Andy Park a spol. – Tomb Raider Archivy S.1

0

ANOTACE:
POUZE JEDINÁ ŽENA DOKÁŽE VYPÁTRAT TY NEJVZÁCNĚJŠÍ POKLADY SVĚTA – LARA CROFT.

Křižuje svět v honbě za dobrodružstvím ve společnosti okouzlujícího mizery Chase Carvera, své poněkud upjaté asistentky Madeline Hovanové a proslulých dvou pistolí. Staňte se jejími společníky v příbězích plných akce, břitkých dialogů a pátrání po legendárních artefaktech. U příležitosti dvacátého výročí zrození kultovní Lary Croft vydáváme původní komiks Tomb Raider z dílny nakladatelství Top Cow z roku 1999, poprvé v luxusním „kolosálním“ formátu.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Už je to dvacet let co světlo světa spatřila prsatá archeoložka Lara Croft, akční hrdinka dnes již legendární herní série Tomb Raider. Její dvacetiny se rozhodlo oslavit Comics Centrum ve velkém stylu. Na trh se tak dostává úvodní omnibus unikátní kolekce Tomb Raider Archives, která bude obsahovat celkem 50 Tomb Raider komiksů.

Když se v roce 1996 objevil na trhu úvodní díl série Tomb Raider, znamenalo to pro herní vývojáře takřka okamžitý úspěch. Právě tato obrovská popularita vedla posléze ke vzniku dalších videoher s touto hrdinkou, ale také komiksu a v neposlední řadě i filmového zpracování, které definitivně proměnilo Angelinu Jolie v ikonu. 

Ještě dříve než se však Lara Croft dočkala své plnohodnotné komiksové řady, se několikrát mihla v sérii Witchblade, z čehož vznikl velmi zajímavý crossover, jenž však bude pravděpodobně pro naprostou většinu českých čtenářů velkou neznámou. S čím jsme se však již mohli setkat je „Legenda o Medusině masce, která u nás vyšla již před dlouhými 17 lety a která je také součástí aktuální kolosální knihy.

Úvodní kniha  „Tomb Raider Archivy S.1″ je tedy zde a Comics Centrum na ni rozhodně nešetřilo. Na 416 plnobarevných stranách na nás čekáprvních patnáct dílů, této již legendární série a my se tak můžeme znovu ponořit do fascinujících akčních dobrodružství tohoto “Indiana Jonese v sukních”. Aby toho nebylo málo Tomb Raider vychází ve skutečně velkém formátu 220×325 mm, ve kterém perfektně vyniknou kresby a díky kterému bude Lara Croft skutečnou dominantou každé knihovny.

V tomto svazku se nám do rukoudostává patnáct úvodních sešitů této unikátní série, které obsahují celkem šest samostatných příběhů, na kterých se podílelo hned několik význačných jmen komiksového světa. V čele je samozřejmě Andy Park, jenž obstaral úvodní díly série a dal by se označit za jednoho z “otců zakladatelů”, ostatně v této knize obstaral Park i zajímavou předmluvu, ve které hovoří o svém vztahu k Laře a také o tom jak vůbec vznikala.

Dalším význačným jménem je například Dan Jurgens, Jonathan Sibal,  nebo Jonathan D. Smith. Výčet lidí, kteří se na této sérii podíleli je však mnohem delší, přesto je právě Andy Park nejvíce zmiňovanou osobou, když hovoříme o spojení s Tomb Raiderem. Jeho charakteristická kresba dodala Laře nezaměnitelný vzhled a sexapeal. Ačkoliv na knize pracovala celá řada kreslířů, Parkova Lara je pravděpodobně tou nejlíbivější. Svůj lví podíl na tom má pochopitelně i kolorista  Jonathan D. Smith, jenž zde prokázal skutečně působivou práci s barvami. Což ostatně můžeme naplno ocenit především díky velkému formátu knihy, kde všechny ty úžasné kresby naplno vyniknou.

Představovat Laru a její příběh patrně asi není moc potřeba. Snad každý správný geek s ní přišel nějakým způsobem do styku. Ať už ve formě videoher, filmů, či právě komiksu. Tato nadaná dívka z prominentní rodiny se po tragické smrti rodičů baví objevováním dávno ztracených artefaktů. Na svých cestách zažívá ovšem mnohem víc než „jen“ dobrodružství spojené s hledáním dávných pokladů…

S tím je patrně spojen asi i největší zápor této akční série a tím je právě příběhová stránka a především pak kolísavá kvalita jednotlivých příběhů. Jednotlivé příběhy jsou doslova prošpikované akcí, osobitým humorem a nechybí ani lehounký nádech erotična. Ostatně díky Lařině “výbavě”  to snad ani jinak nejde. Bohužel samotné příběhy jsou mnohdy značně přitažené za vlasy. Přirovnat by se to dalo k “béčkovým akčňákům” z osmdesátek. Na druhou stranu si Tomb Raider nehraje na nějaký vyšší komiks se závažným poselstvím. Jeho jediným úkolem je pobavit a to se mu daří dokonale. Při čtení této “mamutí” knihy se vám tak bude rozhodně hodit poučka – hlavně moc nepřemýšlet. Když necháte úvahy  o samotném příběhu stranou a necháte na sebe působit úžasnou kresbu, závěrečné hodnocení snad nemůže být ani špatné.

Po technické stránce dostáváme do rukou další perfektně vyvedený kousek ve vysoké kvalitě, na kterou jsme ostatně u Comics Centra již zvyklí. Kromě samostatných sešitů neopomněli v CC dodat do tohoto kolosálního kousku i řadu bonusů. Tím prvním je galerie obálek, jenž obsahuje 28 nádherných celostránkových kreseb. Daleko zajímavější je pak  unikátní osmistránkový komiks, který uváděl první díl herní série v britském videoherním magazínu Mean Machine. A věřte, že v tomto případě se nám do rukou dostává skutečné “retro”.

Tomb Raider Archívy S. 1 je splněným snem celé řady fanoušků. Celkový dojem je úžasný, jedinou kaňkou na kráse tak bude patrně jen kolísavá kvalita samotných příběhů. Přesto si troufám tvrdit, že o příběh v tomto případě zase až tolik nejde, kresba zkrátka hraje prim a ta je naprosto skvělá. Nezbývá tedy než toužebně očekávat závěr letošního roku, kdybychom se měli při troše štěstí dočkat dalšího pokračování.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.