Andrew Smith – Kukuřičný město

0

Šestnáctiletý Austin je posedlý zaznamenáváním událostí. Ve svých svérázných zápiscích vypráví, jak on a jeho nejlepší přítel Robby způsobili konec lidstva, když v malém americkém městečku omylem probudili nezničitelnou armádu. Armádu obřích kudlanek, které zajímají jen dvě věci: jídlo a sex.

Jenže kromě tohohle politováníhodného faux pas trápí Austina horší problém. Je zamilovaný do své přítelkyně Shann, ale možná taky do Robbyho. Hormony blázní a ničemu nepomáhá, když se ukáže, že nakonec bude na Austinovi, aby zachránil svět.

Jaké to je, když je vám šestnáct, honí vás geneticky upravené hmyzí potvory a přitom milujete dva lidi?

…………………………………………………………….

Jednou za čas se na pultech knihkupectví objeví kniha, kterou je velmi těžké někam zařadit a popsat, přesto dokáže, ať už svým zpracováním, nebo námětem, čtenáře zaujmout a poskytnout jim opravdu neobvyklý zážitek. Mezi takovéto kousky se rozhodně řadí i nejnovější počin z nakladatelství Host, jenž se rozhodlo zaměřit i na dospívající čtenáře a přináší tak fanouškům opravdu zajímavý  román pod názvem Kukuřičný město: Zápisky z konce světa.

1017Za tímto velmi neobvyklým a originálním dílkem stojí americký autor Andrew Smith. Tento vystudovaný politolog a žurnalista má na svědomí celou řadu úspěšných knih pro mládež, například román Winger (Záložník, 2013) byl na Amazonu zvolen Nejlepší knihou roku a Marbury Lens (Marburyské brýle, 2010) se staly Knihou roku podle Publishers Weekly a Booklistu. Host se ovšem rozhodl trochu zariskovat a sáhnout po autorově nejnovější knize. To jestli se tento risk vyplatil ukáže až čas, každopádně se mezitím můžeme na Kukuřičný město podívat trochu blíže.

Čím je tato kniha tak jedinečná a originální? Ano knihy z konce světa ze již byly. To samé platí o homosexuálech a dospívajících hrdinech, kteří nemají v hlavě nic jiného než sex. Možná by se našla i nějaká ta kniha o obřích kudlankách. Takže zůstává otázka proč? Zkombinujte všechny zmíněné věci dohromady a dostanete docela pádnou odpověď na tuto otázku. Je to šílené, je to originální a sakra dobře se to čte. Takže vzhůru na konec světa.

Zapadlé městečko Ealing ve státě Iowa, není ničím zajímavé. Nenajdete zde v podstatě nic co by stálo za řeč. I když to se má právě změnit, bohužel, nebo naštěstí se o tom okolní svět prakticky nedozví. Řadou nešťastných náhod a řízení osudu se povede pár mladým puberťákům zapříčinit konec světa. Naděje na zvrácení moc velká není, vždyť kdo by se chtěl pustit do křížku s přerostlými kudlankami, které nejdou prakticky zničit.

A jelikož je jeden z hlavních hrdinů Austin Szczerba vášnivý zapisovatel prakticky všeho, jsou tyto události zaznamenané právě v jeho zápiscích. Aby to ovšem nebylo tak jednoduché a jednotvárné, Austin si poznamenává prakticky vše, ne pouze anabázi s kudlankami. Čtenáři se tak mohou těšit na ztřeštěnou jízdu plnou cigaret, sexu, zmutovaného hmyzu velikosti ledničky, dvouhlavý mimina, protiatomový kryty a taky lásky, protože bez ní to prostě nejde.

97817429788021Samotný příběh se může na první pohled jevit, jako vystřižený z béčkového hororu, který hrají někde v zablešeném kině uprostřed ničeho. A ono vlastně ano, Smith stvořil klasický béčkový film, který si v podstatě na nic nehraje. Jenže co nefunguje na filmovém plátně, v knize naopak funguje takřka dokonale. Obrovská směsice nejrůznějších bizarností do sebe skvěle zapadá a dává dohromady celek, který se opravdu moc často nevidí.

Jenomže pouze z této směsice by celý příběh asi nepřežil. Autor naštěstí myslel i na tento fakt a tak vše zabalil do velice čtivého hávu. V průběhu čtení se Vám tak jen těžko stane, že byste se začali nudit. Samotný děj je navíc neustále doprovázen originálním humorem, který podtrhuje celou knihu a dodává jí značnou nadsázku a všudypřítomný nadhled.

Přirovnat Kukuřičný město k jiné knize je takřka nadlidský úkol. Pokud se tomuto srovnání přeci jen nevyhneme, nejblíže bude mít asi k Mládí v hajzlu od C. D. Payna. Samozřejmě si musíme řadu věcí odmyslet, přeci jen v jeho knihách nenajdete kudlanky ani atomové kryty. Pokud Vám ovšem Twispovi dobrodružství přirostli k srdci, je právě Kukuřičný město zajímavou alternativou. Na druhou stranu je pravda, že co se týče absurdnosti jde Smith daleko více do extrému, než právě Payne.

Autor se ovšem nebál zapracovat do svého příběhu i vážnější témata. Tím nejhmatatelnějším bude asi právě láska ke stejnému pohlaví a vůbec celková nerozhodnost v období dospívání. Pokud ovšem očekáváte nějaký hlubší rozbor, budete možná trochu zklamáni. Přeci jen je tuto knihu “napsal” teenager a i když obsahuje řadu zajímavých myšlenek a pocitů, zůstává spousta z nich tak nějak nedořešena. To je vlastně i největší klad této knihy, skutečně působí tak, jakoby ji napsal šestnáctiletý teenager.

A komu je tedy Kukuřičný město: Zápisky z konce světa určeno? Tak především dospívajícím čtenářům, kteří se nebojí experimentovat a mají potřebu vyzkoušet něco nového a neotřelého. Je jasné, že ani této knize se nevyhnuly menší chybky. Jenže na druhou stranu. ve vší té záplavě bizarností se pár škobrtnutí lehce ukryje a tak nikterak nekazí celkový dojem. A  přestože asi tento román nesedne všem úplně na sto procent, už jen pro ten pocit byste jej měli rozhodně vyzkoušet.

Kniha vychází v nakladatelství Host
K DOSTÁNÍ JAKO: KNIHA I EBOOK

…………………………………………………………….

polaroid-photo-avatar-psdAndrew Smith se narodil v Kalifornii, kde žije se svou rodinou. Vystudoval politologii, žurnalistiku a literaturu. Je autorem řady oceněných románů pro mládež, například román Winger (Záložník, 2013) byl na Amazonu zvolen Nejlepší knihou roku a  Marbury Lens (Marburyské brýle, 2010) se staly Knihou roku podle Publishers Weekly a Booklistu.

 

 

wordpress hodnoceni

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..