Anne Holtová – Smrt démona

0

Román Smrt démona je třetí knihou norské autorky Anne Holtové, v níž se setkáváme s policejní vyšetřovatelkou, tentokrát už vrchní komisařkou, Hanne Wilhelmsenovou. Spolu se svým svérázným kolegou Billym T. se pokouší odhalit pozadí brutální vraždy spáchané v dětském domově v Oslu.

Zatímco policisté pátrají po motivu činu a snaží se vyřešit typickou záhadu „zamčeného pokoje“, vyplouvají na povrch temné stránky zdánlivě bezproblémových vztahů mezi zaměstnanci domova. Paralelně s průběhem vyšetřování se odvíjí druhá dějová linie, jejímž hrdinou je dvanáctiletý Olav, umístěný do domova proti své vůli a trpící jednak jistým druhem hyperaktivity, ale také nepotlačitelnou nenávistí vůči svému okolí…

…………………………………………………………….

Oblíbená norská autorka Anne Holtová se díky nakladatelství Jota vrací na pulty českých knihkupců. I tentokrát se jedná o knihu ze série s inspektorkou Hanne Wilhelmsenovou. Třetí kniha z této série vychází pod názvem Smrt démona a čtenáře zaujme již samotná obálka, která v sobě skrývá cosi zneklidňujícího.

SmrtdemonaTato norská spisovatelka a právnička si svojí krimi sérií získala značné renomé, a to nejen v domácím Norsku, kde mimo jiné získala řadu žánrových cen, ale i v zahraničí, jelikož se její knihy prodávají více než v 25 zemích světa. Bude mít ovšem kniha, která vyšla již v roce 1995, co nabídnout i v dnešní uspěchané době, nebo bude jen planým výkřikem z minulosti?

Do dětského domova ve Varsålu přichází nový svěřenec. Již na první pohled v sobě ukrývá něco velmi zneklidňujícího. Navíc ve spojení se svou nevyzpytatelnou povahou nepatří zrovna mezi vyhledávané společníky. A to je mu teprve dvanáct let, co teprve až vyroste… Možná je to ale jenom důsledek odloučení od domova, matky a neustálý pocit nejistoty co bude dál.

Nedlouho poté co Varsål získal nového svěřence, je ovšem objevena ve své kanceláři mrtvá ředitelka tohoto ústavu. Již na první pohled je jasné, že se nejedná o přirozenou smrt. Kdo ji ovšem zabil a hlavně proč? Na Hanne a její tým rozhodně nečeká jednoduchý případ. Stop a vodítek je pomálu. A když se nějaká vynoří jsou prakticky nepoužitelná. Přesto se postupně daří odkrývat spletité vztahy v tomto domově.

17251274Co hned na první pohled čtenáře kromě obálky zaujme, je samotná délka knihy. A přestože je o něco delší než předchozí kousek, stále je velice udivující, co vše autorka dokáže na těch pár stran vměstnat. Smrt démona se tak nese v tradici předchozích dílů, kdy Anne Holtová čtenářům předkládá kvalitní detektivní zápletku odproštěnou od zbytečného balastu kolem. O to intenzivnější zážitek na samotné čtenáře pak čeká.

Navíc díky zkušenostem, které autorka má, je celý příběh podaný velmi reálně a uvěřitelně. Čtenáři se tak nemusí bát, že by na každém rohu naráželi na velké nelogičnosti, které by celou knihu degradovaly. Ti co již mají za sebou předchozí díly této série, se navíc mohou těšit na další střípky ze života hlavních hrdinů, díky kterým si čtenáři s jednotlivými postavami získají bližší vztah.

V předchozích knihách se Anne Holtová zabývala vážnými tématy, která jsou stále aktuální a mělo by se o nich mluvit. Ani zde tomu není jinak. Autorka se tentokrát zaměřuje na problematiku svěřenecké péče a zasahování státu do fungování rodin. Právě zde ukázaný příklad je krásnou ukázkou toho, kdy se místo pomoci dočkají lidé pouze beznaděje a zoufalství. A ačkoliv je samotná kniha hlavně o pátrání po vrahovi, toto poselství je zde daleko silnější a samotnou detektivní zápletku odsouvá tak trochu do pozadí.

Anne Holtová opět vytvořila velmi zdařilé dílko, které i po letech má svým čtenářům stále co nabídnout. A i přes svou délku dokáže svým fanouškům nabídnout vše potřebné k tomu, aby si tuto knihu mohli užít naplno.

Kniha vychází v nakladatelství Jota
K DOSTÁNÍ JAKO: KNIHA I EBOOK

…………………………………………………………….

Anne Holtová se narodila roku 1958 v Larviku. Po studiích práv pracovala u policie, v televizním zpravodajství, jako advokátka, a dokonce byla několik měsíců norskou ministryní spravedlnosti. Žije v Oslu se svou partnerkou a dcerou.

Je autorkou 17 kriminálních románů (z toho 8 v sérii s Hanne Wilhelmsenovou), píše také knihy pro děti. Její knihy byly přeloženy do 30 jazyků po celém světě, v poslední době slaví velký úspěch ve Spojených státech amerických. Za román Požehnáni ti, kdož žízní obdržela cenu Rivertonprisen (a v letech 2001–2003 předsedala organizaci Rivertonklubben, která tuto cenu uděluje), za další pokračování Smrt démona cenu Bokhandlerprisen a v roce 2001 bylo její dílo oceněno nakladatelskou cenou Cappelenprisen.

wordpress hodnoceni

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..