Architekti Západního království: Rozkvět řemesel (expanze)

0

Není to tak dlouho, co se na náš trh dostala dvě skutečně povedená eura velezkušeného Shema Phillipse, která nás zavedla do bouřlivého období Západofranské říše. O následovnících Nájezdníků ze severu bylo skutečně hodně slyšet a minimálně s Architekty Západního království ještě nějakou dobu pobudeme. Tato hra se totiž právě dočkala i své první expanze, kterou nám s podtitulem Rozkvět řemesel přináší v české lokalizaci společnost TLAMA games.

Pokud vás náhodou Architekti před Vánoci minuli tak věřte, že se jedná o skutečně povedenou euro hru, jejímž hlavním hnacím motorem je tradiční worker placement. Ten se navíc Phillipsovi podařilo velice zajímavě a hlavně funkčně vyladit. Díky tomu si tato hra zachovala opravdu velkou přístupnost, za kterou vděčí především  relativně jednoduchým pravidlům a snadno pochopitelným mechanikám. Zároveň však poskytuje hráčům opravdu široký prostor pro plánování a vymýšlení taktiky, která vás dovede k úspěšnému konci. Připočtěte si k tomu herní dobu okolo jedné hodiny (záleží na počtu hráčů) a dostáváte skutečně povedený kousek, který bude ozdobou nejedné deskoherní sbírky.

Pokud by vám ale z nějakého důvodu tohle všechno nestačilo, tak právě pro vás si Shem Phillips připravil první rozšíření, kterým nemalým způsobem obohacuje tento povedený kousek. Na první pohled se jedná o jasný #musthave pro všechny fanoušky, vyplatí se ale toto rozšíření skutečně každému? Odpověď v tomto ohledu už tak jednoduchá bohužel není. A může za to především cena tohoto rozšíření, která s ohledem na cenu původní hry není dvakrát malá. Na druhou stranu, obsahu který Rozkvět řemesel přináší není úplně málo a rozhodně si zaslouží naší pozornost.

Co tedy krabice se stylizovanou ilustrací Mihajla Dimitrievskiho vlastně ukrývá? Začneme tradičnějšími komponentami, které nikoho příliš nepřekvapí a tím jsou nové karty. Konkrétně zde najdeme 12 nových karet budov a 12 nových učedníků. Po pravdě vzhledem k tomu, kolik se běžně při jedné partii protočí ve hře karet a kolik jich máme v základní hře, tento bonus není zase tak důležitý. Naštěstí to však vyvažují schopnosti a efekty, které na těchto kartách najdeme. 

Kromě budov a učedníků se hráči mohou těšit i na kompletní sadu nových komponent pro šestého hráče, včetně dvou hráčských desek. Pokud je vám tedy náhodou hra v pěti málo, potažmo je vaše oblíbená barva oranžová, Rozkvět řemesel vám určitě udělá velkou radost. Dalším bonusem, který v krabici najdeme, ale bez kterého se dá v pohodě žít je bloček s bodovací tabulkou, která vám usnadní závěrečné bodování. To samé platí i o šesti nápovědních kartách, jenž vám budou pomáhat při hře samotné.

Nyní se však již pojďme vrhnout na to nejpodstatnější co krabice nabízí a co výraznějším způsobem ovlivní vaši hru. A jelikož se má začínat pozvolna tak se zaměříme na takzvané řemeslníky. Těch zde najdeme šest, vždy od jedné barvy jednoho, vcelku pochopitelně pro každého hráče. Ve většině případů se řemeslníci chovají jako běžní služebníci. Nicméně je zde pár příkladů a pravidel, které vám z tohoto služebníka udělají workera na steroidech. Když je v průběhu hry zahrajete na políčko (dřevo, hlína, kámen), které zatím není obsazené žádným vaším workerem, získáte místo jedné suroviny hned dvě. V dalších tazích se však již počítá jako klasický služebník. Takže je velice důležité si tuto speciální schopnost řemeslníka dobře osvojit a dobře se ji naučit využívat. Ač se to totiž nemusí zdát, v určitých chvílích vám může poskytnout zajímavou výhodu a lehce zjednodušit postup hrou.

Jak se říká i s malým kašpárkem se dá odehrát velké divadlo. V případě Architektů k tomu stačí jedna dřevěná figurka a pár pravidel navíc a hráči hned dostávají celou řadu taktických s strategických možností, které hru ještě více zkomplexňují, dodávají jí patřičnou hloubku, ale zároveň zachovávají její obrovskou přístupnost. To ostatně platí i o posledním vylepšení, které nám Rozkvět řemesel přináší. Konečně se tak dostáváme k hlavní části krabice, po které nese toto rozšíření jméno.

Nejdůležitější komponentou, kterou zde najdeme je “překryvná” deska cechovního domu, jenž ve hře zcela nahrazuje lokaci radnice ze základní hry. Jeho hlavní funkce zůstává stejná, co tedy v původní hře platilo pro radnici, platí i pro cechovní dům. K tomu však nová deska přináší i dvě zbrusu nové akce (výrobu ozdob a nástrojů) a navíc jsou zde 3 políčka, která spouštějí obnovu nabídky učedníků. 

Ač se může na první pohled zdát, že toto rozšíření přináší “pouze” dvě nové akce do hry navíc, zdání maličko klame. Ano, akce navíc samozřejmě máte a jak ozdoby pro budovy, tak nástroje pro služebníky přináší celou řadu nových efektů a vylepšení, které hru ještě více zpestřují a přidávají do ní další variabilitu. Pro mě osobně je však daleko zajímavější fakt, že právě tyto akce vás kromě již zmíněných efektů a bonusů ženou nemalým způsobem tak trochu do kouta a vytváří na hráče nemalý tlak.

K tomu abyste vyrobili ozdobu, nebo nástroj totiž musíte položit nového služebníka na vašeho služebníka, který již na lokaci cechovního domu leží. Zní to možná trochu krkolomně ale věřte, že zatímco pro stavbu budovy, či katedrály vám stále stačí jeden worker, na ozdoby a nástroje budete potřebovat ve finále workery dva. A vzhledem k tomu, že jsou tito služebníci až do konce hry blokováni, nastává nám zde vcelku zajímavé dilema. Risknout možný nedostatek služebníků a těšit se z lákavých bonusů, nebo se naopak držet při zdi a využívat osvědčených postupů? Rozhodování je jen na vás.

V úvodu jsem zmiňoval fakt, že cena tohoto rozšíření není dvakrát přívětivá, avšak už asi sami vidíte, že se autorovi této hry podařilo dostat z relativního minima opravdu maximum. Díky tomu svých peněz rozhodně litovat nebudete. Shem Phillips nám s tímto rozšířením do hry nepřináší jen možnost hrát až v šesti hráčích, ale přináší i celkově daleko větší variabilitu a možnosti, jak vlastně toto relativně jednoduché, ale zároveň úžasně komplexní euro hrát. Zároveň však nejde s klidným svědomím říct, že toto rozšíření skutečně potřebujete. Pro fanoušky hry se jedná v podstatě o povinnost, ať už by byl obsah krabice jakýkoliv. Osobně si však myslím, že běžní a příležitostní hráči, kteří tuto hru pořizují na “takové to rodinné hraní” si vcelku bez problému vystačí se základem. Samozřejmě za předpokladu, že nemáte rozvětvenou rodinu a nepotřebujete hrát nutně v šesti 😉


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..