Anthony Ryan – Říše popela

0

Když se v roce 2014 poprvé českým čtenářům představil Anthony Ryan se svým nadějným debutem Píseň krve, zapůsobil jako blesk z čistého nebe. Nyní, o šest let později přichází čas zakončit příběh epické fantasy trilogie Draconis Memoria. Vydejme se naposled do světa, jenž potěší příznivce draků, “magie”, ale i steampunkových technologií. Říše popela již čeká…

Tohoto vystudovaného skotského historika a spisovatele pravděpodobně již netřeba příliš představovat. Již se svým debutem Píseň krve se nesmazatelně zapsal mezi hvězdy epické fantastiky a s každou další knihou tento dojem jen umocňoval. Ostatně, celá série Draconis Memoria je toho jasným důkazem a po právu patří mezi to nejlepší, co v současné době tento žánr čtenářům nabízí. Bude však toto tvrzení platit i po dočtení závěrečného dílu této série, nebo na čtenáře čeká menší zklamání?

Asi nemá smysl chodit kolem horké kaše. Říše popela se skutečně povedla a nabízí přesně to, co byste od epického finále, jednoho z nejpovedenějších fantasy eposů posledních let čekali. Opět se tak můžeme naplno ponořit do jedinečného Ryanova světa, jehož fungování a celkový koncept je bezpochyby jedním z největších lákadel celé série. O tom jsme se mohli přesvědčit již dvakrát a ani napotřetí z tohoto trendu autor rozhodně nehodlá ustupovat.

Naposledy se tak vydáváme do světa jemuž vládly nelítostné obchodní korporace a tyranská impéria.  Do světa, nad kterým se vznášel kouř z parních strojů a střelných zbraní. Především pak ale do světa, v němž jednou z hlavních entit byli bájní draggové. To se však již změnilo, zavedené pořádky jsou ty tam a nyní přichází čas na holý boj o přežití.

Bájný Bílý dragg povstal a nyní stojív čele armády draggů a Zkažených, které si podrobil. Korporátní svět tak stojí na prahu zkázy a to co jej po dlouhá léta sytilo, nyní ohrožuje jeho samotnou podstatu. Je čas odložit staré křivdy a nepřátelství a spojit se v touze Bílého dragga a jeho armádu porazit. Jedině tak může lidstvo odvrátit blížící se zkázu a zachránit se. Záchrana světa si však bude žádat nemalé oběti….

Celý příběh se tak blíží k nevyhnutelnému konci a my tak budeme moci opět sledovat další osudy hlavních postav, které se chtě nechtě nakonec propojí a budou směřovat k vytyčenému cíli – Bílému draggovi. Říše popela tak vcelku pochopitelně navazuje na dvě předchozí knihy trilogie a předkládá čtenářům rozuzlení spletitého příběhu, který autor na ploše dvou předchozích dílů načrtl. A že se jedná o více než důstojné zakončení série není už na první pohled pochyb. Příznivci “bichliček” si tak u tohoto autora již tradičně opět přijdou na své a těšit se tak můžou na více než 600 stran skutečně epického čtení, které vás nenechá vydechnout až do poslední strany.

Autor tak i na potřetí umě splétá hned tři příběhové linie – “špionážní”, “námořní” a “dobrodružnou”, které postupně proplétá a vrství, jenž nakonec vyústí (ve vcelku očekávanou) v epickou bitvu o osud celého světa. Ano, tento základní koncept není kdo ví jak originální a setkáváme se s ním v každé druhé fantasy knize, a i nějaké další chybky se zde bezpochyby najdou, zde však přichází na scénu Ryanův vypravěčský talent, originalita a propracovanost celého jeho světa a jednotlivých postav. Právě tyto ingredience jsou důvodem, proč je Draconis Memoria jednou z nejlepších epických fantasy trilogií posledních let.ANTHONY RYAN – ŘÍŠE POPELA
SÉRIE: DRACONIS MEMORIA
PŘEKLAD: JIŘÍ ŽÁČEK
VYDAL: HOST
ROK: 2020
STRAN: 608
ISBN: 978-80-275-0331-5

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..