Arthur C. Clarke – Setkání s Rámou

0

ANOTACE:
Jeden z nejslavnějších románů světové sci-fi od spisovatele a nositele titulu „Velmistra žánru science-fiction“, Arthura Charlese Clarka.

Z vesmíru se postupně vynořuje obrovský objekt vážící miliardy tun, který astronomové pojmenují Ráma. Proniká nepředstavitelnou rychlostí sluneční soustavou a vesmírné sondy zjišťují, že se v žádném případě nejedná o přirozený objekt. Neuvěřitelné se stává skutkem a jak vědci, tak celé lidstvo se s nadšením i obavami připravují na setkání s vesmírnou lodí. Nikdo netuší, kdo a proč přichází. Odpověď čeká za dosud hermeticky uzavřenými poklopy Rámy.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:

 

 


Fanouškům audioknižní fantastiky patrně audiovydavatelství Walker & Volf netřeba dlouze představovat. Tento vydavatel se již od svého založení v roce 2014 pilně věnuje domácí fantastice, kterou se snaží přinášet i v čím dál tím více populární audiopodobě. V poslední době se však duo W & V vydává i za naše hranice, po dobrodružném románu Bernarda Cornwella přichází na řadu jedna z největších legend žánru sci-fi. Po dlouhých 44 letech od prvního vydání mají konečně čeští posluchači možnost se zaposlouchat do cenami ověnčeného Setkání s Rámou A. C. Clarka.

Navíc se v současné době jedná patrně o jedinou možnost (co se mi podařilo dohledat), snad kromě knihoven, jak se s tímto zásadním dílem setkat. Naposledy u nás tato kniha vyšla před osmi lety a rozhodně nepatří mezi nejdostupnější. Walker & Volf nám tak dávají jedinečnou možnost prožít jedno z nejzásadnějších děl science fiction v perfektní audioknize, jejíhož načtení se zhostil herec a dabér Martin Myšička.

Setkání s Rámou je sice úvodním dílem románové tetralogie, naštěstí však obsahuje zcela uzavřený příběh, jenž mapuje první setkání lidstva s gigantickou kosmickou lodí neznámého původu. Výzkumný tým se vydává kosmické těleso prozkoumat, aniž by tušili co je uvnitř čeká. Setkají se snad s tajemnými “Rámany”, nebo naleznou pouze mrtvou schránku, která postrádá jakýkoliv život?

Ačkoliv je tato kniha, stejně jako další díla mistra Clarka nadčasová, v určitém ohledu se na ní přeci jen podepsal zub času. A tak zatímco by byl dnes podobný příběh prošpikován akčními scénami plných násilí, krve a dramatických scén, původní Clarkovo dílo tak nějak bez zájmu proplouvá a žije vlastním životem. Napětí a akce zde pochopitelně je také, Clarke však na nich rozhodně nestaví, daleko důležitější je samotné sdělení a atmosféra, kterou autor umě buduje. Hodnotit knihu jako takovou však nejspíše nemá smysl, své kvality ostatně již dokázala, otázkou ale zůstává zda si sympatické duo Walker & Volf v tomto díle neukousli přeci jen trochu velké sousto.

Nemá smysl vás napínat, již teď mohu říct, že samotná audiokniha  obstála na výbornou a nezbývá než před duem W&V smeknout. Když si uvědomíme fakt, že se jedná v podstatě o “fanouškovské” vydavatelství, které se svým vybavením a zázemím nemůže ani zdaleka rovnat největším vydavatelům u nás, je až neuvěřitelné co se jim daří vytvořit.

Jejich audioknihy nebyly vždy bez chybičky a kvalita jejich titulů a nahrávek značně kolísala, v současné chvíli se však zdá, že W&V mají namířeno do nejvyšších pater vydavatelského průmyslu. Leccos naznačil již vynikající Sharpův tygr, který po právu patří k tomu nejlepšímu co toto vydavatelství přivedlo na svět. Setkání s Rámou pak vše jen potvrzuje. Technicky čistá nahrávka bez zbytečných ruchů a šumů, citlivě zvolený hudební doprovod a v neposlední řadě samozřejmě také vynikající interpret, to jsou nejzásadnější aspekty, které ukazují na kvalitně odvedenou práci, díky které patří tento titul k tomu nejlepšímu ( ne-li vůbec nejlepšímu) co nám W&V zatím předložili.

Tomuto dojmu bezpochyby velice napomáhá právě Martin Myšička, jenž se zhostil samotného načtení této nahrávky. Tento herec a dabér se tak v audioknihách objevuje čím dál častěji, kromě Házím ti laso, kamaráde, které načetl právě pro W&V, se s ním můžeme setkat i v řadě dalších zajímavých titulů od ostatních vydavatelů. V případě Setkání s Rámou pak podává zcela profesionální a procítěný výkon, kterému není moc co vytknout. Styl jakým Myšička načítá audioknihy skvěle sedí s celkovým vyzněním Clarkova příběhu a perfektně se tak obě tyto složky doplňují. Myšička dokázal skvěle vychytat ideální rozložení mezi “intonačními změnami” a obyčejnou četbou, díky čemuž se z poslechu této audioknihy stává skutečný zážitek.

Setkání s Rámou je skutečným skvostem, který se po právu řadí mezi největší legendy žánru. Nároky fanoušků a posluchačů tak rozhodně nebudou malé, přesto si troufám tvrdit, že nahrávka z audiovydavatelství Walker & Volf obstála více než se ctí a v současné době patří k tomu nejlepšímu co toto maličké vydavatelství vypustilo do světa.


 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply