Anthony Ryan – Oheň probuzení

0

 

ANOTACE:
V rozlehlých oblastech ovládaných Kovolodním obchodním syndikátem neexistuje cennější surovina než krev draggů. Po vykrvení v zajetí chovaných či v přírodě ulovených Červených, Zelených, Modrých a Černých draggů lze vydestilovat elixíry, které obdarují závratnými schopnostmi nepočetnou skupinku mužů a žen známých jako Krvožehnaní. Málokdo však ví, že jednotlivé rody draggů chřadnou. Jejich krve se nedostává a válka s Korvantinskou říší se blíží. Poslední naděje Syndikátu se upírají k nejasným zvěstem o existenci dalšího druhu dragga — mnohem mocnějšího, než jsou ostatní — a k hrstce vyvolených, kteří se ho nyní musejí pokusit najít.
V příběhu se postupně prolínají osudy tří hlavních hrdinů. Claydon Torcreek, zlodějíček a neregistrovaný Krvožehnaný, se nedobrovolně ocitá ve službě Syndikátu a je vyslán pátrat v neprobádaných pustinách po legendárním tvorovi. Lizanne Lethridgová, prvotřídní agentka a nájemná vražedkyně, riskuje život na výzvědné misi do srdce nepřátelského území. A Corrick Hilemore, podporučík na Kovolodním křižníku, po bitvě s piráty a následně s korvantinskou flotilou dopluje až na kraj světa a do nebezpečí mnohem většího, než mohl tušit.
Všichni tři musejí svést neúprosný boj, aby odrazili nástup zničující války, nebo jí padli za oběť.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Když se nakladatelství Host rozhodlo více zaměřit i na příznivce fantasy, mezi některými čtenáři to bezpochyby vyvolalo řadu otázek. Ty však Host záhy umlčel fantasy trilogií Stín krkavce Anthony Ryana, jenž přišel jako blesk z čistého nebe a získal si nepřeberné množství fanoušků. Je tedy více než jasné, že tomuto autorovi se i u nás dostává nemalé pozornosti a jeho další kniha byla netrpělivě vyhlížena zástupem natěšených čtenářů. Čekání je naštěstí u konce, v polovině června Host vydal první díl série Draconis Memoria s podtitulem Oheň probuzení.

Fantasy a především ta pro dospělé, byla dlouhá léta vnímána jako žánr okrajový, v němž čtenáři jen těžko najdou nějakou větší literární hodnotu. Naštěstí však přišel Peter Jackson a jeho filmová adaptace Tolkienova Pána Prstenů, která celému světu ukázala, že v tomto žánru nejde jen o brak. Fantasy se tak v posledních letech dostává do všeobecného podvědomí a i fanoušci, kteří tento žánr až doposud míjeli objevují jména, jako Erikson, Martin, Herbert, či Sapkowski. A právě mezi tyto velikány zamířil v roce 2013 i Anthony Ryan se svým nadějným debutem Píseň krve.

Nadšené kritiky po celém světě označily tento román za jeden z nejlepších debutů roku a jeho autora Anthonyho Ryana za obrovský talent tohoto žánru. V závěru série sice Ryan pomalu ztrácel dech i přesto je Stín krkavce jednou z nejlepších fantasy sérií posledních let. Zatímco se v této sérii Ryan držel relativně klasického konceptu “středověkého světa” ve kterém se vyskytuje magie, v aktuální novince se rozhodl daleko více experimentovat. Spojuje zde dohromady celou řadu prvků, které dávají dohromady skutečně líbivý mix, jenž potěší příznivce draků, “magie”, ale i steampunkových technologií.

Koncept nového Ryanova světa je skutečně velmi atraktivní a je bezpochyby jedním z největších lákadel této knihy. Ostatně posuďte sami. Ryan nás zavádí do světa v němž vládnou nelítostné obchodní korporace a tyranská impérii. Do světa, nad kterým se vznáší kouř z parních strojů a střelných zbraní. Především pak, ale do světa v němž jednou z hlavních entit jsou bájní draggové, které se lidé snaží ulovit, aby z jejich krve dostali esence, které propůjčují úzké skupině lidí (Krvožehnaným) fantastické schopnosti.

A právě o draggy jde v této sérii především. Okolo tvorů, nápadně podobným klasickým drakům se točí ústřední dějová linie této knihy. Touha po moci je silná, obzvláště pokud vám ji propůjčuje vzácná esence z krve draggů. Málokdo však ví, že jednotlivé rody draggů chřadnou. Jejich krve se nedostává a Kovolodní Syndikát se ocitá v kritické situaci. Jejich poslední nadějí jsou dávné legendy o bájném bílém draggovi, jenž je mnohem mocnější než ostatní druhy. K nalezení bájného Bělokožce však moc času nezbývá. Na zemi i moři se totiž schyluje ke krvavé válce mezi Syndikátem a Korvantinskou říší…

Na pozadí těchto událostí nám autor představuje  ústřední trojici hlavních hrdinů, kteří se v tomto nelítostném světě vydávají za svým osudem. Claydon Torcreek, zlodějíček a neregistrovaný Krvožehnaný, se nedobrovolně vydává pátrat v neprobádaných pustinách po legendárním tvorovi. Lizanne Lethridgovápátrá na nepřátelském území po prastarém artefaktu. A Corrick Hilemore, podporučík na Kovolodním křižníku se plaví vstříc pirátům a korvantinské flotile…

Už předchozí sérii se Anthony Ryan pokusil pojmout lehce epickým stylem. Oheň probuzení jde však mnohem dál. Autor už od prvních stránek nenechává nikoho na pochybách, že toto bude skutečně velké. Ostatně už samotná délka knihy (656 stran) leccos napovídá. Rozmáchlý příběh jenž mapuje osudy tří hlavních protagonistů navíc ozvláštňuje celkové pojetí. Na jedné straně dostáváme steampunkově pojatou fantasy, na straně druhé se otírá o špionážní tématiky, či klasický dobrodružný román, za který by se nemusel stydět ani Edgar R. Burroughs.

Toto pojetí je bezesporu velmi atraktivní, zároveň však příliš nepřispívá k celkové celistvosti příběhu, kdy některé čtenáře toto skákání mezi “žánry” může rušit. To ostatně platí i pro “epičnost” tohoto příběhu. Ryan se sice snaží, aby se neustále něco dělo, avšak vzhledem k pojetí a počtu postav nemusí být vše vždy úplně přehledné. To mimochodem platí i pro samotný svět, ve kterém se příběh odehrává. Ten je vykreslen do nejmenšího detailu, včetně bohaté historie. Ryan se však nikterak neobtěžuje se “seznamovacím úvodem” a rovnou hází čtenáře do děje. Je tedy jen na vás zda přistoupíte na autorovu hru a budete i v těch nejmenších detailech objevovat krásy a složitosti světa, který si pro nás Anthony Ryan připravil.

Kromě klasických a osvědčených konceptů, kterým je například cesta na nesplnitelným cílem, si pro nás autor připravil i celou řadu vcelku zajímavých a originálních nápadů, které tuto knihu ještě více zatraktivňují. Jeden příklad za všechny je například originální pojetí “magie”, která se v tomto světě úplně běžně nevyskytuje, ale nahrazují ji vydestilované esence z dračí krve, které dávají “Krvožehnaným” speciální schopnosti.

Anthony Ryan po své debutové trilogii rozhodně netroškaří a nebojí se pořádně rozmáchnout. Až by se možná chtělo říct, zda to zbytečně nepřehání. Tři dějové linie by s přehledem každá vystačila na samostatnou knihu a takto bychom mohli pokračovat dál. Nechce se až věřit, že vše dokáže držet pohromadě. Ryanovi se to však kupodivu až na pár drobností daří. Otázkou však zůstává, jak si tento talentovaný autor povede v dalších dílech.

Čtenáře, kteří netrpělivě očekávali další knihu Anthonyho Ryana, Oheň probuzení rozhodně nezklame. Ba právě naopak. I přes pár drobností, které bychom mohli autorovi vytknout, patří úvodní díl série Draconis Memoria s naprostým přehledem k tomu absolutně nejlepšímu co u nás letos v rámci tohoto žánru vyšlo. Ryan tak opět dokazuje, že si své místo na výsluní a označení za jednoho z nejtalentovanějších fantasy autorů současnosti po právu zaslouží


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..