Andrzej Pilipiuk – Jakub Vandrovec 09: Kapry bijem

0

Nesmrtelný dědek a nejznámější amatérský exorcista celého Polska Jakub Vandrovec má v portfoliu nakladatelství Laser a srdcích bezpočtu fanoušků své nezastupitelné místo. Nyní se tento terminátor poháněný samohonkou vrací zpět na scénu, aby nám představil své další eskapády v již devátém díle svých kronik tentokrát vycházejících s podtitulem Kapry bijem…

Ačkoliv patří Andrzej Pilipiuk u nás k dlouhodobě nejoblíbenějším polským autorům, nakladatelství Laser se k jeho nejslavnější postavě vrací po šestileté pauze. V tomto mezidobí však u nás vyšla ještě jedna kniha s Jakubem Vandrovcem. V roce 2018, když se Laser začal teprve vzpamatovávat ze své klinické smrti, se tohoto polského exorcisty ujalo Sdružení Jakuba Vandrovce, které nechtělo nechat upadnout tohoto hrdinu v zapomnění. Pod jejich hlavičkou tak vyšla kniha Conan Destilátor, která se v chronologickém žebříčku Kronik řadí na osmé místo. Nyní se však již vrací vše do normálu a Andrzej Pilipiuk tak vychází opět ve svém “domovském” nakladatelství, krásným příkladem je právě aktuální novinka, která nám nabízí další dobrodružství oblíbeného Jakuba Vandrovce.

Ostatně, byla to právě tato postava, která Pilipiuka v Polsku i u nás proslavila. Vandrovec je zkrátka nesmrtelný a to i přesto, že autor má na svém kontě celou řadu jiných postav a příběhů. Za zmínku stojí i u nás vydaná trilogie Sestřenky, Upír z činžáku, či fantasy  série Oko jelena. Přesto, když se někoho zeptáte na tohoto autora vybaví se mu právě Vandrovec. Ostatně, není se co divit. Na tohoto hrdinu skutečně jen tak nezapomenete.

V roce 1996 vstoupil Andrzej Pilipiuk do fantastického žánru svou první povídkou Hiena. Tato povídka je navíc vůbec prvním publikovaným dobrodružstvím největšího a nejobávanějšího exorcisty-amatéra, pijana-profesionála a zapřísáhlého antikomunisty Jakuba Vandrovce. Od roku 1996 vzniklo již bezpočet povídek s tímto svérázným hrdinou a v tuto chvíli mají čtenáři možnost se začíst již do devíti knih s Jakubem Vandrovcem včetně aktuální novinky Kapry bijem.

Pokud vás náhodou až doposud tento hrdina z nějakého důvodu míjel, tak právě pro vás je určen tento malý úvod. Jakub Vandrovec se narodil někdy kolem roku 1900. Kdy přesně, to ví asi jen Bůh, a nebo spíš Satan. Za svůj život toho zvládl již pěknou řádku, teď si již tento exorcista amatér užívá zasloužený důchod, zejména pak otevíráním hrobů, pálením samohonky a podpalování domů nepohodlných sousedů. O čemž se ostatně můžeme přesvědčit ve všech knihách s tímto hrdinou, čehož je aktuální novinka jasným důkazem.

Kdo již někdy přišel do styku s Pilipiukovými knihami, bude i zde jako ryba ve vodě. Jeho nezaměnitelný humor se line všemi jeho povídkami a ukazuje tak Polsko z poněkud jiného pohledu. Kapry bijem tak obsahuje stejně jako předchozí knihy s tímto hrdinou výběr kratších a delších povídek. Abychom však byli alespoň trochu konkrétní, tentokrát se můžete těšit celkem na sedmnáct příběhů, ve kterých na našeho hrdinu čeká Baba Jaga, dozvíme se co má společného stockholmský syndrom s alkoholem a dokonce poznáme i jedinou osobu na světě, které se Jakub Vandrovec bojí.

Již tradičně se jedná o zdánlivě spolu nesouvisející příběhy, které však v širším kontextu dávají dohromady společně s předchozími knihami jedinečný celek a obraz Jakubova života plného neuvěřitelných příhod. I tentokrát je tak skutečně na co se těšit. Byť je místy už maličko znát, že se Pilipiuk již začíná maličko opakovat. Je snad už Vandrovec zcela vytěžený, nebo nás dokáže ještě překvapit? To ukáže až čas.

Avšak ruku na srdce Vandrovec nikdy nebyl o hlubokomyslné literatuře a i když jsou jednotlivé povídky již spíše průměrné, stále se jedná o nezřízenou zábavu, která vás zaručeně pobaví. Pilipiuk sice již delší dobu nepřišel s ničím extra novým, pokud ale patříte k příznivcům tohoto svérázného exorcisty, jehož dobrodružství doprovází ohromná porce elegantního násilí prolitého hektolitry doma vypálené samohonky, budete se již tradičně skvěle bavit. Milovníkům Vandrovce tak po dočtení nezbývá než doufat, že aktuální novinka nebyla pro Vandrovce pouhou labutí písní.ANDRZEJ PILIPIUK – KAPRY BIJEM
SÉRIE: JAKUB VANDROVEC
PŘEKLAD: STANISLAV KOMÁREK
VYDAL: LASER
ROK: 2020
STRAN: 384
ISBN: 978-80-242-6606-0

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..