Andy Diggle & L. Casalanguida – James Bond: Hammerhead

0

 

ANOTACE:
James Bond se vydává najít a zlikvidovat antikapitalistického radikála Krakena, který má v úmyslu zmocnit se nově zmodernizovaného britského jaderného arzenálu. Ovšem nic není takové, jak se zdá. Za vším stojí skryté síly, jejichž cílem je násilně navrátit Británii zašlou slávu vrcholné éry impéria. Dochází k temným intrikám a zradám spojenců, ale i v tak nejisté době existuje muž, na jehož loajalitu se lze za všech okolností spolehnout – James Bond. Autory knihy jsou scenárista Andy Diggle (Parchanti) a vycházející hvězda komiksové kresby Luca Casalanguida.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Bond. James Bond – popkulturní ikona, kterou milují fanoušci po celém světě. Bond to však nejsou jen skvělé knihy Iana Flaminga a dnes již ikonické filmy, ale také komiksová série od Dynamite Entertainment, kterou nám loni na podzim představilo v českém překladu Comics Centrum. Po dvou příspěvcích od Warrena Ellise a Jasona Masterse přišel čas na změnu. A tak toto tvůrčí duo vystřídali, v aktuální novince Hammerhead, Andy Diggle a Luca Casalanguida.

Komiksový Bond u nás nemá od začátku zrovna na růžích ustláno. Dva první příspěvky do série od Warrena Ellise vzbudili u čtenářů lehce rozporuplné dojmy a tak řada fanoušků toužebně vyhlížela právě aktuální novinku od Andyho Diggla, který by měl agentu jejího veličenstva maličko napravit reputaci. Podaří se však duu Diggle a Casalanguida vdechnout Bondovi potřebný náboj? Nebo na čtenáře opět čeká jednoduchý akční komiks, který nenadchne, ani neurazí?

Andyho Diggle, stejně jako Warrena Ellise, pravděpodobně netřeba dlouze představovat. Tento britský scénárista stojí za dlouhou řadou úspěšných a zajímavých titulů, kterým vévodí skvělý origin Green Arrowa – Rok jedna, či jeho vlastní Parchanti. Ty nám ostatně stejně jako Bonda přineslo Comics Centrum. Po menší odmlce se tak tento scénárista vrací zpět na pulty českých obchodů, aby vdechl Bondovi opět sílu do žil.

I na potřetí stojí Bond proti nebezpečnému soupeři, ostatně jinak to ani agent jejího veličenstva neumí. Tentokrát je jím tajemný antikapitalistický radikál Kraken, jenž se nebojí jít doslova přes mrtvoly. Obzvláště když se na scéně objeví nově zmodernizovaný britský jaderný arzenál, kterého se touží za každou cenu zmocnit. Zkrátka a dobře úkol jako stvořený právě pro Bonda. Jak to tak ale bývá, nic není taková, jak se na první pohled zdá…

Úvodní Diggleův příspěvek do “bondovské série” si rozhodně zaslouží naši pozornost. Ani tentokrát se sice Bond neobešel bez nějaké té chybky, jako je lehká přehnanost, či přímočarost, Hammerhead je však bezesporu zatím nejlepším dílem z celé série.  V šesti sešitech dostáváme zajímavý příběh, ve kterém nechybí intriky, zrada vlastní země, futuristické zbraně i krásné ženy. Co je však nejdůležitější Bond dostává konečně důstojného protivníka, který notnou část knihy tahá za nitky kdesi za oponou. Exkluzivní Bond girl je pak jen příjemným bonusem navíc.

Ano, stále se jedná především o akční thriller, kterému do opravdového Bonda stále ještě něco chybí. Možná více špionáže, či suchého anglického humoru, rozhodně má však Diggle více než slušně nakročeno. Aby byl však dojem “dokonalý” ani nový Bond se neobejde bez skvělé kresby, která by dodala celému dílu patřičný náboj. V případě Hammerheadu dostal šanci talentovaný Luca Casalanguida.

Ten bude pravděpodobně pro naprostou většinu čtenářů velkou neznámou. Svého úkolu se však zhostil rozhodně se ctí. Oproti Mastersovi je jeho kresba maličko odlišná, přesto zachovává podobný styl, díky čemuž pro vás nebude přechod mezi jednotlivými díly série nikterak rušivý. Jediná výtka může směřovat snad jen k pár akčním panelům, kdy je kresba maličko nepřehledná a vy budete muset tápat, co tím vlastně chtěl autor říct.

Andy Diggle a Luca Casalanguida fanoušky Jamese Bonda rozhodně nezklamou, oproti předchozí dvojici si tak vedli rozhodně o něco lépe. A dokonce se jim do určité míry podařilo i napravit Bondovi reputaci. V Hammerheadu tak dostáváme napínavý příběh, plný akce, intrik, futuristických zbraní i sexu. Zkrátka vše co bychom od agenta jejího veličenstva čekali. Nezbývá tedy než dobrousit pár maličkostí a doufat, že si tato autorská dvojice povede u dalšího dílu zase o chloupek lépe a Bond tak pomalu, ale jistě vystoupá až na příčky nejvyšší…


Andy Diggle #
Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..