Asa Larsson, Ingela Korsell – PAX # 1 – 2

0

Ozývá se tep času a vchází temnota… V městečku Mariefred se začínají dít podivné věci. K životu se probouzejí nadpřirozené bytosti. Tajná knihovna ukrytá pod kostelním návrším přitahuje zlé síly. Její ochrana slábne a svět se ocitá v ohrožení. V těchto nejistých časech sem do pěstounské rodiny přicházejí bratři Alrik a Viggo, kteří — jak se brzy ukáže — byli vybráni, aby pomohli chránit tajnou knihovnu. Podle starých strážců jsou ale na válečníky příliš mladí, a proto musejí podstoupit náročnou zkoušku. Skutečné nebezpečí je však teprve čeká…

…………………………………………………………….

O tom, že se nakladatelství Host rozhodlo zaměřit i na mladší čtenáře, jsme se mohli přesvědčit už loni díky knihám jako Bertík a čmuchadlo, Annie a Berlepsové nebo Téměř ctihodná liga pirátů: Poklad čarodějky ze Severu. Nyní k těmto titulům přibudou další, a to hned první dva díly úspěšné série Pax, jenž v Hostu vychází pod názvy Hůl prokletí a Grim přízrak.

1051Pax spatřil světlo světa teprve loni a téměř okamžitě si v domovském Švédsku získal nadšené ohlasy čtenářů. Navíc za ním stojí ostřílená autorka, kterou mohou znát i čeští čtenáři díky její krimi sérii s Rebekou Martinsonovou. Ano, řeč je o úspěšné spisovatelce Åse Larsson, která spojila síly s Ingelou Korsellovou a Henrikem Jonssonem a společně vytvořili strhující příběh, jenž je zároveň zajímavým pohledem na severskou mystiku.

Tato ambiciózní fantasy série pro čtenáře od deseti let má čítat celkem deset dílů. V originále zatím vyšly první čtyři svazky. Díky nakladatelství Host je Česká republika vůbec první zemí, kam tato série po Švédsku zavítala. Navíc nezůstává nikterak pozadu za originálem, protože třetí a čtvrtý díl chystá nakladatel k vydání ještě letos na podzim.

Hluboko pod městečkem Mariefred se ukrývá starobylá magická knihovna, o jejíž existenci nemají běžní smrtelníci ponětí. Z celého města o ní vědí pouze dva lidé, staří sourozenci Estrid a Magnar, kteří jsou zároveň i jejími strážci. Dlouhá léta se zde nic nedělo, ovšem časy se mění a knihovnu začínají ohrožovat temné síly. Naštěstí se má vyplnit proroctví, jenž strážcům pošle pomocníky, kteří jim v boji s temnotou pomohou a časem je možná i na jejich místě vystřídají.

Shodou okolností právě v této době se v Mariefredu ocitají bratři Alrik a Viggo, jenž zde mají žít u nové pěstounské rodiny. Magnara brzy napadne, že by se mohlo jednat o sourozence zmíněné v proroctví, a tak se je snaží neprodleně zasvětit do tajemství knihovny a nebezpečí s ní spojených. O jejich přítomnosti však vědí i síly zla, které se jich snaží za každou cenu zbavit. Marifredem tak obchází temnota a začínají se dít opravdu zlověstné věci…

1052Zatímco o samotný příběh se podělili Larssonová s Korsellovou, ilustrace, které celou sérii doprovázejí, jsou čistě v režii Henrika Jonssona a perfektně dotvářejí celkovou atmosféru. A přestože je tato série určená pro čtenáře již od deseti let, rozhodně není pro žádné “strašpytlíky”, jelikož místy umí být PAX docela děsivé čtení, obzvláště v druhém díle. Bude tedy rozhodně zajímavé sledovat kam až se autoři rozhodnou zajít. Je i docela dost možné, že tato série bude dospívat spolu se svými čtenáři, jako tomu bylo například u Harryho Pottera. Každopádně na tato hodnocení je ještě brzo a na výsledek si budeme muset ještě nějakou dobu počkat.

Samotný děj se točí na relativně malém prostoru s několika málo postavami. Což je pro menší čtenáře rozhodně plus, protože díky tomu nebudou mít sebemenší problém s orientací, která by jim bránila užít si tuhle urban fantasy jízdu naplno. Navíc autorky vycházejí mladým čtenářům vstříc i samotným stylem, jakým je tato série napsaná. Zbytečně se nezdržují dlouhými popisy, které by čtenáře nudily, ale zaměřují se na samotný děj, který tak svižně plyne kupředu, a je tak skvělým společníkem pro neposedné děti, které se nechají snadno rozptýlit. Koncentraci v tomto ohledu bezpochyby napomáhají i originální ilustrace, které vyplňují značnou část knih.

Ačkoliv se obě knihy točí především kolem severské mytologie, která je v tomto případě opravdu lákavým tématem, autoři nezapomínají ani na samotné postavy, které rozhodně nejsou černobílé. V knihách tak žijí vlastními životy, včetně radostí i strastí běžného života. Díky tomu nebudou mít čtenáři problém se vžít do kůže neposedné sourozenecké dvojice a naplno s nimi prožívat dobrodružství, která si pro ně osud připravil.

Přestože má každá kniha svůj uzavřený příběh, spojuje je nezanedbatelná linie, která posouvá události kolem knihovny mílovými kroky kupředu. S tím se pojí asi i největší zápor obou knih, a tím je přílišně otevřený konec, který vysloveně nutí k přečtení dalšího dílu. U první knihy to sice tolik nevadí, jelikož je na světě i pokračování, ovšem u druhého dílu vzniká problém, protože třetí a čtvrtý svazek této série vyjde až na podzim.

Åsa Larsson bezpochyby dokázala, že se nemusí nutně věnovat pouze detektivkám, ba právě naopak. Stejně jako například Jo Nesbo má spolu se svými kolegy nakročeno k pořádnému úspěchu, protože již teď jsou ohlasy na Pax více než pozitivní. Čtenářům tak nezbývá, než netrpělivě vyhlížet podzim a doufat, že se autorům podaří udržet nastavenou laťku i v dalších dílech.

Kniha vychází v nakladatelství Host
K DOSTÁNÍ JAKO: KNIHA

…………………………………………………………….

polaroid-photo-avatar-psdAsa Larssonová (nar. 1966) pochází z Kiruny, malého městečka v severním Švédsku. V současnosti žije se svými dvěma dětmi na jihu Švédska, poblíž Gripsholmu. Než se začala věnovat psaní, pracovala jako daňová poradkyně. Její první kriminální román Sluneční bouře (2003; zfilmováno 2007; česky Host 2010) vzbudil ve Švédsku velký zájem čtenářů a získal ocenění za nejlepší kriminální prvotinu. Stejný ohlas měly i její další detektivní romány s hlavní postavou Rebeckou Martinssonovou: Temná stezka (2006) a Než pomine tvůj hněv (2008; obě česky Host 2012). Knihy Åsy Larssonové byly přeloženy do patnácti jazyků a za knihuProlitá krev (2004; česky Host 2011) autorka obdržela Cenu za nejlepší švédský kriminální román. Oběť Molochovi (2012; česky Host 2013) je pátým dílem úspěšné série.

Ingela Korsellová dříve pracovala jako učitelka. V současnosti dokončuje doktorát v oblasti dětské gramotnosti. Napsala už dva napínavé romány pro mladé čtenáře.

 

wordpress hodnoceni

 
Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..