Arne Dahl – Velké vody

0

Dag Lundmark byl velitelem rychle a efektivně provedené razie, při níž zemřel Winston Modisane. Byla ale Jihoafričanova smrt nezbytná? Paul Hjelm a Kerstin Holmová vyšetřují případ, který začíná v prostředí ilegálních přistěhovalců a končí ve lživé idyličnosti švédského léta. Nic není náhoda a detektivové začínají tušit, že se blíží velká voda, která smete vše…

…………………………………………………………….

Orientovat se v současných severských detektivkách není pro čtenáře rozhodně nijak jednoduché. Většina tak dává přednost již ověřeným jménům jako je Nesbø, Adler-Olsen, nebo třeba Kepler. Tak trochu v povzdálí je sleduje další věhlasný autor, jemuž se u nás bohužel nedostává tolik publicity, přesto by jej čtenáři neměli nechat bez povšimnutí. Ano řeč je švédském bestselleristovi Arne Dahlovi, jemuž v nakladatelství Mladá Fronta právě vychází v pořadí již pátá kniha o speciální policejní jednotce Skupině A pod názvem Velké vody.

VELKE_VODY_fmtDlouhou dobu se především švédští čtenáři mohli dohadovat, kdo se za tímto pseudonymem skrývá. Až se šestou autorovou knihou se dočkali odhalení. Arne Dahl je ve skutečnosti známý a uznávaný švédský literární kritik a spisovatel Jan Lennart Arnald. Kromě již zmíněné detektivní řady, jenž vychází pod pseudonymem má na svědomí řadu novel, románů, knih pro děti, ale sbírky básní. Přesto si popularitu za hranicemi Švédska získal hlavně díky svým drsným detektivním thrillerům.

Někteří filmový a televizní fanoušci si možná vzpomenou na úspěšnou televizní mini sérii na motivy Dahlových knih. U nás kompletní řadu těchto televizních filmů odvysílala Česká televize. Jeden z dílů navíc nesl stejné jméno jako aktuálně nejnovější kniha z této série Velké vody. Čtenáři tak konečně mohou dohnat milovníky televize a ponořit se do dalšího případu Skupiny A.

Paul Hjelm a Kerstin Holmová stojí před nelehkým úkolem. Ze speciálního oddělení stockholmské policie jsou přiřazeni k případu interního vyšetřování. Během rutinní akce zastřelil jeden z policistů ilegálního přistěhovalce z Nigérie. Prý nutná sebeobrana, jenže okolnosti napovídají i něco jiného. Jenže proč by policista bezdůvodně někoho zastřelil? Otázek stále přibývá a aby toho nebylo málo, podezřelým policistou není nikdo jiný než Kerstinin bývalý partner. Hjolmová se tak musí vypořádat nejen se současným případem, ale také se postavit svým stínům z minulosti.

Stejně jako u většiny severských autorů i Arne Dahl předkládá čtenářům zajímavý příběh, originální postavy, jenž kromě případu řeší i vlastní problémy a trápení a v neposlední řadě zde nalezneme také příběhovou linii, která se věnuje sociálním problémům. Na první pohled klasická severská detektivka, kterých nalezneme na každém kroku hned několik.

de_storsta_vatten-dahl_arne-22873573-719035753-frntlJenže kromě těchto klasických znaků se tento autor dokázal i odlišit. Čím? Především jazykem, jakým jsou jeho knihy napsány a Velké vody v tomto nejsou výjimkou. Autorovy vyjadřovací schopnosti jsou opravdu na úrovni a použitý jazyk u této literatury působí opravdu netradičně a originálně. Otázkou zůstává, zda se jedná o klad, nebo zápor.

Čtenáři detektivek si chtějí u knihy především odpočinout a nechat se unášet strhujícím příběhem. Jenže právě zde nastává kámen úrazu. Jazyk jakým se autor vyjadřuje nepatří k nejjednodušším a na některé čtenáře může působit zbytečně složitě a od samotného čtení je odradí. Možná by stálo zauvažovat nad tím, jestli by nebylo lepší na některých místech trochu ubrat. Celý příběh by tak nabral rychlejší tempo a správný spád.

Je tedy jasné, že tento jazyk v kombinaci s dlouhými popisy nemusí vyhovovat všem čtenářům. Ovšem i na něj se dá po nějaké době zvyknout. V té chvíli si teprve naplno vychutnáte příběh, který si autor pro své čtenáře přichystal. Finále ocení zejména ti, co byli celou dobu ostražití a nenechali si utéct jediné vodítko, či stopu, protože právě v závěru zapadne vše na své místo a autor objasní všechny nezodpovězené otázky.

Velké vody rozhodně stojí za zkoušku, je ovšem pravda, že autorův styl a jazyk nesedne asi úplně všem čtenářům. Těm, kteří mu ovšem dají šanci a přivyknou neobvyklému stylu se autor dozajista odvděčí zajímavým příběhem, který se ani v dnešní záplavě detektivek neztratí.

Recenze psána prologo_knihcentrum_bilypodklad Kniha vychází v nakladatelství Mladá Fronta
K DOSTÁNÍ JAKO: KNIHA I EBOOK

…………………………………………………………….

polaroid-photo-avatar-psdArne Dahl – 11. ledna 1963, Švédsko – Pět let se švédští čtenáři mohli jen dohadovat, kdo se skrývá za pseudonymem Arne Dahl a píše tak strhující detektivní thrillery…

Se šestou knihou se dočkali odhalení – ze záhady se vyklubal známý švédský spisovatel a kritik Jan Arnald (který pro pseudonym pouze trochu přeházel písmena svého jména.)
Jan Lennart Arnald je švédský literární kritik, redaktor a autor četných novel, románů, knih pro děti i sbírky básní. Popularitu i za hranicemi své země mu však vynesla jeho série velmi současných, drsných detektivních thrillerů Intercrime o specializované policejní jednotce Skupině A a jejích náročných případech.
Ačkoli autor od počátku počítal s uzavřenou řadou deseti dílů, přesto neodolal a vrátil se k Paulu Hjelmovi, Kerstin Holmové a dalším členům týmu v jedenácté knize, která se vymyká už jen tím, že je spíše povídková a strukturou připomíná Boccacciův Dekameron.

wordpress hodnoceni

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..