Host uvedlo na náš trh. Nyní, o šest let později, chytá série s advokátkou Rebeckou Martinssonovou druhý dech a to právě díky OneHotBook, jenž se této série v audioknižní podobě ujalo.

Na režisérskou židli již tradičně usedla zkušená Jitka Škápíková, kterou na této horké židli narátora doplnila neméně zkušená Jana Stryková. Ta fanouškům OneHotBook rozhodně nebude neznámá. Pro tohoto vydavatele se podílela na celé řadě titulů (např. Norské dřevo, Atlas mraků, Zmizelá, Mycelium a další…). Ovšem, všechny tyto zmíněné audioknihy  byly vícehlasé.  A tak až ve Sluneční bouři dostala poprvé možnost ukázat svůj talent.

„Je to velká zodpovědnost, ale hlavně radost! Moc mě těší, že moje ‘první celá audiokniha’ je právě tato. Sluneční bouři bych se nebála doporučit ani náročnějším čtenářům či posluchačům. Je to velmi dobře napsaná detektivka, od které se při čtení jen těžko odtrhnete. Je napínavá, seversky ponurá, místy dokonce velmi specificky vtipná. Ironická. Možná i proto, že ji napsala žena tak trochu o ženách, je mi velmi blízká,“ líčí interpretka.

Ačkoliv je první díl série Åsy Larsson ve všech ohledech klasickou severskou detektivkou, najdeme zde i pár odlišností, které jí odlišují od většiny konkurence. Díky tomu se tato série stává snadno rozpoznatelnou a snad i atraktivní pro fanoušky severské detektivky. A v audioknižní podobě tomu rozhodně nebude jinak. Jana Stryková dodala celé nahrávce své osobité kouzlo a svým charakteristickým hlasem táhne celý příběh kupředu. Ovšem pěkně popořadě. A na co se tedy můžeme ve Sluneční bouři těšit?

J_Strykova_Slunecni_boure_OneHotBookHlavní hrdinkou této knihy, potažmo celé série, je mladá ambiciozní advokátka Rebecka Martinssonová. Ta se po dlouhých letech vrací do rodného městečka Kiruny, které je na hony vzdálené uspěchanému životu ve Stockholmu, kde pracuje jako právnička specializovaná na daňové poradenství. Jednoho dne ji však dávná přítelkyně Sanna požádá o pomoc. Její bratr byl brutálním způsobem zavražděn a zmrzačen v místním kostele a Sanna patří mezi hlavní podezřelé. Rebecka se tak vrací do míst, ke kterým ji poutá řada dobrých i špatných vzpomínek. Historie však musí pro tentokrát stranou, jelikož se v malém důlním městečku beztrestně dál pohybuje vrah Sannina bratra…

„Rebecka je takovým prototypem dnešních třicátnic. Velmi inteligentní a samostatná žena žijící jen svou prací, ale ve skrytu duše toužící po teplu domova. Bylo by divné, kdyby alespoň některé její vlastnosti s mojí maličkostí nerezonovaly. Naštěstí od ní už mám ale rodinu, tak alespoň některé její problémy už řešit nemusím,“ popisuje herečka.

Jedním z poznávacích znamení této série je bezpochyby hlavní hrdinka. To, že se jedná o ženu, je první odlišností. Navíc se nejedná o policistku, ale právničku zaměřující se na daně. Oproti konkurenci maličko rozdíl, přeci jen prototypem hrdiny severských kriminálek je kriminální komisař ve středních letech, zmítající se buď v depresi nad svým životem, popřípadě zápasící s některou ze závislostí na alkoholu, drogách, prášcích a podobně. V tomto ohledu se jedná o příjemné oživení. A jelikož je Rebecka v podstatě amatérka, i samotné pátrání má daleko více lidskou podobu. Tomu napomáhá i fakt, že mezilidské vztahy tvoří jeden z hlavních pilířů této série. Ano, násilí tu najdeme. Občas i docela brutální. Už i samotný úvod je toho krásným důkazem, na druhou stranu na něm však autorka nestaví. Sílu jejích knih přeci jen najdeme někde jinde.

Slunecni_boure_966x260-CZ

Toho si jsou velmi dobře vědomi i  ve OneHotBook. Do narátoského křesla tak usedla opravdová persóna, která se k hlavní hrdince skvěle hodí. Jana Stryková má výborný přednes a v jejím hlase je slyšet síla a sebevědomí, kterým se vyznačují dnešní “nezávislé” třicátnice. Zároveň však v jejím hlase najdeme i řadu emocí, které dodávají příběhu správnou atmosféru a dotváří tak celkový dojem ze samotné nahrávky. Tu Stryková svým výkonem pozvedává oproti knižní předloze o úroveň výš.

Celkový dojem pak podtrhuje i hudební doprovod, jenž nás provází celou audioknihou. Ten je v tomto případě opravdu velkorysý a daleko výraznější než u jiných audioknih. Skvěle však se samotným příběhem ladí a dodávají mu místy melancholickou až zadumanou atmosféru. O kvalitách hudební složky tak netřeba polemizovat. Ostatně, na vysokou kvalitu jsme u tohoto vydavatele již zvyklí a ani Sluneční bouře se nijak nevymyká.

Přestože Sluneční bouře nepatří k tomu nejlepšímu, co můžeme mezi severskými detektivkami najít, své posluchače a fanoušky si bezpochyby najde a má jim co nabídnout. Jana Stryková dodává celé nahrávce správný drive a drží posluchače v pozornosti až do samotného závěru. Ve Sluneční bouři tak dostáváme další zajímavou sérii, která se dočkala své audiopodoby a nám tak nezbývá, než se těšit na další díl, protože v podání Jany Strykové je opravdu radost tuto sérii poslouchat.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..