Anders de la Motte – UltiMatum

0

ANOTACE:
Chci jen jedinou věc. Všechno, co máš.
Z jezera Mälaren poblíž školicího centra švédské vládnoucí strany bylo vyloveno lidské tělo, dokonale naporcované a už částečně rozložené. Případ přistane na stole kriminální inspektorky Julie Gabrielssonové. Čí je to mrtvola a kdo si dal takovou práci, aby ji nebylo možné identifikovat?
Policistu Davida Saraca pronásledují démoni minulosti. Poté co jen o vlásek unikl smrti, drží ho na izolovaném oddělení daleko od Stockholmu – prý pro jeho dobro. David by rád navždy umlčel hlasy ve své hlavě. Je to všechno tvoje práce, Davide, šeptají mu. Byl to tvůj plán. Tvoje chyba. A pak dostane nabídku, která změní jeho názor…
UltiMatum je adrenalinem nabitý thriller z krutého, nemilosrdného světa, kde v boji o moc neplatí žádná pravidla. Stejně jako MemoRandom, první román Anderse de la Motte z tohoto prostředí, zaujal čtenáře po celém světě (vychází v jednadvaceti zemích) a také kritiku – Akademie švédských spisovatelů krimi ho vyhlásila nejlepší detektivkou roku (podobně v roce 2010 ocenila jeho prvotinu Game).

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
ebookykniha


Už je tomu více než rok, co se čeští čtenáři mohli naposled začíst do perfektního adrenalinového dobrodružství švédského bestselleristy Anderse de la Motteho. MemoRandom v nás po dočtení zanechalo řadu nezodpovězených otázek, na jejichž zodpovězení jsme si museli řádně počkat. Čekání je však u konce de la Motteho UltiMatum je zde a my se tak můžeme opět ponořit do fascinujícího thrilleru, který nám opět nedá vydechnout až do poslední strany.

large__1_Tento bývalý švédský policista již nejednou dokázal, že je opravdu zdatný vypravěč a dokáže své čtenáře nadchnout. Ostatně ne nadarmo se může pyšnit hned dvěma cenami Akademie švédských spisovatelů krimi za nejlepší detektivku roku. První získal za svůj debut [game], zatímco druhou se může pyšnit právě vydané UltiMatum. To by již mělo být samo osobě jistou zárukou kvality, ale jak se říká nechval dne před večerem…

Minimálně za sebe však mohu říct, že si de la Motte zmíněné ceny zaslouží zcela po právu. Je tak možná trochu škoda, že se mu v našich končinách nedostává tolik zasloužené pozornosti, jako jeho věhlasnějším kolegům v čele s Jo Nesbohem, či Jussi Adler-Olsenem. De la Motte  však na své kolegy nic neztrácí, ba právě naopak, byla by tedy věčná škoda některou z jeho knih minout.

Pokud však uvažujete, že s de la Mottem začnete právě zmíněným UltiMatem, budu vás muset malinko zklamat. Rozhodně to nedělejte, kniha úzce navazuje na předchozí díl MemoRandom, společně pak tvoří celistvý příběh. A to i přesto, že předchozí díl končil vcelku uzavřeně. Díky tomu byste byli ochuzeni o řadu detailů a vlastně většina děje by vám nedávala moc smysl. Pokud však již MemoRandom máte úspěšně za sebou, nezbývá než se s chutí pustit do čtení. A že je na co se těšit, je více než jasné…

Autor se tentokrát nezatěžuje sebemenším opakováním a rovnou nás tak vrhá do děje. Pokud si tedy nepamatujete co se dělo v předchozí knize, rozhodně stojí za to si její děj před UltiMatem připomenout. Na konci prvního dílu jsme hlavní hrdiny opustili po divokém masakru na ostrově Skarpö, abychom se s nimi v druhé knize setkali o pár týdnů, či měsíců později znovu setkali. David Sarac sice již zmíněný masakr přežil, s jeho psychikou to však jde od desíti k pěti. Situace dokonce zašla tak daleko, že se rozhodne se vším skoncovat, ovšem ještě než tak udělá musí vyřídit jednu záležitost…

_10301196_10152418229660196_4652575100847475855_nOproti tomu na kriminální inspektorku Julii Gabrielssonovou čeká nelehký případ. Z jezera Mälaren bylo vyloveno lidské tělo, rozporcované na třináct dílů a zároveň částečně rozložené, jediné co chybělo byly ruce oběti. Obličej byl navíc rozřezán motorovou pilou, někdo si tak dal skutečně záležet na tom, aby identita mrtvého zůstala neznámá. Podaří se Gabrielssonové odhalit pravdu?

Jak je však již u de la Motteho zvykem, pro čtenáře si toho přichystal mnohem víc. Postupně tak budeme sledovat osudy řady postav, jejichž vyprávění se postupně navzájem proplétá a dávají dohromady celkovou mozaiku příběhu. To vše zabalené v neskutečně čtivém balení, které vám moc dlouho nevydrží. Akce, tak opět střídá akci a my budeme hltat stranu za stranou.

Oproti předchozím knihám, však přeci jen můžeme nalézt řadu rozdílů. Autor tak evidentně ještě více vyspěl a celý příběh tak dostává patřičnou hloubku. Navíc se snad vůbec poprvé zaměřuje ve větší míře na detektivní linii, díky má UltiMatum daleko blíže ke klasickým severským detektivkám, přesto si však zachovává jasné rysy akčního thrilleru. Na atraktivitě mu přidává i fakt, že v této knize budeme jen obtížně hledat nějakou černobílou postavu, stejně jako je tomu v reálném světě. Všichni zde sledují nějaký svůj cíl, za kterým neváhají jít i přes mrtvoly a je jedno jestli se jedná o “klaďase”, či “záporáka”. Zkrátka a dobře nic není tak jednoduché, jak se na první pohled může zdát a v případě knih Anderse de la Motteho to platí dvojnásob.

UltiMatum bezpochyby patří k tomu nejlepšímu, co můžeme v současné skandinávské krimi najít. Nabízí originální příběh, plný zvratů, intrik a napětí, který si vás získá již od první strany. Pokud tedy toužíte po originálním a čtivém příběhu ze Skandinávie, není proč váhat. Možná i vy propadnete jedinečnému kouzlu, které do svých knih vkládá Anders de la Motte.


 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply